برای خیلی‌ها نوشیدن آب خالی لطفی ندارد و به همین دلیل از نوشیدن آن فراری‌اند. ما در این مطلب چند روش ساده برای خوش‌طعم کردن آب و نوشیدنی‌های مناسب برای جلوگیری از بی‌آبی بدن را ذکر می‌کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بفرمایید آب خوش ‌طعم


برای خیلی‌ها نوشیدن آب خالی لطفی ندارد و به همین دلیل از نوشیدن آن فراری‌اند. ما در این مطلب چند روش ساده برای خوش‌طعم کردن آب و نوشیدنی‌های مناسب برای جلوگیری از بی‌آبی بدن را ذکر می‌کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

آب طعم دار

تابستان و تابش خورشید و تشنگی. در روزهای بلند و گرم بدن ما به واسطه‌ی تعریق، ادرار و حتی تنفس حدود 2 لیتر آب از دست می‌دهد. به همین دلیل لازم است که این آب از دست رفته جبران شود در غیر این صورت بدن تبدیل به کویر می‌شود. به عقیده‌ی متخصصان بدن یک فرد بزرگسال روزانه به حدود یک و نیم لیتر آب نیاز دارد که باید از طریق نوشیدن آب و مصرف مواد غذایی سرشار از آن مانند میوه‌ها و سبزیجات تامین شود؛ اما برای خیلی‌ها نوشیدن آب خالی لطفی ندارد و به همین دلیل از نوشیدن آن فراری‌اند.

ما در این مطلب چند روش ساده برای خوش‌طعم کردن آب و نوشیدنی‌های مناسب برای جلوگیری از بی‌آبی بدن را ذکر می‌کنیم. لطفاً با ما همراه باشید.

 

آب خوش‌طعم: با سبزیجات معطر

طعم آب خالی را دوست ندارید؟ چند پر سبزی معطر داخل لیوان آبتان بیندازید. نعناع جزو سبزی‌های پرطرفدار و انصافاً خوش عطری است که طعم هر چیزی را بهتر می‌کند. توصیه می‌کنیم چند برگ نعناع داخل آب بیندازید و از طعم آن لذت ببرید. سعی کنید همیشه یک بطری آب دم دستتان باشد و جرعه‌جرعه از آن بنوشید تا آب بدنتان خشک نشود.

 

آب معطر: سخاوت مرکبات

اگر طرفدار نعناع هم نیستید می‌توانید به مرکبات فکر کنید. چند قطره لیموترش یا گریپ‌فروت داخل پارچ آبتان بچکانید. مرکبات طعم آب را بهتر، مواد معدنی آن را بیشتر و شما را به نوشیدن آب تشویق می‌کنند. البته بهتر است این کار را تبدیل به عادت روزانه‌تان نکنید. چون امکان دارد خاصیت اسیدی لیموترش یا گریپ‌فروت در طولانی مدت به مینای دندانتان آسیب بزند.

آب با خیار

 

آب خوش‌طعم: به یاری خیار

خیار سرشار از آب است. یکی از روش‌های خوب دیگر برای خوش‌طعم کردن آب استفاده از خیار است. به این ترتیب که چند حلقه خیار را داخل لیوان یا پارچ آب بیندازید. خواهید دید طعم ملایم و دل‌چسبی خواهید چشید. اگر باردار هستید باید بدانید که بدنتان به نوشیدن آب بیشتری نیاز دارد و نوشیدن آب با طعم خیار برایتان خوب است.

 

آب خوش‌طعم با چند قطره آب میوه

روش‌های مختلفی برای تامین آب بدن وجود دارد مانند نوشیدن انواع آب میوه‌ها و نوشیدنی‌ها؛ اما هیچ یک از این نوشیدنی‌ها جای آب را نمی‌گیرد. آب مایه‌ی حیات است و عطش انسان را به سالم‌ترین و طبیعی‌ترین روش از بین می‌برد. درست است که آب میوه‌ها هم جزو نوشیدنی‌های سالم هستند (البته منظورمان آب میوه‌های خانگی و صد درصد طبیعی است) اما با این حال بهتر است خودتان را به نوشیدن آن‌ها عادت ندهید. توصیه می‌کنیم مقدار کمی از این آب میوه‌ها را در آب حل کرده و میل کنید. این کار برای خوش‌طعم کردن آب است و قند و کالری آن به مراتب کمتر از آب میوه‌های خالص است.

اگر طرفدار نعناع هم نیستید می‌توانید به مرکبات فکر کنید. چند قطره لیموترش یا گریپ‌فروت داخل پارچ آبتان بچکانید. مرکبات طعم آب را بهتر، مواد معدنی آن را

بیشتر و شما را به نوشیدن آب تشویق می‌کنند

بفرمایید چای یخی

وقتی چای، سردِ سرد می‌شود طعم نوشابه می‌دهد. اگر یک قالب کوچک یخ داخل چایتان بیندازید یک نوشیدنی گلاسه‌ی فوق‌العاده خواهید داشت. داخل یک لیوان بزرگ چای ریخته، چند قالب یخ داخل آن بریزید. می‌توانید یک قاشق چای‌خوری شکر، چند قطره لیموترش و اگر دوست داشتید چند برگ نعناع داخل آن بریزید. این نوشیدنی یکی از بهترین گزینه‌ها برای رفع عطش و تامین آب بدن محسوب می‌شود.

شیر

 

شیر و نوشیدنی‌های گیاهی

شیر و نوشیدنی‌های گیاهی نیز جزو نوشیدنی‌های مفید و از منابع خوب پروتئین هستند که علاوه بر تامین آب بدن به رفع گرسنگی نیز کمک می‌کنند. توجه داشته باشید که پروتئین‌ها باعث ایجاد سیری سریع و طولانی مدت می‌شوند. توصیه می‌کنیم که به عنوان میان‌وعده از این نوشیدنی‌ها استفاده کنید.

 

میوه‌ها و سبزیجات: تامین آب و ویتامین‌های بدن

میوه‌ها و سبزیجاتی مانند هندوانه، طالبی، گوجه‌فرنگی، خیار و غیره حاوی بیش از 90 درصد آب هستند. در حالت کلی متخصصان حوزه‌ی تغذیه توصیه می‌کنند که نصف بشقاب‌هایتان را پر از سبزیجات مختلف و رنگی بکنید تا علاوه بر تامین آب بدن از مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌های آن‌ها بهره‌مند شوید.

 

مصرف الکل: ممنوع

اگر بخواهیم مایعی را معرفی کنیم که عطش را از بین نمی‌برد و مشکلات زیادی برای بدن فراهم می‌کند باید نام نوشیدنی‌های الکلی را به میان بیاوریم. این نوشیدنی‌های مضر یکی از بدترین روش‌ها برای خنک شدن و رفع تشنگی محسوب می‌شود.

فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


مطالب مرتبط:

چرا بهتر است از آب قلیایی دوری کنیم؟

با نوشیدنی‌ها به جنگ گرمای تابستان بروید

بهترین و بدترین روش‌های تأمین آب بدن

آب؛ هم سلامتی، هم شفا

10 واقعیتی که باید راجع به آب بدانید (1)

10 واقعیتی که باید راجع به آب بدانید (2)

آب معمولی از آب گازدار سالم‌تر است

چگونه روزی 8 لیوان آب بنوشیم؟

آب‌ معدنی های گازدار و طعم دار آمده اند

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .