تبیان، دستیار زندگی
ماسه‌ها"؛ سینمای ایران به "سیدحسن نصرالله " لوح سپاس اهدا كرد در مراسم پایانی همایش "تصویر حماسه‌ها" شب گذشته با اهدای لوح سپاس از سوی مسوولان و هنرمندان سینمای ایران به نماینده "سیدحسن نصرالله"، از قهرمانان جهان اسلا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همزمان با روز"قدس" در همایش "تصویر حماسه‌ها"؛

سینمای ایران به "سیدحسن نصرالله " لوح سپاس اهدا كرد

در مراسم پایانی همایش "تصویر حماسه‌ها" شب گذشته با اهدای لوح سپاس از سوی مسوولان و هنرمندان سینمای ایران به نماینده "سیدحسن نصرالله"، از قهرمانان جهان اسلام و رهبر بزرگ حزب‌الله لبنان تجلیل شد.

به گزارش ایسنا، مركز گسترش سینمای مستند و تجربی اعلام كرد: این مراسم با حضور "محمدرضا جعفری جلوه" معاون امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سعید ابوطالب نماینده مجلس شورای اسلامی، محمد آفریده مدیرعامل مركز گسترش سینمای مستند و تجربی و جمع زیادی از مسوولان، هنرمندان و علاقمندان سینما، ‌در سالن فرهنگسرای جوان قم برپا شد.

مهندس جعفری جلوه طی سخنانی گفت: در شب روزی كه "یوم‌القدس" نامیده شده تا مسلمانان و آزادی‌خواهان جهان، عدالت محض را صدا زنند و پرده از مظلومیت نهفته بردارند، از دو فرصت مغتنم سخن می‌گویم: یكی "ایران امن" كه امروز در اختیار عدالت خواهان است برای بیداری و پایداری و دیگری فرصت گرانقدر هنر "سینما" كه امروز، ‌زبان گویای فرهنگهای برای تعامل با جهان است.

وی تصریح كرد: هنر "برتر"، پیچیده و متعالی سینما، كه می‌توان از آن، به رحمانی‌ترین پدیده عصر بشری یاد كرد، كه از ظرفیت بالایی برای تجلیل حقیقت، حقانیت و عدالت برخوردار است. لذا سینما بواسطه جان‌های بیدار و دل‌های سراسر دغدغه و پروری كه در این سرزمین وجود دارد، می‌تواند آن آرزوهای بزرگ را به منصه ظهور برساند تا تصویرگر عدالت، حقیقت و معرفت باشد.

جعفری جلوه افزود: ما امشب، در ام القرای اسلامی، در میعادگاه و نقطه تلافی این دو فرصت مغتنم قرار داریم تا حقایق و پایداری مردان خدا را به تصویر درآوریم و چنین فرصتی را باید قدر بدانیم تا زبان گویای زمانه یعنی "سینما" در خدمت حقیقت و حقانیت قرار بگیرد و جوانان فیلمساز و پیشكسوتان هنرمند درد آشنای این ملك، با پشتیبانی اولیای امور، ‌كارهای بزرگ انجام دهند.

در ادامه سعید ابوطالب عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هم ضمن طرح بحث قدرت رسانه‌ای در جهان و ذكر خاطراتی از مستندسازی در طول جنگ آمریكا و عراق كه منجر به دستگیری وی توسط نیروهای آمریكایی شد گفت: مستندسازی مثل شهید آوینی، باید از جنس موضوع باشد و آن حقیقتی كه به تصویر در می‌آورد را قبلا كشف كرده باشد تا فیلم‌اش، از عنصر "اثرگذاری" بر مخاطب، بهره‌مند شود.

وی افزود: "سینمای ایران در مسیر رسیدن به تكامل قرار دارد و نقطه تكامل هنر سینما هم "سینمای مستند"‌ است. پس باید قدر این هنر را بدانیم و به این نكته، معترف باشیم كه ما فقط فیلم نمی‌سازیم، بلكه با دشمنان می‌جنگیم.

گفتنی است كه در پایان این مراسم و به پاس تجلیل از حماسه حزب‌الله لبنان،‌ لوح سپاسی به نماینده حزب‌الله در ایران محمد حسین عباسی اهدا شد تا در لبنان ‌به سیدحسن نصرا… قهرمان جهان اسلام و رهبر بزرگ این جنبش تقدیم شود. ضمن اینكه لوح دیگری نیز به محمد هاشم فیلمساز لبنانی و دبیر جشنواره مستند بیروت اهدا شد.

به گزارش ایسنا، همایش "تصویر حماسه‌ها" به همت مركز گسترش سینمای مستند و تجربی، معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشاركت شبكه دوم سیما، جمعیت دفاع از ملت فلسطین، شهرداری، سازمان ملی جوانان و حوزه هنری قم و .. در فرهنگسرای جوان شهر قم برگزار شد.

همچنین یازده فیلم مستند از آثار فیلمسازان مطرح لبنانی و فلسطینی در این همایش به نمایش درآمد.