تبیان، دستیار زندگی
این انتخاب ها هستندکه سرنوشت ما انسان ها را رقم می زنند پس بهترین روش برای داشتن زندگانی شاد و آسوده داشتن انتخاب های مناسب است و شاید مهم ترین انتخاب زندگی هر فرد انتخاب شریک زندگی است .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همسرگزینی در 20 گام

این انتخاب‌ها هستندکه سرنوشت ما انسان‌ها را رقم می زنند پس بهترین روش برای داشتن زندگانی شاد و آسوده داشتن انتخاب‌های مناسب است و شاید مهم‌ترین انتخاب زندگی هر فرد انتخاب شریک زندگی است .

فرآوری:مریم تجریشی - مرکز مشاوره
همسرگزینی در 20 گام

ازدواج و انتخاب همسر، به عنوان سنگ بنای اولیه خانواده و به عنوان عاملی اساسی برای زوجیت و همدلی دو جوان و زمینه بالندگی و پیشرفت همسران به شمار می آید. چنانچه این گام که مهمترین گام در زندگی یک فرد به شمار می آید به شکل صحیح و سنجیده برداشته شود ،نتایج مطلوب و پیامدهای سازنده آن در طول زندگی آشکار خواهد شد . بنابراین لازم است جوانان در این مهم با چشمانی باز قدم بردارند و قبل از انتخاب همراه خود در خصوص ملاک ها و معیارهای اساسی انتخاب همسر، شناخت کافی پیدا کنند.

متاسفانه کشور ما دارای یکی از بالاترین اعداد نرخ طلاق در میان کشورهای جهان است و چقدر از سرمایه های مادی و معنوی این کشور و چقدر از ارزشمندترین سرمایه انسانها که عمر باشد در میان جنگ و جدالهای خانوادگی و در میان راهروهای دادگاهها به هدر می رود و به راستی علت این همه نابسامانی ها در میان این قبیل زن و شوهر ها چیست ؟

گرچه مهمترین علت طلاق ناشی از رفتارهای نسنجیده زوجین در زندگی می باشد و اگر افراد دقت نظر بیشتری در رفتارها و گفتارهای خود داشته باشند زندگی شیرین تری را می توانند تجربه کنند اما در این میان عدم تعقل و دور اندیشی افراد به هنگام انتخاب همسر نیز یکی از عوامل تشدید کننده رشد طلاق در جامعه است .

شروع یک زندگی جدید در قالب پیوند با همسر می تواند یک تجربه نوین و بدیع برای همه ما باشد . ازدواج واقعا یک پدیده شگفت و حیرت انگیزی است و از بس که این پدیده به کرات رخ می دهد و یک امر فراگیری شده است ، عظمت و اهمیت آن مورد غفلت قرار گرفته است . ازدواج پدیده ای است که به راحتی و به طرز خیلی زیرکانه ای انسانها را مورد آزمایش قرار می گیرند . به واسطه ازدواج ، انسانها در مسیری از زندگی قرار می گیرند که مسئولیت های بیشتری را قبول می کنند و از نزدیک با واقعیت های زندگی این جهان در تماس قرار می گیرند واقعیت هایی که تا زمان تجرد بواسطه ی والدین و خانواده کمتر مجال بروز آنها یا تماس مستقیم با آنها بوده است .

دراین کتاب مطالبی در باب زناشویی، همسرگزینی و جنبه‌های مذهبی آن، فضیلت ازدواج در اسلام، فواید ازدواج، اسباب تحریم ازدواج، ازدواج‌های ممنوع، مواضع و مشكلات ازدواج، معیارهای اساسی انتخاب همسر، خواستگاری، دوران نامزدی، مراسم عقد و جشن عروسی، دیدار و گفت‌وگوی دختر و پسر قبل از ازدواج و... بیان شده است.

ازدواج معجونی از ترکیب احساسات ، نیازها ، تکالیف و مسئولیت هاست ، مسائل مختلفی در آن جمع گشته است از تمایلات جنسی و نیاز به جنس مخالف گرفته تا بالاترین آرمانهای انسانی که تقرب بیشتر به درگاه حضرت حق –جل و علا – است در آن مستتر است . خدمتگزاری ، دلبستگی و انس به یک فرد دیگر ، پذیرش مسئولیتهای بیشتر و سخت تر ، جدا شدن از خانواده و تشکیل یک زندگی مستقل ، خود را وقف همسر و فرزندان کردن ، برخورد با مشکلات جدید و الزام چاره جویی درباره آن و خیلی مسائل دیگر از خصوصیات اکثر ازدواج هاست ، ازدواج همه اینها هست اما هیچ کدام از آنها نیست و اگر همه این اجزایی که یک جا در ازدواج جمع شده اند ، جداگانه می بود و به نحوی دیگر طرح ریزی می شد مسلما ما با نوع دیگری از زندگی و حیات انسانها سر کار داشتیم که حتی از تصور و یا وصف آن عاجزیم .

این پدیده شگفت انگیز با « انتخاب » شروع می شود و این انتخاب‌ها هستند که سرنوشت ما انسان‌ها را رقم می‌زنند پس بهترین روش برای داشتن زندگانی شاد و آسوده داشتن انتخاب‌های مناسب است و شاید مهم‌ترین انتخاب زندگی هر فرد انتخاب شریک زندگی است.این مجموعه تلاشی است در جهت ارائه برخی راهنمایی ها برای کسانی که می خواهند وارد اولین مرحله ازدواج شوند . اگر قبول کنیم که پیشگیری بهتر از درمان است و روشی بسیار موثرتر ، کم هزینه تر و همچنین عاقلانه تر است ، آن وقت طبق این قانون می توانیم بگوییم که یک انتخاب خوب ، بسیار بهتر ، راحت تر و لذت بخش تر از اصلاح و درمان یک انتخاب نامناسب است .

"یک انتخاب مناسب (همسر گزینی در 20 گام ) "راهنمایی است که با توجه به معارف اسلامی و فرهنگ ایرانی اسلامی، جوانان را در امر ازدواج راهنمایی می‌کند. در این کتاب شما با 20 گام اساسی در راه شناسایی و انتخاب همسر آشنا می‌شوید .دراین کتاب مطالبی در باب زناشویی، همسرگزینی و جنبه‌های مذهبی آن، فضیلت ازدواج در اسلام، فواید ازدواج، اسباب تحریم ازدواج، ازدواج‌های ممنوع، مواضع و مشكلات ازدواج، معیارهای اساسی انتخاب همسر، خواستگاری، دوران نامزدی، مراسم عقد و جشن عروسی، دیدار و گفت‌وگوی دختر و پسر قبل از ازدواج و... بیان شده است.

مشخصات کتاب
یک انتخاب مناسب(همسر گزینی در 20 گام)
نویسنده: محمود یزدانی
ناشر:کتاب شفاء


منابع : کتاب یک انتخاب مناسب (همسرگزینی در 20 گام)