• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1393/05/04
  • تاريخ :

شیوه انتخاب شاعران برای دیداربا رهبری

تعدادی از دست‌اندرکاران و شاعران درباره دیدار شاعران با مقام معظم رهبری سخن گفتند.

بخش ادبیات تبیان
دیدار شاعران با رهبری

محسن مومنی شریف، رییس حوزه هنری، درباره معیارها در انتخاب شاعران برای شعرخوانی در دیدار با مقام معظم رهبری، گفت: برای انتخاب شاعران فاکتورهای بسیاری در نظر گرفته می‌شود. یکی از خط قرمزها برای انتخاب شاعران، شعریت اشعارشان است که حضرت آقا در جلسات بر آن تاکید دارند. همچنین اشعاری که در مدح ایشان باشند برای قرائت در جلسه انتخاب نمی‌شوند.

او ادامه داد: 3000 شاعر هر سال از طرق مختلف مانند سایت‌ها، وبلاگ‌ها، خبرگزاری‌ها، کتاب‌ها و جلسات ادبی شناسایی می شوند و با در نظر گرفتن معیارهای مختلف 150 نفر از این شاعران برای دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی انتخاب می‌شوند و تنها تعدادی از دعوت‌شدگان به شعرخوانی در حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌پردازند.

رییس حوزه هنری با تاکید بر این که رشد شعر در شهرهای کشور از برکات این جلسات بوده است، گفت: در سال های قبل از انقلاب شاعران شاخص انگشت شمار بودند در حالی که امروز برای دعوت شاعران در یک شب بیش از 3000 شاعر شناسایی می شوند.

همچنین علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری با تاکید بر این که شرایط محفل ادبی شاعران با مقام معظم رهبری سیاسی نیست، عنوان کرد: این محفل وجه ادبی دارد و کسانی که در آن شرکت می کنند دلیل علاقه مندی شان به جلسه را شخصیت خاص مذهبی، دینی و ادبی رهبر معظم انقلاب می دانند.

 

برای انتخاب شاعران فاکتورهای بسیاری در نظر گرفته می‌شود. یکی از خط قرمزها برای انتخاب شاعران، شعریت اشعارشان است که حضرت آقا در جلسات بر آن تاکید دارند.

مومنی شریف نیز یکی از دلایلی سیاسی نبودن این جلسات را تداوم آن عنوان کرد و گفت: جلسات شعری دیگری هم طی این سال ها با حضور چهره های سیاسی کشور در مناسبت های مذهبی تشکیل شد اما هیچ کدام از آن ها تداوم نداشت.

او خاطرنشان کرد: نظرات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در شعر فرمی، ساختاری و معنایی است و نشان می دهد احاطه ایشان نسبت به شعر در سطح یک ادیب کامل است. ایشان در سال های ابتدایی انقلاب اسلامی در انجمن های ادبی مشهد حضور داشتند و اشعاری که سروده اند نیز نشان از قدرت و درک بالای شعری شان دارد.

رییس حوزه هنری گفت: رهبر معظم انقلاب درباره رمان و داستان هم نظرات خوبی دارند و کمتر رمان خوبی که سرش به تنش بیارزد وجود دارد که ایشان نخوانده باشند.

مومنی همچنین درباره تاریخچه برگزاری جلسات شعر شاعران با حضرت آیت الله خامنه ای، گفت: از سال های اولیه ای که رهبری حضرت آیت الله خامنه ای مسجل شد، این جلسات برگزار می شد و از ابتدا با حضور شاعرانی مانند علی معلم دامغانی، حمید سبزواری، مرحوم مهرداد اوستا و شاعران برجسته کشور همراه بوده است.

وی ادامه داد: البته این جلسات پیش تر به شکل خصوصی تر از امروز تشکیل می شد. حدود 40 نفر در آن سال ها در جلسات شعر شرکت داشتند و حالا این تعداد به بیش از 150 نفر رسیده است.

ناصر فیض مدیر دفتر طنز حوزه هنری هم درباره شعرهای طنزی که طی این سال ها در حضور مقام معظم رهبری خوانده شده است، گفت: پیش از این که در جلسات دیدار شاعران با رهبر معظم انقلاب اسلامی ابوالفضل زرویی نصرآباد شعر طنز بخواند، خیلی سخت می شد در محافل و مجالس ادبی شعر طنز خواند. اما از آنجایی که آن جلسه به معیار و ملاکی در شعر کشور تبدیل شده است، بعد از برگزاری آن جلسه و شعرخوانی زرویی نصرآباد، شعر طنز جدی گرفته شد و به لحاظ کیفی و کمی افزایش پیدا کرد.

قزوه نیز در این رابطه گفت: ابوالفضل زرویی نصرآباد در ابتدا می ترسید در حضور مقام معظم رهبری شعر طنز بخواند، من به او گفتم شعر طنز بخواند و او هم خواند و اتفاقا رهبر معظم انقلاب اسلامی هم از شعرخوانی ایشان استقبال کردند.

همچنین محمود حبیبی کسبی با بیان این که جلسات دیدار شاعران با مقام معظم رهبری در طول سال های اخیر به مهم ترین اتفاق ادبی کشور تبدیل شده است، اظهار کرد: حضور شخصیت‌های ادبی کشور در یک شب و در یک جا باعث شده این جلسه با وجود این که هیچ منفعت مادی برای کسی ندارد اما از سطح کشور و حتی کشورهای دیگر مانند تاجیکستان، افغانستان، هند و حتی امسال از کشور اوکراین شاعران پارسی زبان را گرد هم بیاورد و این نشان می دهد این جلسات از وجه ادبی بالایی برخوردار است.


منبع: ایسنا

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName