سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تابستان تقریبا به نیمه رسیده، پس اگر این نیمه را در خانه بوده‌اید حالا دیگر وقتش است که پاشنه‌ها را ور بکشید و کمی خودتان را جمع و جور کرده، عازم سفر شوید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نکته های سفر با تورهای ارزان و لحظه آخری!


تابستان تقریبا به نیمه رسیده، پس اگر این نیمه را در خانه بوده‌اید حالا دیگر وقتش است که پاشنه‌ها را ور بکشید و کمی خودتان را جمع و جور کرده، عازم سفر شوید.

تور مسافرتی

 یكی از بهترین گزینه‌ها برای شروع، به‌خصوص برای افرادی كه اعتماد به نفس سفر شخصی را ندارند یا ترجیحشان به سفرهای دسته‌جمعی است، سفر با تور است كه با توجه به در اختیار داشتن بلیت‌های چارتر هواپیما (در اكثر تورها)، گزینه مناسب و ارزانی به‌نظر می‌رسد و نیازی هم به مدیریت و برنامه‌ریزی در طول سفر ندارد؛ هرچند برای اینكه سفر با تور مناسب و ارزان در بیاید باید به یكسری نكات توجه كرده و مهارت‌هایی را كسب كنید.

 

قرارداد ارزان و محكم بنویسید

در قرار داد تور، تعداد روزهای سفر همراه با مسئولیت‌هایی كه تور تقبل می‌كند شامل بازدیدهایی كه خواهید داشت، تعداد وعده‌های غذایی كه تور باید به مسافرین بدهد، نوع هواپیما یا اتوبوسی كه با آن سفر می‌كنید و... را ذكر می‌كنند. دقت داشته باشید برخی از تورها از ناآگاهی مسافرین استفاده (سوءاستفاده) می‌كنند و حفره‌های قانونی را در قرارداد باز می‌گذارند كه اگر مشكلی پیش آمد بتوانند از زیر بار تعهداتشان در بروند.

مثلا در تورهای زمینی، ممكن است اتوبوسی كه قرارتان بوده عوض شده و اتوبوسی با كیفیت و مدل پایین‌تر برایتان بیاورند یا اگر تورتان تركیبی است به دلایل واهی از بردنتان به محل یا شهر دیگری كه در تعهد آژانس بوده سرپیچی كنند. این موارد بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد كه تور به‌نظرش می‌رسد چندان هم برگزاری سفر برایش به صرفه نبوده است!

 

رصد تورهای لحظه آخری

شركت‌هایی هستند كه فقط یك تا 2 روز به زمان حركت و اجرای تورشان مانده اما هنوز ظرفیت‌شان تكمیل نشده است. در واقع آژانس‌ها پرواز را چارتر و هتل را كرایه می‌كنند و اگر نتوانند ظرفیت لازم برای پر كردن هواپیما یا هتل را پیدا كنند متحمل ضرر زیادی خواهند شد، در نتیجه برای تكمیل ظرفیت و ضرر كمتر، اقدام به فروش ارزان‌تر و گاهی بسیار ارزان‌تر تورهای خود می‌كنند. مثلا گاهی آژانس باقیمانده ظرفیت تور را با قیمت بین 10 تا 50درصد و حتی بیشتر، پایین‌تر از قیمت واقعی تور می‌فروشد؛ موضوعی كه لابد شما هم به‌طور اتفاقی گاهی از طریق پیامك‌هایی كه برایتان آمده شاهد بوده‌اید. تورهای اینچنینی در فصل‌هایی كه مسافر زیاد است فراوان‌ترند چرا كه به‌دلیل بالا بودن میزان مسافرت، آژانس‌ها بیشتر از همیشه پرواز‌ها را چارتر می‌كنند و بساط تور راه می‌اندازند.

اما اگر خودتان پایه باشید و كوله‌بار سفرتان دم دست و آماده باشد، می‌توانید در سایت‌هایی كه با نام تورهای لحظه‌آخری شناخته می‌شوند ثبت‌نام كنید تا شما را در جریان آخرین اخبار این تورها قرار دهند. به این ترتیب می‌توانید همین كه خبر گزینه مناسب و ارزان را گرفتید بساط را جمع كرده و گاهی با رقمی نزدیك به مفت‌و مجانی! یك مسافرت درست و حسابی بروید.

برخی تورهای ارزان قیمت هستند كه بیشتر از اینكه ارزانی‌شان به‌خاطر لحظه آخری بودن باشد به‌خاطر مكان هتل یا نوع وسیله‌نقلیه‌ای است كه آن تور برگزیده است؛ مثلا این هتل‌ها فاصله بیشتری با مركز شهر یا جاهای توریستی دارند

فكر شكم باشید

یكی از هزینه‌های اصلی در سفر تأمین غذاست. برای حل این مشكل 2 كار می‌شود كرد؛ اول اینكه توری را انتخاب كنید كه هتل با صبحانه می‌دهد؛ چرا كه وعده صبحانه در سفر بسیار جدی است و همین یك وعده می‌تواند بخش زیادی از هزینه‌ها را كم كند. چون معمولا وعده‌های صبحانه هتل وعده‌های پر و پیمانی هستند و می‌توانند جای ناهار را هم برایتان بگیرند.

