تبیان، دستیار زندگی
علاقه ام را نسبت به همه چیز از دست داده ام و زندگی روزانه برایم تکراری شده. فقط دوست دارم بنشینم یا بخوابم و فکر کنم، و هیچ چیزی مزاحمم نشود. حوصله هیچ کاری را ندارم و احساس می کنم تمام کارهایم تاکنون بی ارزش بوده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انگیزه را به زندگی برگردان


علاقه ام را نسبت به همه چیز از دست داده ام و زندگی روزانه برایم تکراری شده. فقط دوست دارم بنشینم یا بخوابم و فکر کنم، و هیچ چیزی مزاحمم نشود. حوصله هیچ کاری را ندارم و احساس می کنم تمام کارهایم تاکنون بی ارزش بوده است.

انگیزه

شاید تا به حال به این فکر نکرده باشید که افکار و حتی احساسات شما در زندگی چقدر مهم هستند. ما معمولاً بیشتر به رفتار توجه می کنیم تا به احساسات و افکار. به همین دلیل وقتی سعی داریم رفتارمان را تغییر دهیم، از آنجایی که افکار و احساسات سر جایشان باقی می مانند، کاری از پیش نمی بریم. از طرفی افکار، خود به خود و بی دلیل به ذهن ما نمی آیند. معمولاً اتفاقاتی در زندگی ما رخ می دهد که بنا بر شدت و فراوانی شان و حتی معنایی که از آنها بدست می آوریم، زندگی ما را تغییر می دهند. گاهی اوقات بدون اینکه متوجه شوید احساساتی را در خودتان می بینید که ریشه آن در افکار ناکارآمدتان است.

حتی باانگیزه ترین افراد در مواقعی، احساس می کنند انگیزه و امید خود را از دست داده اند. در حقیقت گاهی ناامیدی و بی انگیزه بودن گریبانگیر همه ما می شود به طوری که حتی فکر کردن به تغییرات مثبت بسیار دشوار است.

اولین و مهمترین نكته ای كه باید در برون رفت از این موقعیت مد نظر داشته باشید این است كه شما تنها فردی نیستید كه با چنین مسأله و یا مسایلی شبیه به آن در زندگی خود رو به رو شده اید ولی تنها كسی هستید كه می توانید و باید بهترین كمك را با استفاده از توانایی ها و مهارت های فردی و ... به خود بكنید.

 

با در پیش گرفتن چند راهکار ساده می توان انگیزه را در زندگی تقویت کرد

1. یک هدف را مدنظر قرار دهید

وقتی تلاش می کنیم چند کار را با هم انجام دهیم، انرژی و انگیزه مان تحلیل می رود. این رایج ترین اشتباهی است که بسیاری مرتکب می شوند. بنابراین فراموش نکنید که رسیدن به یک هدف بهتر از خسته شدن و از دست رفتن انرژی برای رسیدن هم زمان به چند هدف است.

2. روحیه معنوی خود را تقویت کنید

با اهتمام به مسائل معنوی و مذهبی و شركت در مراسم مذهبی روحیه معنوی خود را تقویت كنید. از گناه دوری كنید و از رفتن به محیط هایی كه فكر و ذهن شما را می رباید و از معاشرت با افرادی كه به امور معنوی و علمی توجهی ندارند اجتناب كنید. احساس گناه می تواند نشاط و انگیزه انسان را در ادامه دادن راه بگیرد. توکل به خداى متعال را در هیچ لحظه‏اى از زندگیتان از دست ندهید، بلكه در مواقع حساس و دشوارى كه برایتان پیش مى‏آید، بیشتر از همیشه به نیروى ایمان به خدا، تكیه کنید.

3. در انتخاب دوست دقت نمایید

گاهی اوقات اطرافیان و دوستان با بیان مطالبی ناامیدانه انگیزه و آرامش روانی را كاهش می دهند. برای رفع این مشكل باید از ارتباط با افراد منفی اجتناب كرد.

4. تغذیه مناسب را جدی بگیرید

سوء تغذیه، مشكلات جسمانی یا روانی نیز در بی رغبتی تأثیر دارد بنابراین اگر در این زمینه مشكلاتی هست باید برطرف شود.

5. خلاقانه و متنوع زندگی کنید

از یكنواختی در زندگی اجتناب كنید و یك تنوعی در زندگی خود بدهید. برای خود مقرراتی در درس خواندن یا تفریح كردن در نظر بگیرید. در صورت امكان در فرصت هایی كه چند روز تعطیل هستید یك مسافرتی را ترتیب دهید.

