تبیان، دستیار زندگی
نگاهی گذرا بر عملكرد فرگوسن در یونایتد سرآلكس فرگوسن در 31 دسامبر سال 1941 متولد شد. وی را به عنوان رهبر بلا منازع فوتبال انگلستان یاد می كنند. در مطلب زیر گوشه هایی از زندگی وی را مرور می كنیم. 103 سال پیش باشگاه منچستر یونا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

او با منچستر یونایتد متولد شده است

نگاهی گذرا بر عملكرد فرگوسن در یونایتد

سرآلكس فرگوسن در 31 دسامبر سال 1941 متولد شد. وی را به عنوان رهبر بلا منازع فوتبال انگلستان یاد می كنند. در مطلب زیر گوشه هایی از زندگی وی را مرور می كنیم.

103 سال پیش باشگاه منچستر یونایتد را به نام نیوتن هیت می دانستند. لوئیس روكا ، یكی از سهامداران بزرگ منچستر پس از چندی پیشنهاد می كند تا نام باشگاه به منچستر سانترال تبدیل شود و سپس منچستر سلتیك را برگزیدند تا اینكه در نهایت در سال 1878 نام منچستر یونایتد بر این باشگاه به ثبت رسید.

فرگوسن در ششم ماه نوامبر سال 1986 ، " ران اتكینسون " را به عنوان مربی فنی تیم معرفی می كند.

او قبل از عزیمت به منچستر یونایتد ، هدایت مستقیم و غیره مستقیم تیمهایی مثل كوبین اس. تی. جان استون، دانفرم لاین، گلاسكو رنجرز، فالكرك و ایریونایتد را به عهده داشته است و البته به عنوان كمك مربی در تیم استرلینگ شایر شرقی، اس . تی میرن آبردین ( همه از اسكاتلند) نیز فعالیت داشته است. روزی كه فرگوسن به اولدترافورد آمد، مصادف شده بود با یك بحران جدی در باشگاه منچستر یونایتد. آنها از 13 بازی فصل، تنها 3 بازی را برده بودند. در همان سال منچستر توسط ساوتهمپتون و با نتیجه 4 بر یك از جام لیتل وود نیز كنار رفته بود. او به محض ورودش روش های متوقف كننده این شكست ها را فوراً گسترش داد. تاكتیك و نوع حملات منچستر یونایتد در عرض چند ماه كاملاً عوض می شوند. فرگوسن آن فصل را بدون خرید حتی یك بازیكن جدید به خوبی به پایان رساند و كسب مقام یازدهم جدول برای این تیمی كه در آستانه از هم گسیختگی بود كار دشواری به نظر می رسید. اكنون پیرمرد مجرب انگلیس وقتی به سال های دور آشنایی با منچستر یونایتد فكرمی كند ، متوجه می شود كه موفقیت در آن روزها چیزی شبیه به معجزه بوده است.

البته ضعف های فیزیكی بازیكنان در آن زمان چیزی نیست كه بتوان انكار كرد و شاید سرآلكس هنوز هم با آن نقطه ضعف های تاریخی دست به گریبان است. نقطه ضعف هایی كه لیگ انگلستان هرگز طاقت تحمل آنها را ندارد ومنچسترسال های دور، همیشه از این ضعف قدرت بدنی و توجه زیاد به تاكتیك تیمی ضرر كرده است.

سرآلكس فرگوسن در اولین فصل مربیگری جدی و رسمی خود با عقد 3 قرار داد به یاد ماندنی منچستر را به یك تیم قدرتمند تبدیل كرد. استیو بروث، بریان مك كلایو و وید آندرسون، به منچستر یونایتد ملحق شدند. در فصل 89/1988 ، مقام یازدهمی و در فصل 90/89 كسب رتبه سیزدهمی ، بالاترین بهانه منچستر برای آغاز یك تحول بزرگ بود. كم كم مدیران ارشد باشگاه به این فكر افتادند كه سرآلكس فرگوسن را نه به عنوان یك طراح و برنامه ریز و مدیر فنی، بلكه رسماً به عنوان مربی ارشد باشگاه منچستر یونایتد برگزینند. آنها در مصاحبه ها اعلام می كنند كه از توانایی او در هدایت تیم مطمئن هستند. یونایتد همچنان فوتبال را در سایه بدشانسی و شكست دنبال می كند.

