تبیان، دستیار زندگی
خانم توکلی که رازهای زیادی از مرگ جهان پهلوان تختی را در سینه اش داشت حالا تمام آن اسرار را با خودش برده است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راز تختی سربه مهر ماند


عصر دیروز یک خبر تأسف‌آور فضای ورزش ایران را درگیر خود کرد. شهلا توکلی همسر جهان پهلوان تختی چشم از جهان فرو بست و به دیار باقی شتافت.


شهلا توکلی

شهلا، همان بانوی رازهاست که هرگز در تمام این سال‌ها بعد از فوت آقاتختی، سکوت خود را نشکست و با سینه‌ای پر از اسرار مگو از دنیا رفت. عصر دیروز در بیمارستان ایرانمهر تهران، در اوج غریبی و به علت بیماری سرطان، همسر جهان پهلوان به او پیوست تا رازِ سر به مُهر مرگ آقاتختی، با رفتن شهلا، تا همیشه باقی بماند ...

آخرین روزهای عمرش را در حالت نیمه کما به سر برد تا حتی در واپسین روزهای عمرش هم درگیر وسوسه فاش کردن رازهای مگویش نشود.

نزدیک‌ترین همنوای پهلوان اول ایران‌زمین پس از 47 سال دوری از همسرش، دیروز و پس از آن‌که مدت مدیدی را در بستر بیماری بود در یکی از بیمارستان‌های تهران درگذشت. از زمستان 45 بود که دیگر او را به نام همسرش می‌نامیدند، همسری که نه در ایران، بلکه در تمام سرزمین‌ها نام او را با افتخار عنوان می‌کردند. از همان شروع مراسم عقد دیگر باید به زوم دوربین‌ها عادت می‌کرد، دست در دست جوانمردی داشت که جهانیان او را روی تشک کشتی و به‌دور از تمام ناجوانمردی‌‌های ورزش حرفه‌ای می‌شناختند، از سرزمین آئیک ترک تا مدوید شوروی، او را به‌نیکی و پهلوانی یاد می‌کردند، که بود فرزند ایران‌زمین را نشناسد.

آری! صحبت از همسر جهان‌پهلوان تختی است؛ شهلا یا همان «فاطمه توکلی» بانوی اول پهلوانان ایران. هم او که سال‌ها بر بستر بیماری به سال‌های فراغ یار خود می‌اندیشید، به روزهایی که طاغوت، غلامرضا را در تنگنا قرار داده بود، به روزهای اوج جهان‌پهلوان و روزهایی که نام او بر سر زبان‌ها بود و او شده بود دردانه. شهلا با داشتن پدری صاحب‌منصب سر سفره عقد با جوان اول ایران‌زمین نشسته بود. غلامرضا تختی و شهلا به‌رغم اختلاف طبقاتی که با هم داشتند سر سفره عقد می‌نشینند.

مادر تختی از عاقد می‌خواهد به‌جای این‌که سه بار خطبه را بخواند به‌نیت 5 تن آل‌عبا عقد را 5 بار بخواند که با گریه حاضران همراه می‌شود و فاطمه توکلی در پنجمین بار بله را به جهان‌پهلوان می‌گوید

جهان پهلوان تختی

شهلا توکلی در 30 بهمن سال 1345 با جهان‌پهلوان تختی ازدواج کرد و حاصل این ازدواج پسری به‌نام بابک بود که در 11 شهریور 1346 به دنیا آمد، شهلا مدت‌ها بود در بستر بیماری بود. بیماری‌ای که پیش از سال 92 وضعیت جسمی او را بغرنج‌تر کرد. بهار 93 نیز اخبار بیماری و بستری مجدد همسر پهلوان در رسانه‌ها پیچید، خبر همانند مرگ پهلوان کوتاه بود، «همسر جهان‌پهلوان تختی در کما». شهلا توکلی که به دلیل بیماری‌های متعدد از جمله سرطان، مشکلات ریوی، قلب و ...کارش به بیمارستان کشیده شده بود دیروز اما دار فانی را وداع گفت. خانم توکلی که رازهای زیادی از مرگ جهان پهلوان تختی را در سینه‌اش داشت حالا تمام آن اسرار را با خودش برده است تا ماجرای مرگ مشکوک غلامرضا تختی همچنان سربه‌مهر باقی‌بماند.

بخش ورزشی تبیان