وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در این مقاله می خواهیم بیماری های عجیبی را به شما معرفی کنیم که تا به حال دلیل آنها مشخص نشده و یا درباره علت واقعی آنها هنوز اتفاق نظر وجود ندارد...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : الهه گودرزی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

6 بیماری عجیب بدون علت معلوم


در این مقاله می خواهیم بیماری های عجیبی را به شما معرفی کنیم که تا به حال دلیل آنها مشخص نشده و یا درباره علت واقعی آنها هنوز اتفاق نظر وجود ندارد. بیشتر آنها بیماری های نادری هستند و ویژگی مشترک تمام آنها داشتن علائم غیر عادی است.

بیماری عجیب انفجار در سر

1- سندرم انفجار در سر

مبتلایان به این بیماری یکدفعه صدای مهیبی را در سرشان احساس می کنند، مثل انفجار یک بمب و یا فروریختن خانه، صدایی مثل تصادف، زنگ ساعت یا تلفن، صدای بوق یک تریلر و به طور کلی صداهای شوک دهنده.

این صداها معمولا زمانی که فرد در حال استراحت است و یا قصد خوابیدن را دارد به فرد حمله می کنند. اما این نتیجه ی یک خواب یا کابوس نیست و فرد بیدار است.

 

تکرر این حملات از 10 ها بار در روز تا ماه متغیر است. مبتلایان به این بیماری همواره احساس استرس و اضطراب دارند.

در خیلی از موارد این صداها می توانند باعث سکته و ایست قلبی شوند.

 

سندرم انفجار در سر می تواند مردان و زنان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد و متاسفانه تا کنون علت واقعی این بیماری پیدا نشده است.

 

2- سندرم فرد خشک شده

سندرم فرد خشک شده (SPS) ، یک بیماری جدا عجیب و غریب و البته نادر است که باعث خشکی یکدفعه ای عضلات بدن می شود. این وضعیت یک اسپاسم و گرفتگی ساده عضلانی نیست.

 

در این بیماری، عضلات طوری اسپاسم شدید می شوند که فرد یکباره به زمین می افتد و حتی در برخی موارد می تواند به شکستن استخوان ها هم منجر شود.

 

SPS با ویژگی اسپاسم و گرفتگی نوسانی در عضلات تنه و اندام ها مشخص می شود و در زمان این گرفتگی ها، فرد شدیدا به صدا، لمس و احساسات عاطفی تحریک پذیر می شود.

 

بیماران مبتلا به SPS خیلی وقت ها قادر به راه رفتن یا حرکت کردن نیستند و گاهی به قدری از صداها و هیجان ها می ترسند که از خانه خارج نمی شوند، چراکه در این افراد شنیدن صداهای بلند مثل ماشین ها و هرج و مرج می تواند عامل شروع کننده اسپاسم باشد.

سندرم حملات چرخشی استفراغ شرایط بالینی است که با حملات دوره ای و شدید تهوع، استفراغ و گاهی درد شکم، سردرد یا میگرن شناخته می شود

3- بیماری قرن بیستم

بیماری قرن بیستم که البته به آن حساسیت چندگانه به ترکیبات شیمیایی یا همان (MCS) هم گفته می شود، بیماری ناشی از مواجهه طولانی مدت افراد با ترکیبات شیمیایی حتی در سطح پایین و ناشی از زندگی مدرن امروزی است.

 

از عوامل این بیماری می توان به سیگار، حشره کش ها، پلاستیک، پارچه های مصنوعی، محصولات معطر و عطرها و مواجهه با فراورده های نفتی و رنگ ها اشاره کرد.

 

اما مساله آن است که افراد مبتلا به این بیماری در صورت مواجهه ناآگاهانه با این ترکیبات شیمیایی به آن واکنش نمی دهند، اما اگر بدانند این ماده همان ماده شیمیایی آزاردهنده آنهاست، خیلی شدید به آن واکنش نشان داده و بیماری آنها عود می کند!

به همین خاطر است که علت حقیقی این بیماری همچنان ناشناخته باقی مانده است.

 

4- سندرم حملات دوره ای استفراغ

سندرم حملات چرخشی استفراغ شرایط بالینی است که با حملات دوره ای و شدید تهوع، استفراغ و گاهی درد شکم، سردرد یا میگرن شناخته می شود.

 

این بیماری معمولا در دوران کودکی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و در دروان نوجوانی و بلوغ هم پایان می یابد. اما در برخی موارد بیماری تا زمان بزرگسالی هم ادامه پیدا کرده و تشدید هم می شود.

 

مبتلایان به این بیماری چیزی حدود 6 تا 12 بار در ساعت استفراغ می کنند. این وضعیت از سه ساعت تا سه هفته برای فرد ادامه پیدا می کند. بله درست فکر می کنید.

 

همانطور که می دانید بعد از 3 تا 4 بار تهوع، معده کاملا خالی می شود  و از آن به بعد چیزی که دفع می شود اسید معده، صفرا و در موارد شدید خون است.

 

بدون شک این بیماری آرامش را از فرد خواهد گرفت. علت واقعی این بیماری نیز تا کنون پیدا نشده است.

 

5- سندرم جنگ خلیج فارس

سندرم جنگ خلیج فارس یا همان Gulf War Syndrome بیماری است که برای اولین بار توسط جانبازان جنگ ایران در سال 1991 گزارش شد.

 

این بیماری با علائم اختلالات سیستم ایمنی و نقص های مادرزادی شناخته می شود. غیر از این علائم، نشانه ها و عوارض دیگری برای این بیماری وجود دارند که به دلیل مشترک بودن آنها با خیلی بیماری های دیگر در بسیاری از موارد تفکیک این سندرم از بیماری های دیگر سخت می شود، از جمله خستگی مزمن، اختلال کنترل عضلات، سردرد های شدید، گیجی و عدم تعادل، اختلالات حافظه، درد عضلات و مفاصل، سوء هاضمه، مشکلات پوستی، تنگی نفس، و حتی مقاومت به انسولین.

 

در حالی که دلیل اصلی این بیماری همچنان نامشخص است، چندین علت برای ابتلا به این بیماری وجود دارد: استفاده از اورانیوم غنی شده در تسهیلات جنگی، مواجهه با ترکیبات شیمیایی که در بمب ها و انفجارها به کار می رود از جمله این علل هستند.

 

البته برخی محققین هم علت این بیماری را عفونت باکتریایی با یک باکتری ناشناخته می دانند.

 

6- بیماری تعریق

بیماری عرق کردن یکی از مرموزترین و فراگیرترین بیماری هایی است که مدتی در انگلستان و بعد از آن در اروپا به یک بیماری واقعا شایع و اپیدمی تبدیل شده بود.

 

شروع علائم بیماری، شدید و یکدفعه ای است، طوری که بعد از چند ساعت حتی می تواند باعث مرگ برخی افراد شود. با این حال علت این بیماری مرموز ترین جنبه آن است.

 

اما خیلی از نظریات بر این تفکرند که یک آلودگی در آب و فاضلاب و ابتلا به یک بیماری عفونی علت اصلی این بیماری است.

از طرف دیگر شیوع بیشتر این بیماری در خانواده های ثروتمند انگلستان نسبت به مناطق فقیر، احتمال ارتباط آن با آلودگی آب و فاضلاب را کمتر می کند.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

بیماری عجیب انسان مجسمه‌نما

بیماری عجیب موهای شانه نشونده

مردی شبیه درخت

وقتی کنترل دست در اختیار فرد نباشد

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین