تبیان، دستیار زندگی
« علی ربیعی » وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی که از یاران دیرین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری است، برای نخستین بار در باره حقوق دریافتی روحانی در سالهای گذشته و مدرک تحصیلی وی دست به روشنگری زده است. این اقدام در پی انتشار نامه ای در این زمینه از سوی « مهدی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توضیحات ربیعی درباره حقوق و مدرک رییس جمهور


« علی ربیعی » وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی که از یاران دیرین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری است، برای نخستین بار در باره حقوق دریافتی روحانی در سالهای گذشته و مدرک تحصیلی وی دست به روشنگری زده است. این اقدام در پی انتشار نامه ای در این زمینه از سوی « مهدی کوچک زاده »نماینده تهران در صحن علنی مجلس شورای اسلامی صورت می گیرد.


دکتر حسن روحانی از دوره اول تا پنجم مجلس شورای اسلامی به مدت 20 سال نماینده مجلس بود که در دوره اول، نمایندگی مردم سمنان را بر عهده داشت اما پس از آن، نماینده تهران بود.

روحانی

وزیر کار در مصاحبه اش با خبرگزاری ایسنا که امروز جمعه انتشار یافت، توضیح داده است که برای تحت تاثیر قرار نگرفتن جریان استیضاح دکتر « رضا فرجی دانا » ترجیح داده است بعد از جریان استیضاح، به شبهه افکنی های صورت گرفته نسبت به رییس جمهور پاسخ دهد.

ربیعی در پاسخ به این سوال که اخیراً در صحن علنی مجلس پیرامون بورسیه خارج از چارچوب قانونی رئیس جمهور و استفاده وی از حقوق معادل دکترا ، در شرایطی که وی هنوز این مدرک را کسب نکرده بود، ادعایی بیان شده است، نظر شما در این زمینه به عنوان یکی از همراهان قدیمی آقای روحانی چیست؟، گفت: قبل از هر چیز باید بگویم شأن رئیس جمهور بالاتر از این است که از خود دفاع کند، لذا بر اساس وظیفه اخلاقی و به عنوان فردی مطلع نه به عنوان وزیر بر خود لازم دانستم که واقعیت ها را بیان کنم.

متاسفم که برخی برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت سیاسی خود به هر وسیله ای متوسل می شوند و مطالبی را بیان می کنند که اولاً مردم را دلسرد کرده و ثانیاً موجب خوشایند بیگانگان می شود.

وی با اظهار تأسف از نادیده گرفتن نیاز کشور به آرامش و همدلی از سوی برخی افراد و جریان های سیاسی اظهارداشت: متاسفم که برخی برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت سیاسی خود به هر وسیله ای متوسل می شوند و مطالبی را بیان می کنند که اولاً مردم را دلسرد کرده و ثانیاً موجب خوشایند بیگانگان می شود.

ربیعی با برشمردن برخی ضرورت های داخلی و بین المللی که نباید نسبت به آن غفلت کرد به افراطی گری های گروه بعثی داعش در عراق، جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و ناامنی های سیاسی و امنیتی در افغانستان و نیز، اهمیت گفت و گوهای صورت گرفته در حوزه احقاق حقوق ایران در بحث هسته ای اشاره کرد و این موارد را در کنار تورم، نبود منابع مالی مناسب برای ایجاد تحرک اقتصادی، رفع بیکاری و آسیب های اجتماعی و ... از مواردی برشمرد که بیش و پیش از دعواهای سیاسی باید از سوی دلسوزان نظام مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: متاسفانه در این شرایط به جای این که همگان دست به دست هم داده و یک خواست را تقویت کنند که از این مسیر ایران عزیز به سلامت عبور کند، تخریب شخص اول دولت را از طریق توزیع شب نامه ، توهین ، افترا، آن هم در خانه ملت در دستور کار قرار داده اند.

ربیعی که قریب به سی سال سابقه همکاری با رئیس جمهور را در کارنامه فعالیت های سیاسی و اجرایی خود دارد، در پاسخ به سوالی درباره ادعای مطرح شده پیرامون دریافت حقوق از سوی حجت”‹الاسلام روحانی معادل مدرک دکترا، در شرایطی که وی فاقد این مدرک بود، عنوان کرد: به خوبی به یاد دارم که آقای روحانی زمانی که نمایندگی مجلس را در دوره های اول مجلس احراز کرده بودند، در رزومه تحصیلی خود مدرک تحصیلی را دانشجوی دوره دکترا اعلام کردند و اساسا در آن مقطع پرداخت حقوق نمایندگان بر مبنای مسئولیت نمایندگی بوده نه مدرک تحصیلی.

