تبیان، دستیار زندگی
با وجود اینکه هفته گذشته شورای رقابت قیمت خودرو را افزایش داده اما خودروسازان معتقدند که خودرو باید بیشتر از اینها گران شود! شورای رقابت سرانجام قیمت جدید خودروها را با افزایش 3.7 تا 6.9 درصدی اعلام کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خودروسازان:خودرو گران تر شود!


با وجود اینکه هفته گذشته شورای رقابت قیمت خودرو را افزایش داده اما خودروسازان معتقدند که خودرو باید بیشتر از اینها گران شود! شورای رقابت سرانجام قیمت جدید خودروها را با افزایش 3.7 تا 6.9 درصدی اعلام کرد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران قیمت‌های جدید اعلام شده از سوی شورای رقابت را رد می‌کند همچنین به گفته معاون فروش ایران خودرو نیز قیمت‌های اعلام شده نیاز به بررسی دارد.

خودروسازی

البته نکته قابل توجه در قیمت‌های اعلام شده از سوی شورای رقابت پایین‌تر بودن قیمت جدید برخی از خودروها از قیمت‌های فعلی آن است.

دبیر انجمن خودروسازان ایران در این باره می‌گوید: ما قیمت‌های اعلام شده از سوی شورای رقابت را قبول نداریم و اعتراض خود را به وزارت صنعت، معدن و تجارت منعکس کرده‌ایم.

احمد نعمت‌بخش با بیان این‌که طبق قانون شورای رقابت تنها باید فرمول قیمت‌گذاری را ابلاغ کند و حق تعیین قیمت‌ها را ندارد، خاطرنشان می‌کند: نکته عجیب در قیمت‌های اعلامی آن است که قیمت جدید برخی از خودروها پایین‌تر از قیمت فعلی آن است. همچنین در حالی که استاندارد آلایندگی یورو 4 اجباری شده اما شورای رقابت هزینه مربوط به این استاندارد را به عنوان آپشن‌های اختیاری اعلام کرده است.

عبدالله بابایی، معاون فروش و بازاریابی گروه صنعتی ایران خودرو  نیز در این باره می‌گوید: درصدهای اعلام شده از سوی شورای رقابت برای افزایش قیمت‌ها جای بررسی دارد.

وی با بیان این‌که هنوز فرمول جدید از سوی شورای رقابت به ما ابلاغ نشده است، خاطرنشان می‌کند: پس از ابلاغ فرمول، قیمت‌های جدید را محاسبه و به شورای رقابت اعلام خواهیم کرد.

به نظر می‌رسد با مواضع جدید خودروسازان حاشیه‌های مربوط به افزایش قیمت خودروهای داخلی همچنان ادامه خواهد داشت.

نکته عجیب در قیمت‌های اعلامی آن است که قیمت جدید برخی از خودروها پایین‌تر از قیمت فعلی آن است. همچنین در حالی که استاندارد آلایندگی یورو 4 اجباری شده اما شورای رقابت هزینه مربوط به این استاندارد را به عنوان آپشن‌های اختیاری اعلام کرده است

خودرو چقدر گران شد؟

رئیس شورای رقابت از نهایی شدن فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو خبر داد و گفت: در این دستورالعمل با تحقق 5 شرط قیمت خودرو از 3.7 درصد تا 6.9 درصد افزایش یافته است. رضا شیوا درباره جلسه هفته گذشته شورای رقابت که قرار بود در آن دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو نهایی و اعلام شود، اظهار داشت: در جلسه اخیر دستورالعمل قیمت خودرو با تصویب اعضا نهایی شد.

وی با بیان اینکه دستورالعمل قیمت خودرو با لحاظ تورم‌بخشی خودرو و براساس ارز مبادله‌ای تعیین شده است، افزود: این تصمیم با این ملاحظه گرفته شد که با مصوبه دولت قرار است در روزهای آینده ارز مبادله‌ای به خودروسازان ارائه شود.

رئیس شورای رقابت ضمن اشاره به اینکه در فرمول جدید کیفیت تولید خودرو از سوی خودروسازان اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: در فرمول جدید 2.5 امتیاز مثبت به خودروسازانی که تولید خودروی مناسب دارند ارائه و 2.5  امتیاز منفی برای خودروسازان متخلف در تولید خودروهای بی‌کیفیت لحاظ شده است.

به‌گفته شیوا، در فرمول جدید بهره‌وری شرکت‌های خودروسازی نیز مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته و در مجموع با ارائه اعداد و ارقام توسط مرکز ملی رقابت، در دستورالعمل جدید افزایش 3.7 درصدی تا 6.9 درصدی قیمت خودرو مورد تصویب قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که البته شورای رقابت در افزایش قیمت خودرو 5 شرط اساسی را برای خودروسازان در نظر گرفته است اظهار داشت: خودروسازان نخست باید میزان تولید خود را به‌صورت ماهانه اعلام کنند تا در راستای آن ضمن همفکری با شورای رقابت میزان عرضه خودرو در بازار مدیریت شود.

