تبیان، دستیار زندگی
رئیس بیست و دومین دوره نمایشگاه قرآن در نشست خبری این نمایشگاه با بیان اینکه پیام این دوره از نمایشگاه قرآن محکومیت جریانات پیش آمده در کشور عراق است، گفت: بر همه فعالان حوزه قرآنی است تا نسبت به این حوادث عکس العمل نشان دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حجت الاسلام حشمتی بیان کرد:

محکومیت حوادث کشورعراق، پیام بیست و دومین نمایشگاه قرآن

حجت الاسلام حشمتی

رئیس بیست و دومین دوره نمایشگاه قرآن در نشست خبری این نمایشگاه با بیان اینکه پیام این دوره از نمایشگاه قرآن محکومیت جریانات پیش آمده در کشور عراق است، گفت: بر همه فعالان حوزه قرآنی است تا نسبت به این حوادث عکس العمل نشان دهند.

به گزارش روابط عمومی،‌ نشست خبری نمایشگاه بیست و دوم صبح امروز سه شنبه 27 خردادماه در سالن کنفرانس مجموعه باغ موزه دفاع مقدس و با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی، رئیس نمایشگاه قرآن و برزین ضرغامی قائم مقام نمایشگاه قرآن برگزار شد.

در ابتدای این نشست خبری، حجت الاسلام والمسلمین حشمتی، رئیس نمایشگاه قرآن به  محل برگزاری نمایشگاه قرآن در این دوره که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار می شود اشاره کرد و گفت: امیدوارم با حضور در این مکان بتوانیم دین خود را نسبت به انقلاب و شهدا به بهترین نحو ممکن ادا کنیم.

وی در ادامه به تشریح روند آغاز فعالیت ها برای برپایی نمایشگاه قرآن اشاره کرد و افزود: اولین جلسه نمایشگاه قرآن روز 20 اسفند ماه سال گذشته برگزار شد که در آن یک شورای برنامه ریزی را تشکیل دادیم که نتیجه آن در نهایت منجر به تشکیل ستاد نمایشگاه در اردیبهشت ماه با حضور اکثر کمیته ها شد. پس از آن قائم مقام نمایشگاه قرآن مشخص و احکام کمیته های مختلف نیز به مرور صادر شد.

دلایل برگزاری نمایشگاه در باغ موزه دفاع مقدس

رئیس نمایشگاه قرآن با بیان اینکه در حال حاضر اکثر کمیته ها در حال نهایی کردن برنامه های خود هستند، به بحث در مورد برپایی نمایشگاه قرآن در باغ موزه دفاع مقدس پرداخت و تصریح کرد: از همان ابتدا مذاکراتی برای برپایی نمایشگاه قرآن در مصلی تهران صورت گرفت اما چون مقرر شده بود تا نمازهای جمعه شهر تهران در ایام ماه مبارک رمضان در مصلی برگزار شود امکان استفاده از فضای شبستان وجود نداشت، پس از رایزنی های فراوان با شهرداری تهران مکان های دیگری را مد نظر قرار دادیم که در نهایت منجر به برپایی نمایشگاه قرآن در باغ موزه دفاع مقدس شد.

حجت الاسلام والمسلمین حشمتی افزود: باغ موزه دفاع مقدس دارای ویژگی های متعددی است که مهم ترین آن مزین شدن با نام دفاع مقدس و حضور مجموعه مدیریتی در رأس این مجموعه  نیز از جمله دیگر ویژگی های این مجموعه است.

رئیس بیست و دومین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن کریم بیان کرد: ستاد اجرایی نمایشگاه قرآن در ماه اخیر متشکل از برخی معاونین شهرداری تهران تشکیل شد. شخص شهردار تهران نیز تأکید بر این نکته داشت که نمایشگاه قرآن به بهترین نحو ممکن برگزار شود و برای همین کار تعدادی از معاونان خود را مأمور این کار کرد. برای ایجاد هماهنگی های بیشتر در امور شهری همچون حمل و نقل جلسات خوبی با مدیران شهری تهران برگزار شد.

افتتاح نمایشگاه در روز سوم تیر ماه

وی در ادامه با اشاره به اینکه نمایشگاه قرآن در روز سوم تیرماه افتتاح خواهد شد، گفت: مراسم افتتاحیه رأس ساعت 18 و در مجموعه باغ موزه دفاع مقدس برگزار خواهد شد و به حول الهی در نیمه ماه مبارک رمضان با برپایی همایش تکریم خادمان قرآنی به کار خود پایان خواهد داد. زمان بازدید از نمایشگاه ساعت 18 تا 24 در نظر گرفته شده است و تمهیدات لازم برای حضور باشکوه تر روزه داران در نظر گرفته شده است.

