تبیان، دستیار زندگی
مصطفی کارخانه مربی و کارشناس والیبال ایران از روزهای خوب این رشته می گوید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روزهای درخشان والیبال


مصطفی کارخانه مربی و کارشناس والیبال ایران از روزهای خوب این رشته می گوید.

مصطفی کارخانه

تیم ملی والیبال ایران باغلبه بر برزیل در خانه اش کاری کرد کارستان و موجب شادی مردم شد. بعد از دو بازی نه چندان دلچسب مقابل ایتالیا تیم ملی ما مقابل برزیل خودی نشان داد و به چرخه تیم های مطرح دنیا برگشت.

بر تحقق این اتفاق چند عامل موثر بودند. تیم ملی به ترکیب مورد نیازخود رسید. به نظرم در دو بازی اول ما بدون دلیل ترکیب را به هم زده بودیم. خوشبختانه کواچ خیلی زود این را فهمید و از ترکیبی که باید بهره برد. البته بازیکنان هم از لحاظ روحی و جسمی رشد خوبی داشتند. بازیکنان ما رفته رفته با استفاده از حضور در چنین مسابقاتی خوب بلد شده اند که با شرایط خود را وفق دهد.

اکنون ما در همه امور والیبال قدرتی یکسان داریم. در مسابقاتی چنین مهم اصل بزرگ این است که شما باید کمترین میزان خطا را داشته باشید. تیم ملی والیبال ایران برای غلبه بر برزیل این چنین عمل کرد و به حق خود هم رسید. این حاصل تلاش سالیا سال است که کشیده می شود. از گذشتگان گرفته تا دوره آقای یزدانی خرم و استمرار آن در دوره کنونی.

رشته والیبال در ایران طرفداران پرشماری دارد. ما استعدادهای فراوانی هم داریم. گام زدن در مسیر موفقیت حق ماست. اکنون این به باور همه اهالی والیبال رسیده است. خوشبختانه ما دارای نسل خوبس از بازیکنان هستیم که دست کواچ را برای ارائه تدابیر خود باز می کند. در حقیقت ولاسکو هم با باور این واقعیت به ایران آمد. اکنون با رفتن او باز هم شاهدیم که این مسیر در حال طی شدن است.

بر تحقق این اتفاق چند عامل موثر بودند. تیم ملی به ترکیب مورد نیازخود رسید. به نظرم در دو بازی اول ما بدون دلیل ترکیب را به هم زده بودیم. خوشبختانه کواچ خیلی زود این را فهمید و از ترکیبی که باید بهره برد. البته بازیکنان هم از لحاظ روحی و جسمی رشد خوبی داشتند. بازیکنان ما رفته رفته با استفاده از حضور در چنین مسابقاتی خوب بلد شده اند که با شرایط خود را وفق دهد

در این میان خطر بزرگی وجود دارد که باید به آن توجه کنیم. این که اکنون همه تیم های جهان روی والیبال ما حساب ویژه باز کرده اند. از این به بعد تیم ما مورد ارزیابی جدی قرار می گیرد. نقاط ضعف و قوتمان تجزیه وتحلیل می شود . ما باید دائما در حال تغییر تاکتیک باشیم تا اسیر حریفان نشویم.

انگیزه بالای بازیکنان برای بروز توانایی های خود عاملی برای موفقیت تیم بود آنها باید بدانند برای این که خود را در سطح جهان مطرح کنند باید به این روند ادامه بدهند.

از سوی دیگر فدراسیون والیبال وظیفه بزرگ پشتوانه سازی را دارد. بدون این اقدام اساسی والیبال ما با خطر جدی مواجه خوهد شد. لحظه ای درنگ و کمکاری ضربات جبران ناپذیری خواهد زد که ما باید به آن توجه کنیم.

تیم ملی والیبال در آغاز راه است. کسب چند نتیجه نمی تواند ضامن مطرح شدن والیبال ایران در جهان باشد. اکنون که نشان داده ایم ؛ می توانیم در این مسیر گام برداریم باید کار را با هوشیاری ادامه دهیم.

بهمن اسدی

بخش ورزشی تبیان