وی اضافه کرد: به‌جز الزامات قانونی در نصب آپشن‌ها هیچ الزام دیگری نباید از سوی خودروسازان به مشتریان در نصب آپشن‌ها تحمیل شود.

گرانی خودرو

شیوا با اشاره به اینکه در طرح فروش خودروسازان باید به‌گونه‌ای عمل کنند که رضایت‌مصرف‌کننده به‌صورت واقعی تأمین شود گفت: در بازار خودرو باید حتی‌الامکان حضور واسطه‌گران کاهش پیدا کند. البته باید این نکته را متذکر شوم که هنوز با اعمال افزایش قیمت در برخی خودروها اختلاف قیمت 10 تا 15 درصدی کارخانه و بازار آزاد دیده می‌شود به‌نحوی که در بازار آزاد قیمت تعدادی از خودروها پایین‌تر از کارخانه به مشتریان ارائه می‌شود که در نتیجه بازار واسطه‌گری در حوزه خودرو افزایش پیدا کرده است.

رئیس شورای رقابت با تأکید بر "تلاش می‌کنیم مصرف‌کنندگان به‌صورت مستقیم خودرو را از کارخانه خریداری کنند" تصریح کرد: باید بازار خودرو به‌نحو مناسبی مدیریت شود تا رضایت مصرف‌کننده و تولیدکننده در آن به وجود آید.

وی تصریح کرد: فرمول جدید دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو در اولین روز کاری اعلام می‌شود اما خودروسازان نخست باید تعهدات خود را در اجرای 5 شرط شورای رقابت در افزایش قیمت خودرو اعلام کنند، در غیر این صورت افزایش قیمت خودرو کان‌لم‌یکن شده و خودروسازان باید محصولات خود را مطابق دستورالعمل قیمت در خرداد 91 به فروش برسانند.

رئیس شورای رقابت جزئیات 5 شرطی را که خودروسازان برای افزایش قیمت باید اعمال کنند به‌شرح زیر اعلام کرد:

1 ــ میزان تولید خودرو در سطح قابل قبول (مورد تأیید شورای رقابت) قرار گیرد.

2 ــ آپشن‌های نصب‌شده روی خودروها به هیچ وجه اجباری نباشد.

3 ــ طرحهای فروش به‌نحوی که دریافت کننده خودرو، مصرف کننده نهایی آن باشد، اجرا گردد.

4 ــ بازار حاشیه از میان برداشته شود.

5 ــ فرمت قراردادها طبق نظر شورای رقابت (به‌نحوی منصفانه) اصلاح گردد.

رضا شیوا در ادامه قیمت برخی انواع خودرو با میزان افزایش آنها را به این شرح اعلام کرد:

پژو 405 اس‌ال‌ایکس: قمیت جدید 24 میلیون و 900 هزار تومان با 6.9 درصد افزایش.

پژو 206 تیپ 5: قیمت جدید 28 میلیون و 200 هزار تومان با 5.76 درصد افزایش.

پژو 206 صندوق‌دار V8: قیمت جدید 28 میلیون و 500 هزار تومان با 3.7 درصد افزایش.

رانا: 32 میلیون تومان با 6.9 درصد افزایش.

پژو پارس جدید: 29 میلیون تومان با 6.19 درصد افزایش.

سمند ال‌ایکس بنزینی: 24 میلیون و 800 هزار تومان با 5.3 درصد افزایش.

پراید 131اس‌ایکس: 16 میلیون و 100 هزار تومان با 4.82 درصد افزایش.

تیبا: 20 میلیون و 400 هزار تومان با 5.9 درصد افزایش.

ام‌وی‌ام سه‌سیلندر: 20 میلیون و 400 هزار تومان با 3.79 درصد افزایش.

ام‌وی‌ام چهارسیلندر: 22 میلیون و 500 هزار تومان با 3.49 درصد افزایش.

ام‌وی‌ام 530: 44 میلیون و 700 هزار تومان با 4.57 درصد افزایش.

ام‌وی‌ام ایکس33: 64 میلیون و 700 هزار تومان با 3.88 درصد افزایش.

ام‌وی‌ام315: 36 میلیون و 300 هزار تومان با 4.13 درصد افزایش.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : فارس و ایسنا، تسنیم، مهر

مقالات مرتبط:

چند درصد نرخ خودرو به جیب دولت می‌رود؟

ابهام در فرمول قیمت خودرو شورای رقابت

واردات قطعات خودرو درجه 3 چینی!