تبیان، دستیار زندگی
از نویسنده یا کتابی خوشمان آمده و دلمان می‌خواهد از او حمایت کنیم. فکر می‌کنید کاری سخت در پیش داریم؟ خیر، ساده‌تر از این حرفاست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نویسنده مورد علاقه‌مان را پشتیبانی کنیم ؟


از نویسنده یا کتابی خوشمان آمده و دلمان می‌خواهد از او حمایت کنیم. فکر می‌کنید کاری سخت در پیش داریم؟ خیر، ساده‌تر از این حرفاست.

نویسنده مورد علاقه‌مان را پشتیبانی کنیم ؟

گاهی کتابی می‌خوانیم که جزء علاقه‌مندان جدی آن می‌شویم. حال و فضای رمان، نکته خاصی که از آن یاد گرفته ایم یا تجربه نابی که به هر دلیلی در اختیارمان گذاشته، استقلال نویسنده یا ناشر آن، بهرحال یکی از این ها و ده‌ها دلیل دیگر می‌تواند ما را به این فکر بیاندازد که چطور می‌توانم از نویسنده تشکر کنم یا به طور ویژه از او سپاسگذاری کنیم.

حمایت از نویسنده کار سختی نیست.

1- کتاب را بخرید

اگر کتاب را خانه دوست خوانده‌اید، آن را قرض کرده و باید به رفیقی پس بدهید، یا آن را از کتاب‌خانه امانت گرفته باشید، بهترین حمایت خریدن آن کتاب است  و قرض دادن به فردی دیگر که احتمال می‌دهید از آن خوشش می‌آید.

2- لایکش کنید

نویسنده و ناشر آن کتاب را در شبکه‌های اجتماعی لایک کنید. این کار نویسنده اثر دوست داشتنی شما را تشویق می‌کند تا راهش را ادامه دهد و بداند پشتیبان‌هایی حداقل در فضای اینترنت دارد.

3- سری به سایت نویسنده بزنید.

اگر نویسنده مورد نظر سایت دارد، می‌توانید وقتی را صرف سر زدن به سایت او کنید و درباره‌اش بیشتر بدانید. سایت نویسنده شما را به دنیای او می‌برد و با کتاب‌های دیگرش آشنا می‌کند. اگر در سایت نویسنده مورد نظر، خبرنامه‌ای وجود دارد در آن عضو شوید.

سر زدن به سایت نویسنده، به خودی خود به افزایش اعتبار آن در سایت‌های جستجو کمک می‌کند.

4- نقدی روی کتاب بنویس

اگر سردبیران نشریات ادبی امکان چاپ نظرات مای آماتور را در نشریاتشان فراهم نمی‌کنند، باکی نیست!

سایت‌های زیادی هستند و معروف‌ترین آن‌ها گودریدز که فارسی را هم پشتیبانی می‌کند. می‌توان صفحه‌ای برای آن کتاب ساخت و نقدی روی آن نوشت. مهم نیست نقد آن قدر ادبی باشد که خودمان هم از آن سر در نیاوریم. چند جمله درباره کتاب به خوانده شدن آن توسط دیگران کمک می‌کند و دلگرمی برای آن نویسنده است.

نویسنده‌ها دوست دارند بدانند افرادی هستند که کتاب را دوست داشته‌اند. این چیزی است که به عشق آن زندگی می‌کنند.

5- عکسی شامل آن کتاب منتشر کن

نویسنده‌ها دوست دارند بدانند افرادی هستند که کتاب را دوست داشته‌اند. این چیزی است که به عشق آن زندگی می‌کنند. پس عکسی از کتاب به همراه اطلاعات آن منتشر کنید.  و از هشتگ اسم نویسنده به همراه #پیشخوان استفاده کنید. با این کار نویسنده می‌تواند با جستجوی این کلمه و نام خود یا کتابش، نسخه‌های آن را در دستان شما ببیند. شما جای او بودید تشویق نمی‌شدید؟

6- ویدئوییش کن

این کار کمی سخت‌تر است، نیاز به دانش فنی برنامه‌های ضبط ویدئو دارد و فقط کار حرفه‌ای هاست. نه این طور نیست، با یک موبایل ساده ویدئویی درباره کتاب منتشر کن و علاقه‌ات را به آن ابراز کن و ویدئو را در شبکه اطلاع رسانی منتشر کن.

7- درباره کتاب حرف بزن

در جمع دوستانی که می‌دانیم کتاب‌خوان هستند کتاب را معرفی کنیم. هیچ وقت یک کتاب با معرفی بیشتر به قول جوان‌تر ها «خز» نمی‌شود. کتاب با معرفی بیشتر، تاثیر بیشتری روی افراد می‌گذارد و به جهانی کامل‌تر کمک می‌کند. این یک شعار نیست و آن را فقط کتاب‌خوان ها می‌فهمند!

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: پندار- نیما افشار نادری