تبیان، دستیار زندگی
انتظارها به سر رسید و خرداد سرنوشت ساز فرا رسید. ایران جام جهانی را امشب با دیدار نیجریه آغاز خواهد کردو پیروزی در آن باعث می شود تا ایرانی ها در خردادی دیگر برای جشن و پایکوبی به خیابان ها بریزند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دل ایرانی ها امشب در برزیل


انتظارها به سر رسید و خرداد سرنوشت ساز فرا رسید. ایران جام جهانی را امشب با دیدار نیجریه آغاز خواهد کردو پیروزی در آن باعث می شود تا ایرانی ها در خردادی دیگر برای جشن و پایکوبی به خیابان ها بریزند.

ایران و نیجریه

تیم ملی ایران در حالی به مصاف نیجریه می رود که بحث های کارشناسی فراوانی پیرامون این دیدار صورت گرفته است. عده ای این بازی را برای ایران قرعه سخت معرفی می کنند. نیجریه ای ها با توان بدنی بالا می توانند در همان شروع جام جهانی دردسرهای جدی برای ما پدید آورند.

عدم کسب امتیاز در این دیدار و بازی بسیار سخت مقابل آرژانتین درروز دوم می تواند پایان ماجرای صعود باشد. این همان اتفاق تلخی است که در سال 2006 رخ داد. ایران پس از شکست مقابل مکزیک و سپس پرتغال غزل خداحافظی را خیلی زود خواند. اما این بار توقع از تیم ملی بالاست. حضور یک مربی کارکشته و مدعی چون کارلوس کی روش این امیدواری را به وجود آورده تا ما نقش ارزنده مربیان بزرگ را بیش از پیش باور کنیم. همین امروز جمع کثیری از علاقه مندان به فوتبال امیدوارند تا فوت کوزه گری کی روش معادلات را کاملا بر هم زند و اوضاع را به سود فوتبال ایران کند.

ایران در سه دوره گذشته حضورش تنها یک پیروزی در جام جهانی داشته است و اکنون شرایط آماده است تا ما از شر شکست و تساوی ها خلاص شویم. در این راه نیجریه اگرچه لقمه ای گلوگیر است اما باید باور کنیم این تیم با روزهای خوب گذشته اش فاصله ای فراوان دارد. تنها نقطه امید استفان کشی این است که نسل امروزی فوتبال این کشور برای معرفی خود به دنیای فوتبال انگیزه ای مضاعف دارد.

تیم ملی خیلی زود عازم برزیل شد تا در کمپ تمرینی کورینتیانس در این کشور همچنان به کار آماده سازی ادامه دهد و جالب اینکه در این مدت خیلی اخبار جانبی و حاشیه ای این تیم رسانه ای نشد تا شاگردان کی روش در کمال آرامش و بدون مواجهه با هر نوع حاشیه ای، تمرینات خود را پیگیری کنند

این عامل مهمی است که می تواند از نیجریه امروز یک تیم بزرگ بسازد. به جز آرژانتین که خود را تیم نخست این گروه می داند سه تیم ایران ، نیجریه و بوسنی به دنبال سهمیه دوم هستند و از این بازی های روبرو برای آنان فینالی تمام عیار است. فینالی که نباختن در آن از بردن هم مهم تر می نماید. از این جهت ایران و نیجریه با همه امیدهایی که به این بازی بسته اند در مرحله اول احتیاط ر پیشه خود خواهند کرد. هر احتمال دیگری در خصوص استراتژی بازی اول " ریسک" بزرگ مربیان خواهد بود. این همان نکته ای است که ایرانی ها را امیدوار می کند تا با داشتن نیمکتی مدعی و مطرح تر نتیجه را به سود آنان رقم بزند. در راه تحقق این هدف مهم نیاز اول و بزرگ وجود آرامش در اردوی تیم ملی است. اتفاقی که بنا به گزارش های رسیده در کاروان ایران وجود دارد.

ملی‌پوشان فوتبال ایران این روزها از آرامش بی‌نظیری برخوردار هستند که نشانگر بهره‌گیری کی‌روش از تجربه سال‌های مربیگری خود در تیم‌های بزرگ جهان برای رساندن این تیم به هدف بزرگش است.تیم ملی ایران پس از برگزاری دو اردوی خارجی در کشورهای آفریقای جنوبی و اتریش، به عنوان سومین کشور صعود کننده به جام جهانی خود را به برزیل رساند تا از برنامه پیش بینی شده اش عقب نمانده و همچنان طبق این برنامه به روند آماده سازی خود برای حضور موفق در جام جهانی 2014 ادامه دهد.