پیام نمایشگاه قرآن

حجت الاسلام حشمتی گفت: پیام ما در نمایشگاه قرآن این است که از وضعیت به وجود آمده در کشور عراق ابراز تأسف کنیم و قرآن و عترت و اهل بیت(ع) از اقدامات افرادی که خون مردم را می ریزند برائت می جوید و می گوییم اینها هیچ نسبتی با قرآن و اسلام ندارند. جا دارد مجموعه مققان، مولفان و فعالان قرآنی کشور نیز این اقدامات را محکوم کرده و نسبت به این اقدام عکس العمل نشان دهند.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نمایشگاه قرآن و فعالیت هایی که در این ماه صورت می گیرد یک جشن بندگی برای مردم است و ما نیز تلاش داریم تا با برگزاری مطلوب نمایشگاه قرآن خود را در جشن بندگی مردم سهیم کنیم.

در ادامه این نشست خبری، نمایندگان رسانه های دیداری، شنیداری و مکتوب کشور به بیان سۆالات خود پرداختند، حجت الاسلام حشمتی در پاسخ به سۆالی در مورد تمهیدات اندیشیده شده برای حضور مردم و راحتی آنها در نمایشگاه قرآن به معرفی کمیته های مختلف نمایشگاه و وظایف هر یک از آنها پرداخت و گفت: تلاش این کمیته ها تسهیل کردن حضور مردم در نمایشگاه قرآن بوده است. با توجه به این که باغ موزه دفاع مقدس مقداری از دسترس مردم دور است ستاد اجرایی نمایشگاه در جلسات مختلف کارشناسی تمهیدات لازم را برای حضور مردم فراهم کرده است.

تمهیدات برای حضور مردم در نمایشگاه قرآن

وی اظهار کرد:  مردم برای حضور در نمایشگاه از طریق دو ایستگاه متور شهید همت و شهید حقانی مراجعه کنند علاوه بر آن نیز اتوبوسرانی برای حضورمردم همکاری خواهد کرد. پارکینگ های خوبی برای بازدیدکننده ها در نظر گرفته شده است.

حجت الاسلام حشمتی در پاسخ به سوال دیگری در مورد تعویض قرآن فرسوده در نمایشگاه امسال و همچنین گرمای هوا در ایام برپایی نمایشگاه، گفت: تعویض قرآن حتماً اجرایی خواهد شد و این سنت را ادامه خواهیم داد، مردم اگر قرآن هایی را برای تعویض ارجاع دهند قبول خواهیم کرد.

وی افزود: مجموعه باغ موزه دفاع مقدس مجموعاً 15 هزار متر مربع فضا را در اختیار ما قرار داده است که عمده آن فضای باز است و از لحاظ تهویه هوا و گستردگی فضا امکان در نظر گرفته تهویه هوا مقدور نمی باشد، البته با توجه به مکان و زمان برگزاری نمایشگاه قرآن مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

زبان هنر رساترین زبان انتقال مفاهیم است

رئیس نمایشگاه قرآن کریم در مورد فعالیت های بخش هنری نمایشگاه قرآن کریم که سوال خبرنگار ایکنا بود، تصریح کرد: به اعتقاد ما زبان هنر بهترین و رساترین زبان برای انعکاس مفاهیم و مضامین است و علاوه بر اینکه بحث های تفسیر، تر جمه و تدبر در قرآن کریم جزء اولیوت های ما است، بحث تولیدات هنری نیز از جمله اولویت ها است.

برزین ضرغامی، قائم مقام نمایشگاه بین المللی قرآن کریم نیز با بیان اینکه بر اساس سخن یکی از بزرگان قرآن و شهید هر دو شاهدان خوبی هستند، گفت: این دو امروز در کنار هم جمع شده اند و باید با اعمال و رفتار خودمان مورد توجه این دو شاهد بزرگوار قرار بگیریم.

واگذاری فعالیت های هنری نمایشگاه قران به معاونت هنری ارشاد

وی افزود: در بخش هنری فعالیت ها را به معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار کردیم و احساس کردیم اگر فعالیت ها در طول سال ساری و جاری باشد بسیار مطلوب خواهد بود اگر این کار توسط معاونت هنری به خاطر تخصص در این کار صورت بگیرد. در بحث هنرهای نمایشی پیش بینی تولیدات خوبی شده است و در بخش هنرهای تجسمی نیز پتانسیل های مختلفی وجود دارد.

قائم مقام نمایشگاه قرآن تصریح کرد: گنجینه موزه هنرهای معاصر بخشی از آثار خود را که مضامین و مفاهیم قرآنی دارند به نمایشگاه خواهند آورد. در بحث هنرهای مدرن نیز فراخوانی داده شد که بیش از 70 اثر به دست ما رسید که پس از داوری توسط تیم داوری که عمدتاً از اساتید دانشگاه تهران بودند، 12 اثر برگزیده در نمایشگاه حضور خواهند یافت.

ضرغامی همچنین از برگزاری جشنواره انیمیشن در زمان برگزاری نمایشگاه خبر داد و اظهار کرد: این جشنواره توسط کانون های فرهنگی هنری مساجد تهران اجرا خواهد شد و برگزیدگان این جشنواره نیز در ایام برپایی نمایشگاه به نمایش گذاشته خواهند شد.

تنظیم: هومن بهلولی