تبیان، دستیار زندگی
دشنام‌گویی و استفاده از کلمات رکیک در کودکان، پدیده‌ای است که معمولاً والدین را در مورد نحوه تربیت آن‌ها و اعمال خود، به فکر فرو برده و نگران می‌کند. در چنین زمانی آنچه بلافاصله به ذهن والدین خطور می‌کند، یافتن منبعی است که کودک، دشنام دادن را از آن آموخت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فحاشی در کودکان و راه‌های پیشگیری از آن


دشنام‌گویی و استفاده از کلمات رکیک در کودکان، پدیده‌ای است که معمولاً والدین را در مورد نحوه تربیت آن‌ها و اعمال خود، به فکر فرو برده و نگران می‌کند. در چنین زمانی آنچه بلافاصله به ذهن والدین خطور می‌کند، یافتن منبعی است که کودک، دشنام دادن را از آن آموخته است.


فحش دادن در کودکان

دلایل دشنام‌گویی کودکان چیست؟

دشنام‌گویی و استفاده از کلمات رکیک در کودکان، چند دلیل عمده دارد. گاهی دشنام‌گویی فقط بخشی از فرایند زبان آموزی است که کودک طی آن به دلیل جذاب بودن نوع تلفظ کلمه، از آن استفاده می‌کند. طی این فرایند کشفی، کودک کلمات جدید را می‌آزماید. یکی دیگر از دلایل عمده دشنام‌گویی در کودکان، بیان احساس خشم و انزجار است. فراموش نکنید آنچه کودکان به عنوان راهکاری برای بیان خشم و عصبانیت خود به کار می‌گیرند، همانند زبان و لهجه‌ای خاص است که از والدین خود می‌آموزند. در کنار زبان گفتاری، کودکان استفاده از زبان بدن را نیز که شامل اطلاعات غیر کلامی است، طی مشاهده والدین فرا می‌گیرند.

موقع فحاشی کودکان چه کار کنیم؟

بازخورد والدین از آن جهت مهم است که می‌تواند در یک سر طیف از تکرار فحاشی جلوگیری و در سوی دیگر، فحاشی را به عنوان راه حلی در دسترس و امن در بیان احساسات کودک معرفی کند. در وهله اول، سعی کنید آرام باشید. این عکس‌العمل، هر گونه تماس چشمی، کلامی، و اخم کردن را نیز شامل می‌شود. سپس پس از گذشت چند دقیقه، با او به صحبت بنشینید و با زبان خود او، به او بفهمانید که استفاده از برخی کلمات، صحیح نیست. مثلاً می‌توانید بگویید: ما نباید از صحبت‌هایی استفاده کنیم که دیگران را ناراحت می‌کند. من هم از صحبت تو بسیار ناراحت شدم.

دلایل فحاشی کودکان پیش دبستانی

توجه به دلیل فحاشی در کودک نیز مهم است. گاهی کودکان در سنین پیش از دبستان، فقط به آن دلیل فحاشی می‌کنند که جلب توجه کنند، احتمالاً شما هم دقت کرده‌اید. کودکان پس از هر عمل جدیدی، به صورت اطرافیان خیره می‌شوند تا عکس‌العمل دیگران در مورد آنچه انجام داده‌اند را ارزیابی کنند. اگر فحاشی کودک به دلیل واکنش هیجانی او در برابر ناکامی بروز کرده باشد، توصیه می‌شود به او یاد دهید تا با کلماتی که بار معنایی خنثی‌تری دارند، خشم خود را بروز دهند، حتی می‌توانید برای آن‌ها مدل شوید.

اگر کودک معنای کلمه رکیکی را پرسید، چه واکنشی نشان دهیم؟

در درجه اول، مهم است که بدانید از دید کودک، این کلمه نیز مانند تمام کلمات در ابتدا از معنایی خنثی برخوردار است. این شما هستید که او به یاد می‌دهید که این کلمه باعث عصبانیت و واکنش هیجانی من می‌شود. برای کودکانی که هنوز مدرسه نمی‌روند، توضیح چنین کلماتی توصیه نمی‌شود. برای کودکان بزرگ‌تر نیز در کنار حفظ خنثی بودن کلمه، به او یادآور شوید که استفاده از این کلمه توصیه نمی‌شود.

توجه به دلیل فحاشی در کودک نیز مهم است. گاهی کودکان در سنین پیش از دبستان، فقط به آن دلیل فحاشی می‌کنند که جلب توجه کنند، احتمالاً شما هم دقت کرده‌اید. کودکان پس از هر عمل جدیدی، به صورت اطرافیان خیره می‌شوند تا عکس‌العمل دیگران در مورد آنچه انجام داده‌اند را ارزیابی کنند.

راه‌کارهای پیشگیری از فحاشی کودکان:

** با همسر و اعضای خانواده خود در مورد کلمات و عباراتی که ناپسند می‌دانید، به توافق برسید و از استفاده این کلمات در محیط خانه بپرهیزید. فراموش نکنید کودکان از زبان شما به عنوان زبان پذیرفته شده، الگوبرداری می‌کنند.

** در زمان بیان احساسات، به جای استفاده از یک کلمه رکیک و بالا بردن صدای خود برای کودک، احساسات خود را در قالب جملات بیان کنید. مثلاً بگویید: «این کار تو اصلاً خوب نبود. هیچ‌کس کودکی که این کار را انجام دهد، دوست ندارد.» فراموش نکنید کلیت شخصیت کودک خود را زیر سوال نبرید.

** به کودکان خود یادآور شوید که عصبانیت، واکنش طبیعی هر فرد است، نکته مهم آن است که چطور باید با آن کنار آمد و موضوع را بیان کرد. تحقیقات نشان داده است افرادی که در آن‌ها بخشی از مغز که وظیفه صحبت کردن را بر عهده دارد، به دلیلی از کار می‌افتد، در زمان عصبانیت، احساسات خود را با فحاشی بروز دهند.

منبع: روزنامه جام جم


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: m_hadi47

برگرفته از گروه: کودک

مطالب مرتبط:

چرا بعضی از کودکان فحش می‌دهند؟

با کودک بی ادب چگونه رفتار کنیم!؟