به رغم تمام مسئولیت هایی که حجت الاسلام و المسلمین روحانی در دوران دفاع مقدس برعهده داشتند فقط حقوقی که دریافت می کردند از ناحیه نمایندگی مجلس بود و یک ریال حقوق از محل دیگر دریافت نمی کردند

وی با یادآوری اینکه دکتر روحانی در مقطعی که مسئولیت نمایندگی مجلس را بر عهده داشت، در ستاد جنگ نیز چه در زمان فرماندهی مقام معظم رهبری چه در دوران آیت الله هاشمی رفسنجانی عهده دار وظیفه ریاست ستاد جنگ و دبیری شورای عالی دفاع بود، گفت: آقای روحانی در آن مقطع زمانی علاوه بر نمایندگی مجلس شورای اسلامی و حضور در ستاد جنگ ، در بحرانی ترین شرایط کشور ریاست سازمان پدافند ملی را بر عهده گرفتند که به یاد دارم پس از مسئولیت ایشان نظمی در پدافند هوایی ایران به وجود آمد و امکان تجاوز هوایی عراق به شدت کاهش یافت.

وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی که سابقه همراهی با رئیس جمهور کشورمان در دوران دفاع مقدس را در کارنامه دارد، افزود: به رغم تمام مسئولیت هایی که حجت الاسلام و المسلمین روحانی در دوران دفاع مقدس برعهده داشتند فقط حقوقی که دریافت می کردند از ناحیه نمایندگی مجلس بود و یک ریال حقوق از محل دیگر دریافت نمی کردند.

وی ادامه داد: از سال 1368دکتر روحانی علاوه بر نمایندگی مجلس، مسئولیت نمایندگی رهبری در شورای عالی امنیت ملی و بعدها نیز ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک را عهده دار شدند که در آغاز حضور ایشان در جایگاه ریاست مرکز ، مرکز در زیر مجموعه نهاد ریاست جمهوری قرار داشت و بعد به مجمع واگذار شد که در هر دو دوره نیز ایشان که در آن مقطع زمانی مسئولیت مشاور رئیس جمهور وقت را عهده دار بودند تنها از نهاد ریاست جمهوری به عنوان مشاور رییس جمهور وقت حقوق دریافت می کردند.

به رغم تمام مسئولیت هایی که حجت الاسلام و المسلمین روحانی در دوران دفاع مقدس بر عهده داشتند فقط حقوقی که دریافت می کردند از ناحیه نمایندگی مجلس بود و یک ریال حقوق از محل دیگر دریافت نمی کردند

ربیعی

ربیعی که در دوران حضور روحانی در شورای عالی امنیت ملی مسئولیت دبیرخانه شورا را بر عهده داشت، تصریح کرد: شهادت می دهم در آن مقطع زمانی رئیس جمهور حتی یک ریال هم از دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی حقوقی دریافت نکرد و در مورد مسایل مالی وسواس و دقت نظر زیادی داشتند و تنها از دولت وقت به واسطه پست مشاوره رئیس جمهور حقوق می گرفتند.

وی یادآورشد: در دولت های نهم و دهم نیز که دوران مشاوره دکتر روحانی در نهاد ریاست جمهوری پایان یافت ایشان تنها به واسطه حضور در مرکز تحقیقات که در این دوره زیرمجموعه مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و خود ایشان نیز عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بودند حقوق دریافت می کردند.

ربیعی که از سال 72 در شورای امنیت ملی و پیش تر از آن در قرارگاه جنگ با رئیس جمهور همراه بود درباره مدرک تحصیلی رئیس جمهور تصریح کرد: به یاد دارم یکی از هم حجره ای های رئیس جمهور که در حال حاضر از افراد شناخته شده نظام است، می گفت، سال 53 آقای روحانی درس خارجه حوزه را با بالاترین نمرات گذراند و همزمان با آن در دوران پیش از انقلاب در دانشگاه دوره لیسانس و پس از فوق لیسانس را سپری کردند.

وی ادامه داد: البته بعد از انقلاب و با مطرح شدن بحث معادل سازی آقای روحانی می توانست بر اساس مدرک خارج خود که از حوزه علمیه در سال 53 کسب کرده بود از عنوان دکترا استفاده کند که در حال حاضر عده ای این کار را انجام می دهند، اما رئیس جمهور لحظه ای از این عنوان استفاده نکرد و به واسطه هوش و استعدادی که داشت در دانشگاه موفق به پذیرش و سپس اخذ مدرک دکتری شد.

