تبیان، دستیار زندگی
رئیس جمهور در همایش تجلیل از خادمان قرآن کریم که عصر امروز 21 تیر ماه در حاشیه نمایشگاه قرآن در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، گفت: هدف اصلی خادمان قرآن کریم انس دادن قلوب جامعه با حقایق ناب قرآن کریم است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حجت الاسلام روحانی:

هدف اصلی خادمان قرآن انس قلوب جامعه با حقایق قرآن است

دکتر روحانی

رئیس جمهور در همایش تجلیل از خادمان قرآن کریم که عصر امروز 21 تیر ماه در حاشیه نمایشگاه قرآن در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، گفت: هدف اصلی خادمان قرآن کریم انس دادن قلوب جامعه با حقایق ناب قرآن کریم است.

به گزارش روابط عمومی، حجت الاسلام روحانی، رئیس جمهور کشور، در همایش تجلیل از خادمان قرآن کریم که امروز شنبه 21 تیرماه در باغ موزه دفاع مقدس و در حاشیه نمایشگاه قرآن برگزار شد، در سخنانی گفت: امشب به تناسب جشن تجلیل از خادمان قرآن و میلاد امام حسن مجتبی(ع) شب قرآن و عترت است.

وی افزود: قرآن مجید تنها کتاب آسمانی است که در صحت و دقت آن از زمان نزول تا امروز در تاریخ مانند ندارد، کتب آسمانی دیگری بوده است که برای هدایت انسان ها نازل شده اند اما هیچ کدام با همان شکل نزول در اختیار جهانیان قرار نگرفته اند، اما قرآن مجید تنها کتاب آسمانی است که همه به اتفاق باور دارند که نه چیزی به آن اضافه شده است و نه چیزی از آن کم شده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: دلیل این امر این بوده است که بر اساس گفته خود قرآن کریم، حافظ قرآن خداوند متعال بوده است. قرآن کتاب نور و هدایت است و برای همه خدمتگزاران به قرآن کریم در علوم و صنوف و رشته های مختلف برای فهم بهتر قرآن و قرائت صحیح به وجود آمده است؛ یکی از اهداف دست اندرکاران و خادمان قرآن انس قلوب جامعه با حقایق قرآن است.

وی با بیان اینکه انس و عمل به قرآن فخر همه ماست، گفت: البته زیبایی ها در کتابت، صوت و لحن قرآن و غیره که ظاهر انیق قرآن است، توسط برخی افرادی شکل دلنوازی گرفته است؛ امروزه در فضای مجازی زیبایی قرآن روشنتر شده است؛ اما از آن مهمتر باطن عمیق قرآن است که با تفسیر قرآن می توان واقعیت ها را بیان کرد.

حجت الاسلام روحانی یادآور شد: این قرآن از روز نزول تا قیامت همواره هادی است؛ این ما هستیم که باید تا آن جا که می توانیم سۆالات را به محضر قرآن تقدیم و پاسخ ها را نیز از متن آن دریافت کنیم چرا که قرآن هم نجم است و هم اعماق بی پایان دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه هر زمان که می گذرد پرده ای از حقایق قرآن کنار می رود، اظهار کرد: قرآن کتابی است که هر بار که خوانده می شود معنای جدید و نور جدیدی از آن اقتباس می شود.

وی ادامه داد: خداوند با سخن گفتن در قرآن بر بشریت منت گذاشته است و با گفتن «یا ایها الناس»، «یا ایهاالذین آمنوا» و «یا ایهاالانسان» انسان را مخاطب قرار داده است؛ کدام افتخار برای انسان بیش از این است که هدایتی دائمی در کنارش باشد؟

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مگر نه اینکه قبل از نزول قرآن خدای اقوام متفاوت بود و هر قبیله ای برای خود دارای بتی برتر بود. قرآن و اسلام بود که برای همه انسان ها خدای احد و واحد را معرفی کرد و این کتاب آسمانی بود که همه را در یک صف واحد نشاند.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به آیات اول سوره عبس گفت: قرآن با لحنی برآشفته خطاب می کند بر آنانی که بر فقیر و ناتوان تندی می کنند؛ فقیر، بی نوا، نابینا و هر آن کس که وارد خانه حق می شود یکسان و محترم هستند و اسلام بود که زن و مرد را در کنار یکدیگر قرار داد.

وی خاطرنشان کرد: اسلام هر انسان را در برابر یک انسان قرار داد اما امروزه شاهد هستیم که برای کشته شدن یک فرد یهودی که گاه ساخته خودشان است، ملتی را به خاک و خون می کشند، در حالی که سراسر جهان در برابر آن سکوت می کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: این اسلام بود که ترازویی در برابر انسان ها قرار داد و به همه گفت «إن اکرمکم عند الله اتقاکم»؛ آنچه امروز باعث گرفتاری مسلمانان شده است، جدایی از فرهنگ قرآن است؛ اگر امروزه جدایی و افتراق دیده می شود به خاطر جدایی از قرآن است.

حجت الاسلام روحانی ادامه داد: اگر در جهان اسلام چند دستگی هایی دیده می شود به خاطر فاصله گیری از فرهنگ قرآن است و عامل اصلی برای وحدت جهان اسلام و مسلمانان فرهنگ قرآن است.

وی گفت: هیچ اختلافی در دنیای اسلام در مورد آیات و سوره های قرآن کریم وجود ندارد به همین دلیل بزرگترین عامل برای وحدت مسلمانان است.

رئیس جمهور با اشاره به میلاد امام حسن مجتبی(ع) اظهار کرد: همه می دانید هیچ شجاعتی بالاتر از شجاعت صلح نیست؛ شب جنگ بدر برای پیامبر ساده تر از شب صلح حدیبیه نبود اما عده ای تازه به دوران رسیده نگاه غضب آلوده ای بر چهره پیامبر داشتند و فکر می کردند پیامبر تسلیم فتح مکه شده است و نمی دانستند صلح پیامبر(ص)و صلح امام حسن(ع) برای گسترش و تبیین احکام اسلام بوده است؛ صلح امام حسن (ع) نیز باعث استقرار اسلام شد که سال ها بعد این امر فهمیده شد.

حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه قرآن راه نجات ما مسلمان هاست و اهل بیت(ع) و سیره شان راه سعادت و نجات برای همه ماست، گفت: خداوند بر ما منت نهاده است تا ما بتوانیم و درک کنیم و به قدر انسانیت مان دست یابیم؛ انسان روزی قدر خود را می داند که در کنار قرآن قرار گیرد که شاید شب قدر به خاطر قرار گرفتن در کنار قرآن به این عظمت رسیده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با سپاسگزاری از خادمان قرآن که برای هدایت جامعه قدم های بلندی برداشته اند، اظهار کرد: باید افتخار کنیم که امروزه در قم مراجع بزرگ ما افتخارشان برگزاری کلاس تفسیر قرآن است؛ شاید این جمله برای مردم اندکی عجیب باشد اما خود حوزویان این را درک می کنند که امروزه درس تفسیر قرآن کریم را در کنار فقه، کلام و غیره تدریس می کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از آثار انقلاب اسلامی انس بیشتر جامعه با قرآن بود، گفت: امروزه رهبر انقلاب اسلامی با هدایت و تشویق، راه را برای خادمان قرآن هموار کرده است.

وی خاطرنشان کرد: این دولت افتخار خود می داند که خادمی برای خادمان قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) باشد.

تنظیم: هومن بهلولی