تیم ملی خیلی زود عازم برزیل شد تا در کمپ تمرینی کورینتیانس در این کشور همچنان به کار آماده سازی ادامه دهد و جالب اینکه در این مدت خیلی اخبار جانبی و حاشیه ای این تیم رسانه ای نشد تا شاگردان کی روش در کمال آرامش و بدون مواجهه با هر نوع حاشیه ای، تمرینات خود را پیگیری کنند.با این حال به نظر می رسید که با سفر گروه خبری ایرانی به برزیل و استقرار این گروه، اخبار بیشتری حداقل از دل تمرینات به بیرون درز کرده تا علاقمندان به تیم ملی کشورمان در ایران، از آخرین جزئیات تمرینات و حواشی آن مطلع شوند که در این مدت حضور خبرنگاران ایرانی در برزیل به دلایل مختلف از ناآشنایی راننده اتوبوس خبرنگاران گرفته تا ایجاد مقررات سفت و سخت برای حضور تیم رسانه ای در تمرین، این فرصت نیز از اصحاب رسانه گرفته شد تا حضور چند روزه آنها در برزیل مجموعاً به تماشای چند دقیقه از تمرین تیم ملی و برگزاری چند کنفرانس خبری خلاصه شود که بالطبع این موضوع هیچگاه خوشایند و مطلوب رسانه ها و مخاطبان آنها نبوده و نیست.

با این حال به نظر می رسد اهدافی در پشت پرده این اتفاقات وجود داشته و همچنان وجود دارد. در واقع شواهد نشان می دهد که اگرچه از لحاظ رسانه ای، سوژه دندان گیری در این مدت نصیب خبرنگاران برای کار رسانه ای نشده است، اما ملی پوشان در فاصله یک روز مانده تا برگزاری نخستین دیدار خود در جام جهانی از آرامش بی نظیری برخوردار هستند که این مورد نشانگر آن است که کی روش از تجربه سال های مربیگری خود در تیم های بزرگ جهان برای رسیدن تیم ملی ایران به این هدف متعالی به خوبی استفاده کرده است.تماشای بازیکنان در این روزها در حال تمرین نیز به تبع ماجراهایی که برشمرده شد خیلی کم نصیب گروه خبری اعزامی شد، اما همین بازیکنان را می توان به خوبی و از نزدیک در نشست های خبری دید و این واقعیت را از نزدیک لمس کرد که ترکه ای شدن بازیکنان و آب شدن چربی های اضافه بدن هایشان، ماحصل روزهای سختی در اردوهای تمرینی پرفشار و طاقت فرسا بوده است؛ آمادگی بدنی که در کنار آمادگی روحی و روانی ناشی از ایجاد فضای مناسب و بی حاشیه می تواند در دیدارهای مرحله گروهی مبدل به برگ برنده تیم ملی کشورمان شود.

شاید اتفاقاتی که این روزها در تیم ملی می گذرد برای خبرنگارانی که مسیر طولانی سفر به برزیل را تحمل کرده و به قول معروف خود را از آن سر دنیا به این سوی دیگر دنیا کشانده اند تا آخرین اخبار تیم ملی کشورشان را پوشش دهند، امری ناپسند و دور از ذهن باشد اما رسیدن به یک هدف بزرگ باعث می شود تا هیچ دلخوری پیش نیامده و حتی درک و تعامل خوبی نیز در این بین به وجود بیاید. در واقع شاید موضوعی که عنوان شد برای خبرنگاران مناسب و مطلوب نباشد اما در این میان نظم تیمی با تجربیات کی روش و کادرفنی به خوبی کنترل و مسائل حاشیه ای به درستی توسط آنها مهار می شود تا در نهایت تیم ملی با آرامشی خاص وارد مسابقات شود.

فراموش نکنیم پیروزی های ارزشمند تیم ملی والیبال ایران مقابل برزیل می تواند روحیه ای مضاعف به تیم ملی فوتبال بدهد. موفقیت ملی پوشان والیبال می تواند این واقعیت را که ورزشکاران ایرانی کمی از بهترین های دنیا ندارند ملموس تر کند

از سوی دیگر کی روش همچنان می خواهد تیمش را ناشناخته نگه داشته و حریفان را با کمترین اطلاعات نسبت به تیم ملی در میدان، رو در روی خود ببیند که با بسته نگه داشتن تمرینات، جلوی خبرنگاران خارجی و احیاناً جاسوسان و آنالیزورهای حریفان همگروه ایران نیز گرفته می شود که در نهایت ناشناخته ماندن ایران در جام جهانی نیز به نفع ما خواهد بود. این روزها همدلی و یک دل بودن خاصی در بین بازیکنان تیم ملی بسیار مشهود است و آنها فارغ از هر نوع باند و باندبازی رفتار صمیمانه ای با هم دارند و به نظر می رسد در صورتی که این یکدلی به زمین مسابقه نیز منتقل شود، از حالا باید منتظر کسب نتیجه ای شگفت انگیز از تیم ملی کشورمان در جام جهانی باشیم.

فراموش نکنیم پیروزی های ارزشمند تیم ملی والیبال ایران مقابل برزیل می تواند روحیه ای مضاعف به تیم ملی فوتبال بدهد. موفقیت ملی پوشان والیبال می تواند این واقعیت را که ورزشکاران ایرانی کمی از بهترین های دنیا ندارند ملموس تر کند. از این رو ما هم مثل همه ایرانی های علاقه مند به تماشای این دیار می نشینیم و امیدواریم در مرحله اول شاهد یک بازی جوانمردانه و قدرتمندانه از سوی ملی پوشان باشیم. دیداری که در پایانش همه به این نکته اشاره کنند که بازیکنان حاضر در میدان از همه توان خود برای موفقیت استفاده کردند. پس از آن می توان به کسب نتیجه و در نهایت شادی فراوان مردم پس از این موفقیت امیدوار بود.

بهمن اسدی

بخش ورزشی تبیان