طرفداران منچستر یونایتد ، كم كم به تبانی و مسائل پشت پرده باشگاه شك می كنند. خرج زیادی صورت می گیرد و نتیجه ای در برندارد. این مسأله برای انگلیسی ها باور كردنی نیست. درهمان سال فرگوسن در یك مصاحبه مطبوعاتی ساده ، از تلاش های مدیران باشگاه تمجید می كند و به دفاع از آنها علیه شایعات فساد مالی می پردازد.

تا اینكه 17 می سال 1990 سرآغاز دوره شكوهمند پیروزی های منچستر یونایتد می گردد.

آنها كریستال پالاس را با نتیجه یك بر صفر در هم می كوبند و فاتح جام اتحادیه می شوند. حالا دیگر طرفداران سراسر خشن منچستری ، دلیلی برای شادی دارند. كم كم نام آلكس بر روی پلاكاردهای طرفداران دیده می شود. او اكنون فرصت خوبی برای خودنمایی و كسب شهرت دارد. یونایتدی ها اثبات كردند كه توانایی قهرمانی را دارند و به اذعان بازیكنان مطرح آن وقت، همه چیز را مدیون تلاش های فرگوسن بودند.

در سال 1991 ، منچستر یونایتد فینالیست جام باشگاه های اروپا می گردد. آنها در فینال ، بارسلونا را با نتیجه 2 بر یك پشت سر می گذارند و بار دیگر قطعه ای دیگر از نوار پیروزی های انگلیس و شیاطین سرخ  را رقم می خورد.

به هر حال ، طرفداران هنوز راضی به نظر نمی رسند . آنها موفقیت بزرگتر وحساستری را انتظار دارند، قهرمانی لیگ انگلستان، آرزوی دیرینه هواداران منچستر یونایتد بود.

در فصل 92-1991 ، منچستر یونایتد به قهرمانی لیگ انگلستان خیلی نزدیك شد. اما لیدز یونایتد ، جلوی این شادی زودرس را  گرفت . اختلاف امتیاز آنها با منچستر یونایتد بسیار ناچیز بود. آنها در یك فینال دیگر با نتیجه یك بر صفر مغلوب ناتینگهام فارست می شوند و در جام باشگاه های اروپا، ستاره سرخ بلگراد، شیاطین سرخ را در مقابل میلیونها چشم شیفته فوتبال ، شرمزده می كند.

در فصل 93-1992 ، تیم سرآلكس فرگوسن پروازی پر انرژی به سوی موفقیت می كند ، آنها قهرمان انگلستان می شوند. منچستر یونایتد 21 سال در انتظار چنین روزی بود و تنها 6 سال بعد منچستر با اقتدار تمام ، هم لیگ انگلستان و هم اف. ای كاپ را تصاحب می كند. آنها یك سال بعد از آن ، خیلی به فینال نزدیك شدند. اما این استون ویلا بود كه در فینال،  یونایتد را با نتیجه 3 بر یك در هم كوبید.

قهرمانی سال 1993 لیگ برتر انگلستان ، بدین معنا بود كه فرگوسن اولین مربی موفق منچستر است و با توجه به قدرت بی نظیرش در هدایت تیم ، باید همچنان باقی بماند.

از طرفی او دومین مربی جهان پس از یوهان كرایف است كه توانسته مثل بارسلونای این مرد هلندی، منچستر را با تفكر اسكاتلندی به قهرمانی اروپا برساند.

در شروع فصل 1995، به نظر می رسید كه همه چیز به نفع فرگوسن است در لیست برگزیدگان جایزهC.B.E( سی . بی . ای) نام سرآلكس فرگوسن بالاتر از همه اسامی دیده می شود. او جایزه خود را دریافت می كند.

درهمان سال منچستر یونایتد در یك خرید جنجالی ، اندی كول را از نیوكاسل خرید.

در 25 ژوئن، حادثه محرومیت بزرگ اریك كانتونا ، ضربه سختی به پیكره منچستر یونایتد وارد كرد. او در برخورد شدیدی كه با طرفداران كریستال پالاس داشت، فوتبال حرفه ای خود را سال ها با ركود مواجه كرد. فیفا 9 ماه وی را از بازی محروم كرد!

وقتی كه فصل 96-1995 آغاز شد ، منچستر، آندری كانچلسكی، پل اینس و مارك هیوز را در اختیار نداشت. بحران محرومیت به طرز بدی دامن گیر منچستر یونایتد شده بود.

