تبیان، دستیار زندگی
یا را « كر» می كند رالف شوماخر موفق شد به دنبال پیروزی هفته گذشته اش در مسابقات گراندپری ( جایزه بزرگ ) اروپا ، قهرمان مسابقه بزرگ فرانسه هم لقب بگیرد. در پی پیروزی رالف شوماخر ، هم تیمی وی یعنی خووان پابلو مونتویا در تـلاش و...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غرش موتورهای آلمانی گوش ایتالیا را « كر» می كند

رالف شوماخر موفق شد به دنبال پیروزی هفته گذشته اش در مسابقات گراندپری ( جایزه بزرگ ) اروپا ، قهرمان مسابقه بزرگ فرانسه هم لقب بگیرد.

در پی پیروزی رالف شوماخر ، هم تیمی وی یعنی خووان پابلو مونتویا در تـلاش وصـف ناپذیـر، جایـگاه دوم را از آن خود كـرد.  با كسب این نتایج عالی تـوسط تیم « ویلیامز بی ام و » سرنوشت این تیم در سری رقابتهای  فصل جاری به مرحله بسیار حساسی نزدیك شده است.

تنها با باقی ماندن 6 مسابقه دیگر، رالف شوماخر جوان با این پیروزی و با اختلاف 11 امتیاز با برادر خود میشائیل شوماخر و 3 امتیاز با كیمی رایكونن در جایگاه سوم قرار دارد. پس از او مونتویا با اختلاف 6 امتیاز از رالف ، مقام چهارم جدول قهرمانی رانندگان جهان را به خود اختصاص داده است.

دو ماه پیش هنگامی كه « ویلیامز بی ام و » از آلمان با لاستیك های جدیدA1.RINNG وارد پیست مسابقه شد و این لاستیك ها متأسفانه با نتیجه ای غیر قابل پیش بینی موجب عقب افتادن این تیم از دور مسابقات شدند و رالف مجبور شد كه زودتر از هنگام اتومبیل خود را به سمت گاراژ هدایت كند، خشم و عصبانیت بیش از اندازه در چهره رانندگان تیم به خوبی مشهود بود.

همه چیز بسیار بد پیش می رفت ، به طوری كه رالف شوماخرتا مدتها با مسوولین« بی ام و » در حال بحث جدل بود و نسبت به قرارداد جدیدی كه به موجب آن با شركتی كه در ساخت موتور ماشینهای ویلیامز بی ام و ، تا پایان سال 2004 همكاری داشت، بسیار معترض بود.

رالف با بی هدفی و بدون هر گونه منطق قابل قبولی مكانیك ها و مهندسین را كه تا حدی از نتیجه كار خود ناامید و دلسرد شده بودند، رها كرد! شایعات موجود درباره جدایی « بی ام و » ویلیامز نیز شرایط دشوارتری را برای همه اعضای تیم ایجاد كرده بود.

اما ویلیامز بدون هر گونه عكس العمل یا شكایتی در تلاش بود تا مشكلاتی را كه موجب شده بود در نسل جدید «F.W.25 » دیده شود، برطرف كند. به همین منظور سعی در بالا بردن و بهبود وضعیت آیرودینامیك اتومبیلها كرد و با سرعت خود را به رقیبان دیرینه اش رساند.

رالف شوماخر نیز بار دیگر همه توان و دانش خود را به خدمت گرفت و بی توجه به شكست پیشین خود با وقار و شكوه خاص خودش تمرینات را از سر گرفت و همان طور كه خواندید عنوان قهرمانی گراند پری فرانسه را از آن خود كرد.

میشائیل شوماخر هم چون گذشته با اتومبیل قرمز فراری ایتالیایی خود در میان سایر شركت كنندگان دیده می شد. اما پس از اینكه اتومبیل سفید آبی ویلیامز بی ام و از خط پایان گذشت با عصبانیت كلاه ایمنی خود را از سر در آورد و جایگاه را ترك كرد!

مونتویا كه از سال 2001 به جای ینسن باتن به ویلیامز بی ام و پیوسته است نیز در این پیروزی نقش بسزایی داشت. پاتریك هر مدیر فنی ویلیامز پس از پیروزی رالف شوماخر در گفت و گویی با خبرنگاران عنوان كرد : همواره معتقد بودم رالف شوماخر یكی از بهترین رانندگان ما است  كه می داند چگونه با اتومبیلش رفتار كند .

وی در ادامه افزود : در حال حاضر و در مقایسه با خووان پابلو از شرایط بهتر و مطلوب تری برخوردار است كه البته تجربه ، پشتكار ، تلاش و دانش او در مورد اینكه در هر شرایط چگونه عمل كند تا حد زیادی به او كمك شایانی می نماید. با وجود اینكه خووان با اتومبیل هایی كه كنترل و یا رانندگی با آنها كمی مشكل تر است، سریعتر عمل می كند اما رالف كار خود را به مراتب بهتر از او بلد است.

مدیر فنی ویلیامز خاطر نشان كرد : استقامت بالای نسل جدید اتومبیل هایF.W.25 كمك خواهد كرد تا رالف همه محدودیت ها را از میان بردارد. رالف شوماخر پس از پیروزی شیرین در مسابقه گراندپری فرانسه با ابراز خوشحالی از كسب این موفقیت به خبرنگاران گفت: همواره با خودم فكر می كنم كه آیا باز هم این امكان وجود خواهد داشت كه این مسیر را طی كنم ؟ این سؤالی است كه همه رانندگان فرمول یك از خود می پرسند .

وی اضافه كرد : معتقدم كه اگر همه ما به عنوان هم تیمی در كنار هم به تمرین و مسابقه ادامه دهیم قطعاً راهی برای ادامه مسیر و عبور از خط پایان وجود خواهد داشت.

نیكی لائورا یكی از پیشكسوتان قهرمانی فرمول یك جهان نیز تحت تأثیر پیروزی رالف شوماخر به خبرنگاران گفت: رقابت با ویلیامز برای من یكی از بزرگترین هدف ها بوده است.

وقتی كه فكر می كنید اوایل فصل در چه جایگاهی قرار داشتند و اینك با چه سرعت و قدرتی پیش می روند ، متحیر خواهید شد. وی اشاره كرد : تغییرات در اصول آیرودینامیك ، آنها را حداقل 10 درصد جلو انداخته است.

یكی از بزرگترین چیزهایی كه موجب حیرت مت شد ، بهبود وضعیت ویلیامز بود و دیگری به دست آوردن اعتماد به نفس دوباره رالف!

وی در مسابقات آغازین فصل از وضعیت چندان مطلوبی برخوردار نبود ، شاید نقص در سیستم كنترل اتومبیل های ویلیامز یكی از دلایل این موضوع باشد .

اما او بار دیگر روحیه رقابت ستیزی خود را به دست آورد و در جایگاهی كه شایستگی اش را داشت قرار گرفت.

لائورا در پاسخ به این سؤال كه آیا رالف شوماخر قادر است تا همچنان قهرمانی خود را حفظ كند ، گفت : قطعاً از چنین توانایی برخوردار است ، اما برای حفظ آن باید با حریفان زیادی از جمله برادرش مبارزه كند كه این موضوع به هیچ عنوان اجتناب پذیر نیست .

در واقع او برای ثبات نام خود باید دو برابر تلاش كند تا نتیجه ای دو برابر نیز به دست آورد.