تبیان، دستیار زندگی
ازدواج می کنیم ، دلایل متفاوتی داریم اما همه ی ما به دنبال یک چیز هستیم وآن رسیدن به آرامش است....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : امین شاکری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عشق و آرامش و دیگر هیچ


ازدواج می کنیم ، دلایل متفاوتی داریم اما همه ی ما به دنبال یک چیز هستیم وآن رسیدن به آرامش است....

عشق

با شنیدن و دیدن بسیاری از اخبار، مطبوعات، اطلاعات مختلفی را به دست می آوریم. خبری که شاید در چند سال اخیر باعث افزایش نگرانی در بین خیلی از مردم به ویژه جوانان، شده است، افزایش آمار طلاق و جدایی است. که این آمار نگران کننده، ترغیب بسیاری از جوانان را به ازدواج کم کرده است.

به علل و عوامل مختلفی درافزایش آمار طلاق می توان اشاره کرد. اما شاید تنها از یک کلمه، بتوان به عنوان علت اصلی این جدایی نام برد و آن کلمه هم، «نبود آرامش» است.

آرامش در زندگی زناشویی، زمینه ساز بسیاری از موفقیت ها است و عدم آرامش قطعاً زمینه ساز به وجود آمدن بسیاری از مشکلات و اختلافات است. که بعضاً این اختلافات منجر به طلاق و جدایی می گردد، اما آرامش چیست و چگونه به وجود می آید؟

بعضی ها آرامش را تنها در داشتن ثروت زیاد و کسب درآمد، می دانند. آیا واقعاً همه خانواده هایی که ثروتمند وپول دار هستند، در زندگی آرامش دارند؟ قطعاً پاسخ این سوال منفی است. چون همه ما، حداقل یکبار زندگی شخصی خود مشاهده کردیم که خانواده هایی که با دست خالی، جمع گرمی دارند و با اینکه سفره غذا آنها کم رونق است اما سفره محبت و همدلی و احسان آنها، همیشه پر رونق است.

مهم ترین اثر ایمان به خدا در زندگی زناشویی، ایجاد یک حس اعتماد و اطمینان مشترک بین زوجین است

مهم ترین عواملی که می توان در ایجاد آرامش در خانواده اشاره کرد:

1-ایمان به خدا و تقویت باورهای دینی: بهترین روش برای دستیابی به آرامش در زندگی زناشویی ،ایمان حقیقی به خداست. اینکه باور کنیم خدا در کنار ماست. مهم ترین اثر ایمان به خدا در زندگی زناشویی، ایجاد یک حس اعتماد و اطمینان مشترک بین زوجین است.

اکثر خانواده های دینی و مذهبی، خانواده هایی هستند که در زندگی آرامش دارند و روابط محبت آمیز بین آن ها مشاهده می گردد، چون آن ها روابط خود را براساس آموزه ها و تعالیم دینی و اخلاقی، پایه گذاری کرده اند.

زنان این خانواده ها، قطعاً در تربیت نسل های بعدی و همچنین دستیابی به موفقیت ها و رسیدن به کمالات درونی اجتماعی موفق ترند.

2- احترام و رعایت حقوق همسران نسبت به یکدیگر: خداوند در وجود زن و مرد، آرامش بخش بودن محبت و مهربانی نسبت به یکدیگر را قرار داده است. زوجین با احترام و رعایت حقوق یکدیگر و همچنین با شناخت نیازها و درک کامل از همدیگر، به آرامش می رسند. شاید ریشه بسیاری از طلاق ها و جدایی ها در این است که طرفین نیازها و عواطف یکدیگر را نمی شناسند و به آن احترام نمی گذارند. خداوند در قرآن صراحتاً اشاره می کند که همسرانی از جنس خودتان آفریده شده اند تا به وسیله آن ها، آرامش بیابید. (سوره روم، آیه 21)

3- بخشش و گذشت: یکی از بهترین و ارزشمندترین ودیعه های خداوند در وجود انسان، قدرت بخشش است. انسان های بزرگ و قوی، انسان هایی هستند که نسبت به دیگران، راحت تر می بخشند، در زندگی زناشویی زن و شوهر، باید نسبت به هم بخشش و گذشت داشته باشند و نباید اجازه بدهند اختلافات کوچک و ساده و حتی اشتباهات اجتناب ناپذیر در زندگی شان و روابط میان شان، اثر منفی داشته باشد. بسیاری از عصبانیت ها،سوء تفاهم ها، بدگمانی ها، با گذشت و بخشش بر طرف می شود. اثر بخشش در زندگی زناشویی به حدی است که مانع از تکرار بسیاری از اختلافات و اشتباهات می گردد.

4- محبت و مهربانی در رفتار نسبت به یکدیگر: مهربانی و محبت تنها در گفتن، حاصل نمی شود. جمله «دوستت دارم» که بسیار خوب است که همسران به هم بگویند، اما کافی نیست. این دوستت دارم واقعی باید در رفتار و کردار مشاهده گردد.

قطعاً تأثیر رفتار، از کلام بیشتر است. برخورد محبت آمیز در زندگی زناشویی، تکثیر کننده علاقه و عشق واقعی طرفین نسبت به هم است. در سیره زندگی ائمه اطهار (علیه السلام)، به ویژه زندگی، حضرت علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه (سلام الله علیه) این برخورد محبت آمیز، بسیار مشهود است. محبت و مهربانی تحکیم کننده روابط زناشویی است.

باید در نظر داشته باشیم، خانواده مهم ترین اجتماع محسوب می گردد که تشکیل دهنده جامعه است. در زندگی زناشویی و خانوادگی، هنگامی که دین و اخلاق دینی به عنوان محور قرار بگیرند، قطعاً حرکت جامعه به سمت رشد و تعالی خواهد بود نکته مهم این است که آرامش را تنها باید از سر منشأ آرامش دریافت کنیم که این سرمنشأ خداست.

امین شاکری

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط:

بدبینی در زندگی مشترک

عشق و دعوا ،مسئله این است!

لحظات زن وشوهری

صبر یا جدایی،مسئله این است!

صمیمی باش و صمیمی بمان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.