بازیكنانی كه نقش مهمی را در تیم ایفا می كردند، در زمین ، دیده نمی شدند و از همه مهمتر ، نبودن كانتونا بود كه به وضوح احساس می شد.

در آن فصل 5 بازیكن زیر 21 سال در منچستر بازی می كردند و تیم بسیار جوانی  وارد لیگ انگلستان داده شده بود. در همان سال ، سرآلكس فرگوسن مربی برتر دنیا شناخته شد و به گفته خود  او ، این افتخار اوج موفقیت های او را تشكیل می دهد.

در تابستان همین فصل ، سرآلكس فرگوسن در راستای جوانگرایی تیم ، دست به خرید چندین بازیكن ناشناخته و جوان می زند.

اولگنار سولسشیر، رانی جانسون، ریموند واندرگو( دروازه بان)، یوردی كرایوف و كارل پوبورسكی بازیكنانی هستند كه در آن تاریخ به منچستر آمدند.

در نوامبر 1996، جشن دهمین سال مربیگری خود را به طور حرفه ای در منچستر یونایتد در حالی برگزار كرد كه منچستر دیگر به یك ابر قدرت در فوتبال باشگاه های اروپا تبدیل شده بود.

بیشترین ركورد مربیگری از آن سرمت باسبی است. اما پس از گذشت این همه سال همه می دانند كه در این ركورد كسی به گرد فرگوسن نمی رسد. در فصل بعد ، آنها با شكست بورسیادورتموند، بار دیگر فاتح یك جام اروپایی می شوند و فرگوسن در آن فصل نیز لقب مربی شماره یك جهان را از آن خود می سازد. در زیر به گوشه ای از افتخارات این پیرمرد اسكاتلندی اشاره می كنیم:

سال 1980 قهرمانی لیگ اسكاتلند

سال 1982 قهرمانی دسته اول اسكاتلند

سال 1982 قهرمانی جام حذفی اسكاتلند

سال 1983 قهرمانی جام حذفی اسكاتلند

سال 1984 قهرمانی لیگ اسكاتلند

سال 1984 قهرمانی لیگ اسكاتلند ( جام حذفی)

سال 1985 و 1986 قهرمانی جام حذفی اسكاتلند

سال 1990 قهرمانی جام یوفا

سال 1991 قهرمانی سوپر جام اروپا

سال 1992 قهرمانی لیگ برتر انگلستان

سال 1993 قهرمانی لیگ برتر انگلستان

سال 1994 دو قهرمانی پیاپی در جام یوفا و لیگ برتر

سال 1996 قهرمانی جام باشگاه های اروپا

سال 1997 قهرمانی لیگ برتر انگلستان

سال 1999 قهرمانی لیگ برتر انگلستان

سال 1999 قهرمانی جام باشگاه های اروپا

سال 2000 قهرمانی لیگ برتر انگلستان

سال 2001 قهرمانی لیگ برتر انگلستان

فرگوسن ،  نابغه تاكتیك هاست. او از هیچ چیزی نمی ترسد و همیشه به آینده فكر می كند. وی به شانس خیلی معتقد است و همیشه قبل از بازی دست به یكسری كارهای عجیب می زند كه در رختكن یونایتدی ها به هیچ وجه خنده دار نیست و همه به این سلسله مراتب اعتقاد دارند.

او می گوید:" اگر شما بخواهید پیروز شوید باید در دستتان كیفی پر از شانس داشته باشید!!!

فاكتورمهم او در تیم، مساله سازگاری همه بازیكنان با باشگاه است، او این مساله را دلیل تمام موفقیت ها می داند. سیستم 4-4-2 همیشه سیستم مطلوب و مورد توجه او بوده است و اعتقاد دارد كه معنی 4-4-2 این نیست كه همیشه طبق قوانین حاكم برآن عمل شود، بلكه تنها شالوده تیم باید بر پایه این سیستم قرار گیرد.

در لندن وی را به عنوان مربی دقیقه 90 می شناسند . او گاهی با یك تعویض ساده تیم حریف را در هم می كوبد و همیشه به بازیكنانش می گوید:" به خیلی جلوتر نگاه كنید، در آن صورت برداشتن چند قدم كار ساده ای به نظر می رسد."

ضرب المثل معروف اسكاتلندی در قاب مجللی بالای سر فرگوسن در دفتر كارش است:" بدون زحمت، چیزی به دست نمی آید."

(No Pain No Gain)

نابرده رنج گنج میسر نمی شود.