ربیعی همچنین در باره مطالب عنوان شده پیرامون هیات ممیز مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع،گفت: بنده چون در جریان کارهای پژوهشکده مرکز بوده ام اعلام می کنم اصولاً مرکز هیات ممیزه مستقل نداشته و کارهای مربوط به ممیزی مدارک تحصیلی اعضا توسط هیات تحصیلی دانشگاه های معتبر که فکر می کنم دانشگاه تهران بود آن هم در زمان دولت های نهم و دهم انجام می شد.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون صحت ادعای مطرح شده در مورد استفاده رئیس جمهور از بورسیه با تأکید بر این که دکتر روحانی هیچ گاه از بورسیه و سهمیه بندی های مربوطه جهت اخذ مدرک تحصیلی استفاده نکرد و وارد کردن چنین نسبتی به رئیس جمهور کذبی بزرگ است گفت: از نزدیک شاهد تلاش های رئیس جمهور در رعایت همه قوانین داخلی و دانشگاهی در جهت اینکه با تلاش خود و نه عامل دیگری ادامه تحصیل دهد، بودم. علاوه بر این اگر رئیس جمهور کشورمان در آن مقطع زمانی از بورسیه استفاده می کردند امری نبود که بتوان آن را پنهان کرد.

بنده چون در جریان کارهای پژوهشکده مرکز بوده ام اعلام می کنم اصولاً مرکز هیات ممیزه مستقل نداشته و کارهای مربوط به ممیزی مدارک تحصیلی اعضا توسط هیات تحصیلی دانشگاه های معتبر که فکر می کنم دانشگاه تهران بود آن هم در زمان دولت های نهم و دهم انجام می شد

وی در ادامه به کسانی که چنین ادعاهای کذبی را علیه عالی ترین مقام اجرایی کشور مطرح می کنند، یادآور شد: این گونه حرکات نه به نفع نظام و نه حل مشکلات مردم است و کاری شجاعانه و اخلاقی قلمداد نمی شود.

ربیعی با تاکید بر لزوم توجه به حریم افراد و مخدوش نکردن آن با مطالب کذب گفت: رئیس جمهور نماد ملی کشور است و نباید مطالبی خلاف واقع علیه ایشان مطرح کنیم؛ چراکه این تخریب ناآگانه می تواند به تخریب ارزش های سیاسی و معنوی جامعه منجر شود. علاوه بر این که این اقدام خلاف اصول اخلاقی و دینی است و مخالف قواعد ساده یک فعالیت سیاسی سالم محسوب می شود.

نامه کوچک زاده علیه رییس جمهوری

این اظهارات ربیعی، واکنشی به نامه « مهدی کوچک زاده » یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس است که چهارشنبه گذشته در باره حقوق دریافتی و مدرک رییس جمهوری در صحن علنی مجلس منتشر شد.

ناظران می گویند هدف از انتشار این نامه - که برخی نام آن را شبنامه گذاشته اند- تحت تاثیر قراردادن فضای مجلس به نفع دادن رای استیضاح علیه « رضا فرجی دانا» وزیر علوم بوده است؛ مساله ای که به نظر می رسد به هدف خود رسیده و موجب رای عدم اعتماد اکثریت نمایندگان مجلس به فرجی دانا شد.

متن نامه کوچک زاده را پیش رو دارید:

بسم الله الرحم الرحیم

حسب مندرجات اسناد مجلس شورای اسلامی، آقای حسن روحانی رئیس جمهور از دوره اول مجلس شورای اسلامی با عنوان «دکتر» عهده دار سمت نمایندگی بوده اند در حالی که مطابق مندرجات سایت مرکز تحقیقات استراتژیک (تحت مدیریت خود ایشان) ایشان طی سال های منتهی به 74 برای تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا در یکی از دانشگاه های انگلستان ثبت نام نموده اند و اکنون نیز حسب اظهارات معاون خود آقای نوبخت استاد تمام دانشگاه بوده و از آن محل حقوق دریافت می دارند! در این رابطه سوالاتی به شرح زیر مطرح است که لازم است مراجع ذیربط برای روشن شدن اذهان و افکار عمومی بدان پاسخ دهند.

1- در فاصله سال های مجلس اول تا سال 74 که ایشان مدرک دکترا گرفته اند از حقوق و امتیازات عنوان «دکتر» استفاده نموده اند؟ اگر بلی با چه مجوز قانونی و شرعی؟

2- چگونه همزمان با تحصیل در انگلستان در پست های خطیری مثل نایب رئیس مجلس، دبیر شورای عالی امنیت ملی و … انجام وظیفه شده است.

3- ایشان در هیئت ممیزه کدام دانشگاه و با کدام سوابق پژوهشی موفق به کسب عنوان «استاد تمام» شده اند؟

4- در دوران تحصیل از بورس استفاده کرده اند یا با هزینه شخصی در انگلستان درس خوانده اند؟ اگر بورسیه بوده اند با شرکت در کدام آزمون و یا با کدام مجوز قانونی از بورسیه استفاده نموده اند؟

بخش سیاست تبیان


منبع : جهان نیوز