6. روابط خود را تقویت کنید

تلاش كنید با اعضای خانواده روابط نزدیك و صمیمی داشته باشید؛ ارتباط های سالم كمك به آرامش خواهد كرد.

انگیزه و پیدایش آن دائمی نیست بلکه متغیر است. ممکن است یک روز برای انجام کارها انگیزه و توان کافی داشته باشید و روزی دیگر نه. اما امیدتان را از دست ندهید. انگیزه به زودی باز می گردد

7. موفقیت های شما شانسی نیست!

وقتی موفقیتی بدست می آورید هر چند هم كه كوچك باشد، معتقد باشید كه آن در نتیجه سعی و تلاش شما بوده ، نه شانس و اتفاق و ...

8. زمان بندی داشته باشید

اگر هدفی را دنبال می کنید، دستپاچه نشوید. اول تاریخی را تعیین کنید و سپس شروع کار را در تقویم علامت گذاری کنید. تاریخ مذکور باید روز هیجان انگیزی برای شما باشد. قدم به قدم پیش روید و با ایجاد تمرکز و تقسیم انرژی، خود را برای رسیدن به روز موعود آماده کنید.

9. در مقابل دیگران تعهدتان را حفظ کنید

هیچ کس دوست ندارد در مقابل دیگران آدم بدقول و بی نزاکتی به نظر آید. اگر قولی که به خودتان داده اید یا هدفتان را با دیگران در میان بگذارید، در واقع به آن نزدیک تر شده اید. زیرا احساس تعهد بیشتری می کنید و بیشتر مراقب رفتارها و کردارهای خود هستید.

10. تنها نباشید

بسیاری از اوقات به تنهایی گام برداشتن کار سختی است. اگر می خواهید ورزش کنید، سعی کنید یک همراه برای خودتان پیدا کنید. اگر می خواهید سیگار را ترک کنید، به انجمن سیگاری هایی که قصد ترک سیگار را دارند بپیوندید، یا از دوستان و همسرتان کمک بگیرید.

انگیزه

11. جزر و مد انگیزه را دریابید

انگیزه و پیدایش آن دائمی نیست بلکه متغیر است. ممکن است یک روز برای انجام کارها انگیزه و توان کافی داشته باشید و روزی دیگر نه. اما امیدتان را از دست ندهید. انگیزه به زودی باز می گردد. فقط آن را از دست ندهید و منتظر بمانید. تا زمان برگشت انگیزه، از دیگران کمک بگیرید.

12. از کارهای کوچک شروع کنید

اگر در زندگی نتوانسته اید به اهدافتان دست پیدا کنید شاید به این دلیل است که همیشه در سودای انجام کارهای بزرگ بوده اید. مثلا اگر ورزش را دوست دارید همیشه در نظر داشته اید پنج روز در هفته ورزش کنید. امری که در ابتدا غیرممکن به نظر می رسد. به جای آن تلاش کنید روزی 2 دقیقه ورزش کنید. ممکن است در ابتدا خنده دار به نظر برسد اما برای کسی که هرگز به ورزش فکر نمی کند، روزی 2 دقیقه ورزش گام مهمی است.

13. به دستاوردها فکر کنید نه مشکلات

مشکل اساسی بسیاری از ما این است که درباره این که چه قدر انجام کار سخت است فکر می کنیم. به جای فکر کردن درباره سختی ها، به نتیجه و دستاورد آن فکر کنید. مثلا به جای این که به سختی ورزش کردن فکر کنید به شادابی و طراوت بعد از ورزش فکر کنید. دستاوردهای هر کار مثبتی انرژی شما را برای ادامه راه بیشتر می کند.

14. افکار منفی را از ذهنتان دور کنید و افکار مثبت را جانشین آن کنید

افکارتان را کنترل کنید. افکار منفی که انرژی شما را تقلیل می دهد از خود دور کنید. هر بار که یک فکر منفی به ذهنتان خطور می کند، آن را بررسی و یک فکر مثبت جایگزین آن کنید.

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: مشاوره خانواده، پرسمان دانشجویی، روان

مطالب مرتبط:

همزبانی کافی نیست، همدل باش

همه آرزوشونه جای تو باشن!

تو خوش بینی یا بدبین؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.