• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1393/05/15
  • تاريخ :

توسعه شبكه دسترسی ملی برای ارایه خدمات الكترونیكی

یكی از اصلی ترین برنامه های وزرات ارتباطات توسعه شبكه دسترسی ملی به منظور عرضه خدمات الكترونیكی به مردم است كه در قالب شبكه ملی اطلاعات پیگیری و اجرایی می شود.

به گزارش  روابط عمومی و امور بین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس نصراله جهانگرد در جلسه توجیهی مدیران و كارشناسان فنی مرتبط با شبكه ملی اطلاعات، ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: پیاده سازی شبكه ملی اطلاعات یكی از مهمترین برنامه ها و مأموریت هایی است كه از سوی وزیر ارتباطات مورد تاكید قرار گرفته و تمامی فعالیت ها در هر بخش از مجموعه وزارت، در قالب این شبكه قابل پیش بینی است.

وی افزود: برخی ادبیاتی كه در گذشته برای این شبكه بكار برده می شد، موجب بروز ابهام هایی در فضای مجازی شده بود.

یكی از اصلی ترین برنامه های وزرات ارتباطات توسعه شبكه دسترسی ملی به منظور عرضه خدمات الكترونیكی به مردم است كه در قالب شبكه ملی اطلاعات پیگیری و اجرایی می شود.

وی خاطر نشان كرد: برهمین اساس بررسی های گسترده ای روی اهداف برنامه، امكانات موجود و ظرفیت هایی كه برای تحقق برنامه باید پیاده سازی شود، صورت گرفت.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این مطلب كه با توجه به وضعیت موجود، می بایست معماری شبكه ملی اطلاعات اصلاح می شد، تصریح كرد: بر این اساس معماری شبكه ملی اطلاعات مبتنی بر پنج سطح اصلی و با در نظر گرفتن الزامات ابلاغ شده از سوی شورای عالی فضای مجازی تدوین و طراحی شد.

وی ادامه داد: شبكه فیبر، سطح امكانات انتقال دیتا و سطح شبكه ملی IP كشور، سه سطح زیرساختی را تشكیل می دهند و دیتا سنترها و سرویس های قابل ارائه، دو سطح دیتای این معماری را شامل می شوند.

وی با اشاره به ظرفیت شبكه IP كشور در ابتدای سال 95، گفت: به منظور توسعه و ارایه خدمات با كیفیت الكترونیكی به مردم می بایست ظرفیت شبكه داخلی به 20 ترابایت و ظرفیت شبكه استانی به 60 ترابایت افزایش پیدا كند  و همچنین، علاوه بر این ظرفیت،‌دسترسی كافی به اینترنت برای كلیه مشتركان از طریق همین شبكه برقرار می شود.

مجری شبكه ملی اطلاعات یكی از مهمترین پروژه ها در سطح ملی برای استفاده از ظرفیت های شبكه IP داخلی را طرح دولت الكترونیكی عنوان و اظهار داشت: در كشورهایی نظیر هند، برزیل، تایلند و ایران كه بخش عمده ای از خدمات در دست دولت است،برنامه هایی كه برای توسعه كاربردهای فناوری اطلاعات تدوین می شود، بر محور دولت الكترونیكی است.

وی افزود: برنامه جامعی در این حوزه بر اساس مطالعات میدانی، تدوین شده كه با اجرای آن تغییرات مهمی در نحوه ارایه سرویس در تمامی اداره ها و نهادها رخ خواهد داد.

وی خاطر نشان كرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، حدود یك هزار و 400 خدمت احصاء شده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح كرد: این خدمات بر اساس همگن بودن نوع خدمت و داده های مشابه ای كه داشتند در 14 خوشه دسته بندی شده اند.

وی با تاكید بر ارائه خدمات براساس شناسایی هویت متقاضی،گفت: با پیاده سازی دولت الكترونیكی، سرویس به هر ارتباطی با IP مشخص و كلیه كاربران ارائه خواهد شد.

معاون وزیر ارتباطات با بیان این مطلب كه برای تكمیل روند طراحی شبكه ملی اطلاعات، تدوین هفت پیوست در حوزه های مختلف تدوین می شود اظهارداشت: خدمات قابل ارایه، زیست محیطی، اقتصادی، حقوقی، فرهنگی و اجتماعی، امنیتی، فناوری و تولید داخل از جمله پیوست هایی هستند كه درحال حاضر مسوول هر بخش مشخص شده و اجرای ان آغاز شده است.

وی با بیان این مطلب كه تمامی شش الزامی كه از سوی شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شده، در تدوین و طراحی شبكه ملی اطلاعات مورد توجه قرار می گیرد گفت: موارد دیگری نظیر،بقاء و استمرار شبكه و ظرفیت انعطاف پذیری آن در ترافیك های طبیعی و غیر طبیعی، نیز در طراحی این شبكه مورد توجه قرار می گیرد.

UserName