 راه‌حل دوم برای كمتركردن هزینه‌ها دوراندیشی است. به جای حمل بی‌دلیل انواع و اقسام لباس‌ها، تعدادی كنسرو با خودتان همراه كنید. كنسروهایی كه سرد هم استفاده شوند گزینه‌های مناسبی هستند. مثلا انواع خورش‌ها، لوبیا، عدسی و... هم شكمتان را سیر می‌كنند و هم هزینه‌هایتان را كم.

 

ارزان بی‌حكمت؟ نیست!

برخی تورهای ارزان قیمت هستند كه بیشتر از اینكه ارزانی‌شان به‌خاطر لحظه آخری بودن باشد به‌خاطر مكان هتل یا نوع وسیله‌نقلیه‌ای است كه آن تور برگزیده است؛ مثلا این هتل‌ها فاصله بیشتری با مركز شهر یا جاهای توریستی دارند و برای رسیدن به مناطق دیدنی یا مركز شهر مجبورید هم‌زمان و هم هزینه‌ای را صرف اجاره تاكسی یا اتوبوس كنید. در بعضی از شهرها سفر درون شهری برایتان گران تمام می‌شود اما جایی كه نرخ كرایه تاكسی چندان بالا نیست اگر گرفتن هتل در جایی دورتر از مركز شهر، به میزان قابل‌ملاحظه‌ای تور را ارزان می‌كند، می‌صرفد كه همان تور را با آن هتل بگیرید و از تاكسی یا اتوبوس برای رسیدن به مقصد استفاده كنید.

برای گرفتن چنین تصمیمی از وضعیت جغرافیایی هتل و هزینه‌های تاكسی و اتوبوس مطمئن شوید.

 

تخفیف بگیرید

برای برگزاری برخی تورها، یك آژانس اصلی برگزار‌كننده تور وجود دارد و آژانس‌های دیگر فقط نقش واسطه‌گری ایفا می‌كنند. در كل آژانس‌هایی كه امكان ارائه بلیت چارتر دارند پكیج سفرشان ارزان‌تر در می‌آید. ضمنا در سفرهایی كه یك كارگزار وجود دارد و باقی واسطه‌اند گاهی سراغ آژانس‌های واسطه رفتن بهتر است تا رفتن سراغ برگزار‌كننده اصلی چرا كه واسطه‌ها حاضرند سود كمتری دریافت كنند اما مشتری جذب شود.

 

هنگام عقد قرارداد دقت كنید كه:

- قرارداد بین شما و آژانس ثبت‌نام‌کننده باید دارای مهر آژانس و امضای مدیر یا نماینده آن باشد.

-اگر لازم است هنگام ثبت نام در تور و عقد قرارداد وجهی از طرف شما به آژانس ثبت نام کننده پرداخت شود، حتماً در ازای پرداخت، رسید دریافت كنید.

- به توضیحات شفاهی آژانس ثبت‌نام کننده که در رابطه با شرح خدمات تور انتخابی شما ارائه می‌شود اکتفا نكنید.

- این حق شماست که از برنامه سفر قبل از ثبت‌نام آگاهی داشته باشید. بنابراین هنگام عقد قرارداد آن‌را از آژانس ثبت نام کننده بخواهید.

- براساس مقررات سازمان میراث فرهنگى، صنایع‌دستى و گردشگرى بیمه کردن تمامی مسافران شرکت‌کننده در تور الزامی است.

- داشتن راهنمای تور از ضروریات است و باید در قرارداد قید شده باشد؛ آن هم وجود راهنمای توری که دارای کارت معتبر از سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری باشد.

بخواهید كه ساعت و تاریخ رفت و برگشت، نوع وسیله نقلیه و درصورت امکان شماره صندلی تان معلوم شده باشد.

- محل صرف صبحانه و نوع آن معلوم باشد. به طور مثال، بپرسید كه صبحانه به‌صورت بوفه تامین می‌شود یا پکیج بسته بندی شده مسافرتی. یا اگر تور دارای وعده‌های غذایی است (ناهار، عصرانه و شام)، باید معلوم باشد كه نوع غذا، محل و چگونگی سرو آن چگونه است.

- مشخصات هتل محل اقامت با قید ستاره یا درجه آنها را بخواهید. همچنین محل یا محل‌های سوارشدن و ساعت حضور در محل را بپرسید.

- مکان های مورد بازدید و قید این نکته که هزینه ورودیه ها به‌عهده چه کسی است، نكته مهمی است كه باید در قرارداد تور لحاظ شده باشد.

 

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: همشهری آنلاین

 

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین