تبیان، دستیار زندگی
هنگامی كه اتومبیل دور می زند، خاصیت فیزیكی ماده موجب می شود كه جسم شما در خطی مستقیم به حركت در آید...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : اعظم اژدری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایده برگزیده فیزیک

هشتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

هشتمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز هم چون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی"پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. هم چون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

ایده برگزیده فیزیک هشتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان
نام ایده : نیروی گریز از مرکز

نام ارایه دهنده : فاطمه امینی

زمینه و نوع پروژه : فیزیک - تحقیقاتی

درجه سختی:  متوسط

نیرو گریز از مرکز را هر زمان كه شیئی در جاده ای منحنی یا پیچ دار، حركت می كند، ملاحظه می كنیم. حال فرض می كنیم كه شما در همان اتومبیلی باشید كه به طور ناگهانی از سر پیچ عبور می كند، در این هنگام محتملاً خود را در حال خارج شدن از صندلی می بینید كه دلیل این حركت ناگهانی شما همان نیروی گریز از مركز می باشد.

نیروی گریز از مركز را می توان با به كار بردن فرضیه مذكور توصیف نمود. هنگامی كه اتومبیل دور می زند، خاصیت فیزیكی ماده موجب می شود كه جسم شما در خطی مستقیم به حركت در آید و بنابران متمایل به حركت به طرف جلو و خارج از منحنی می شوید تا بتوانید حركت مستقیم اصلی خود را نگاه دارید. به نظر می رسد كه نیروی گریز از مركز پیوسته اشیاء را به بیرون از خط منحنی فشار می دهد.

ایده برگزیده فیزیک هشتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

به همین سبب است كه غالباً جاده ها در اطراف پیچ ها كج و یك بر هستند و یا این كه هواپیما ها هنگام دور زدن، یك بر می شوند و یا هنگامی كه سوار دوچرخه هستید شما به طرف داخل تكیه می كنید. این اتكای داخلی و اختلاف سطح در سر پیچ ها و حالت فرود هواپیما و غیره، در متوازن نمودن نیروی گریز از مركز كمك می كنند، وگرنه اشیا را به طرف خارج پرتاب خواهند نمود. اتكا داخلی، میل و گرایش حركت به طرف بیرون را متعادل ساخته و شما می توانید به خوبی دور بزنید.

در واقع دانش آموزان پژوهشگر در این پروژه،  به شرح این نیرو و کاربردهای آن در ساختار اتم ها ی گرداب، دستگاه خلأ ساز و سانتریفیوژها پرداخته اند.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تهیه و تنظیم: اعظم اژدری

مطالب مرتبط:

ایده های برگزیده فیزیک هشتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان  

 ایده های برگزیده فیزیک هشتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

ایده های برگزیده فیزیک هشتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان