تبیان، دستیار زندگی
پروژه ی تاثیر نقاشی بر کودکان از این مدرسه جزء برترین سمینارهای این دوره از جشنواره شد. فائزه رحمانی، حانیه مقدم فر و محدثه صادق پژوهشگران عزیزی هستند که این پروژه را با راهنمایی سرکار خانم شیرین طاهری انجام داده اند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستاورد برتر متوسطه 1 خدیجه کبری(س)

در نهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان

مسابقه نقاشی

پژوهشگران جوان متوسطه 1 خدیجه کبری(س) به مدیریت سرکار خانم نسرین ملوک عباسپور تهرانی فرد در نهمین دوره جشنواره پروژه‌های دانش آموزی تبیان حضور داشتند.

پروژه ی تاثیر نقاشی بر کودکان از این مدرسه جزء برترین سمینارهای این دوره از جشنواره شد. فائزه رحمانی، حانیه مقدم فر و محدثه صادق پژوهشگران عزیزی هستند که این پروژه را با راهنمایی سرکار خانم شیرین طاهری انجام داده اند. در زیر خلاصه ای از این پژوهش ارایه می گردد.

این مقاله بیشتر درباره نقاشی روی سطوح به دلایل و اهداف هنری است. نقاشی از نظر بسیاری افراد، در مزه مهم ترین شکل های هنر قرار دارد.

واژه کودک از ریشه واژه پهلوی KUK به معنای کوتاه می باشد و با واژه های کوتاه و کوچک هم خانواده می باشد. این واژه به بزرگ نشدن و سادگی و پاکی نیز اشاره دارد.

روان شناسان معتقد هستند که کودکان در هر سنی متفاوتند و نسبت به محیط و اطراف خود عکس العمل های خاص نشان می دهند. هر چند که قدرت بیان و گفتار ندارند ولی این عکس العمل ها در حالت چهره و با اثرهایی که از خود به جای می گذارند، آشکار است. رنگ ها و خطوط و نقاشی ها از جمله این آثارند.

ما نیز با توجه به این نکات مقاله ای گردآورده ایم تا اگر کودکی در منزل دارید با توجه به نقاشی او بتوانید کمی از ذهن و درون او را بخوانید.

کوکان ذهن بسیار باز و فعالی دارند به طوری که هر گونه برداشتی که از اطراف خود می کنند به اطرافیان خود انتقال می دهند مثلاً یک کودک با خط خطی کردنش و یا ترکیب رنگی ای که در نقاشی هایش به کار می برد می تواند منظور خود را به دیگران منتقل کند.

نقاشی کودکان

نقاشی بچه ها را چگونه تفسیر کنیم؟

نقاشی زبان کودک است. کودکان برخلاف بزرگسالان ،از طریق نقاشی کشیدن، قصه گویی، بازی کردن و ... شناخته می شوند.

نقاشی به ما کمک می کند تا به دنیای درونی و روح کودک پی ببریم، بدانیم چه نیازهایی دارد، آیا کودک ناسازگار یا بیمار است؟ در بزرگسالی می خواهد چه کاره شود و ... به دلیل علاقه ی بسیاری از خانواده های عزیز و اهمیت نقاشی کودکان در این مقاله مفهوم خورشید، ماه، آسمان، زمین، اتومبیل و حیوانات را با هم بررسی می کنیم، لطفا توجه داشته باشید که شما به کودک، موضوع نقاشی نمی دهید و خودش آزادانه نقاشی می کند.

1- خورشید و ماه

در اغلب نقاشی های کودکان، خورشید دیده می شود. خورشید نشانه ی امنیت، خوشحالی، گرما، قدرت و به قول روان شناسان خورشید به معنی پدر است. وقتی رابطه کودک و پدر خوب است کودک خورشید را در حال درخشیدن می کشد و وقتی رابطه ی آن دو مطلوب نیست کودک خورشید را در پشت کوه ناپدید می کند.

ترس کودک از پدر به به رنگ قرمز تند و یا سیاه در نقاشی دیده می شود. البته با یک نقاشی ما به قضاوت نمی پردازیم بلکه باید چندین نقاشی کودک را بررسی کرد. ماه نشانه ی نیستی است. اغلب کودکان ماه را کنار قبر و قرستان می کشند. کودکان در نقاشی خود ماه را با مرگ معنی می بخشند.

نقاشی کودکان

2- آسمان و زمین

آسمان به معنی الهام و پاکی است. ولی زمین به معنی ثبات و امنیت می باشد. کودکان خیلی کوچک هیچ وقت خطی برای نشان دادن زمین ترسیم نمی کنند، ولی در سن 5 یا 6 سالگی، که آغاز به درک دلایل منطقی می کنند، به کشیدن زمین نیز می پردازند.

3- اتومبیل

در جامعه ی امروزی ماشین نشانه قدرت است، به همین دلیل در نقاشی های کودکان مخصوصاً پسر بچه ها، ماشین زیاد دیده می شود. وقتی یکی از اعضای خانواده که اغلب پدر و گاهی خود کودک است، رانندگی می کنند، از دیدگاه برون فکنی اهمیت پیدا می کند. بیشتر نوجوانان به بهانه ی اینکه کشیدن تصویر آدم حوصله شان را سر می برد یا سخت است، از کشیدن شکل آدم خودداری می کنند اما به اعتقاد پژوهشگران ترجیح دادن کشیدن ماشین در این دوره به خودی به خود نشان دهنده ی وابسته بودن شخص به دنیای خارج و زندگی ماشینی است. البته این مسایل بستگی به سن، فرهنگ و عوامل ذهنی و ... نوجوان دارد.

4- حیوانات

اگر در نقاشی کودک شما تصاویر حیوانات دیده می شود، ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که شما با صحبت کردن با کودک پی به آن می برید. کودکی که در روستا زندگی می کند و یا حیوانات خانگی دارد و یا عاشق حیوانات باشد و یا حتی زیاد به باغ وحش برود طبیعی است که حیوان بکشد. پس فرهنگ و طرز زندگی کودک در خانواده از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر کودک به نوعی با حیوانات رابطه نداشته باشد و حیوان برای او در دسترس نباشد تصویر حیوان در نقاشی او اهمیت خاصی پیدا می کند. گاهی ممکن است که کودک احساس گناه و تقصیری را که تجربه کرده و جرأت نکرده آن را ابراز کند در نقاشی و در قالب حیوان نشان دهد.

برای آگاهی بیشتر اینجا کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.  دانلود

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه سارا خرّمی نژاد

تنظیم: نسرین صادقی