تبیان، دستیار زندگی
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سابقه طرح «مدرسه محوری» از سال 1377 تاکنون، گفت: باید در سال جدید فعالیت ها را به گونه ای برنامه ریزی کنیم که «مدرسه محوری» عملیاتی و به گفتمان رایج در تمام بخش های آموزش و پرورش تبدیل شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«مدرسه محوری» باید گفتمان رایج در آموزش و پرورش  شود.

«مدرسه محوری» باید گفتمان رایج در آموزش و پرورش شود


وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سابقه طرح «مدرسه محوری» از سال 1377 تاکنون، گفت: باید در سال جدید فعالیت ها را به گونه ای برنامه ریزی کنیم که «مدرسه محوری» عملیاتی و به گفتمان رایج در تمام بخش های آموزش و پرورش تبدیل شود.


صبح روز سه شنبه علی اصغر فانی در سومین گردهمایی شورای معاونین و مدیران کل استان ها که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار می شود، با بیان این که «مدرسه محوری» نوعی قدرت بخشیدن به مدارس است، اظهار کرد: رویکرد «مدرسه محوری» موجب می شود که ساختارهای مدیریتی در خدمت مدرسه باشد.

وی «مدرسه» را اصلی ترین بخش نظام تعلیم و تربیت خواند و افزود: «اختیار غیرمتمرکز مدرسه»، «تصمیم گیری مبتنی بر مدرسه»، «مدیریت محلی مدرسه» و «استدلال مسئولان» می تواند باعث قوام بیشتر ارتقای کیفیت  مدارس باشد.

فانی «تمرکز گرایی» را  یکی از مشکلات عدم تحقق «مدرسه محوری» معرفی و تاکید کرد: با آسیب شناسی وضع موجود برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که ساختار مدیریتی به سمت واگذاری بخشی از «تصدی‌گری ها» به مدیران مدارس باشد تا مدیران مدارس بتوان ضمن خدمت رسانی بیشتر به مردم برای ارتقای کیفیت آموزشی در مدارس هم اندیشی کنند.

وزیر آموزش و پرورش، «عدم تمرکز اداری و ساختاری»، «مشارکت همه جانبه»، «رقابت بین عناصر تاثیرگذار آموزشی» و «پژوهش» را از استراتژی های اساسی در مدیریت «مدرسه محور» برشمرد.

وزیر آموزش و پرورش، «عدم تمرکز اداری و ساختاری»، «مشارکت همه جانبه»، «رقابت بین عناصر تاثیرگذار آموزشی» و «پژوهش» را از استراتژی های اساسی در مدیریت «مدرسه محور» برشمرد و تصریح کرد: با عملیاتی کردن این برنامه می‌توان به «تعهد کارکنان و والدین در اتخاذ تصمیمات»، «تحصیل منابع اثربخش»، «رهبری آموزشی قوی»، «رشد و بهبود اهداف پیش بینی شده» و «ایجاد رفتار مثبت کارکنان و اثربخشی تصمیمات مدرسه در تامین اهداف» دست یافت .

فانی «تفویض اختیار و قدرت»، «دانش ومهارت»، «اطلاعات» و «ارزیابی عملکرد و پاداش» را از الزامات دستیابی به تحقق مدیریت «مدرسه محور» عنوان و خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش باید فقط نقش «سکانداری و هدایت» را برعهده داشته باشد تا «تصدی گری بر امور حاکمیتی».


منبع: خبرگزاری پانا

بخش سفیران تبیان