تبیان، دستیار زندگی
به گفته رییس شورای رقابت با ابلاغ فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو فاصله قیمتی خودروها در بازار آزاد و کارخانه از بین خواهد رفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تفاوت قیمت خودروها در کارخانه و بازار


به گفته رییس شورای رقابت با ابلاغ فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو فاصله قیمتی خودروها در بازار آزاد و کارخانه از بین خواهد رفت.

حودرو

بر اساس جدیدترین اظهار نظر رییس شورای رقابت فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو به زودی ابلاغ خواهد شد.

ابلاغ فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو با هدف از بین بردن فاصله بین قیمت کارخانه و بازار خودروها در حالی است که هم اکنون وجود تفاوت بین نرخ رسمی و آزاد این محصولات باعث فعال شدن دلالان و واسطه‌ها در این حوزه شده است.

بنا براین هدف شورای رقابت مبارزه با بازارهای حاشیه و واسطه‌گری در حوزه خودرو است و دستورالعمل شورا قیمت خودروهایی که از طریق کارخانه واگذار می‌شوند را تعیین می‌کند اما متاسفانه به دلیل وجود برخی بازارهای کاذب برخی از خودروها نسبت به قیمت کارخانه با فاصله‌ای 30 درصدی در بازار معامله می‌شوند. به عنوان مثال هم اکنون در حالی که قیمت کارخانه‌ای خودرو تیبا حدود 20 میلیون تومان است این خودرو در بازار آزاد به قیمت حدود 23 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

سایپا sx 111 نیز در حالی به قیمت 20 میلیون و 500 هزار تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسد که قیمت کارخانه این خودرو حدود 18 میلیون تومان است.

این خودرو دارای ویژگیهای فنی مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی است و با موتورEF7 معمولی و جعبه‌دنده دستی عرضه می شود؛ عرضه دنا با گیربکس اتوماتیک و همچنین موتور EF7 توربوشارژ و XUM نیز در برنامه توسعه محصول قرار دارد. طراحی و ساخت قالب‌های بدنه و نیز تجهیزات خطوط تولید بدنه دنا توسط متخصصان توانمند ایرانی انجام شده که این مهم صرفه‌جویی ارزی 11 میلیون دلاری را برای ایران خودرو به ارمغان داشته است

در حالی که قیمت تندور 90 E2 در شرکتهای سازنده حدود 36 میلیون تومان است این خودرو در بازار آزاد به قیمت حدود 40 میلیون تومان عرضه می‌شود. همچنین خودرو رانا در حالی به قیمت حدود 31 میلیون تومان از سوی شرکت سازنده عرضه می‌شود که قیمت این خودرو در بازار حدود 33 میلیون تومان است. خودرو پژو 405 نیز در بازار آزاد به قیمت حدود 30 میلیون تومان و در کارخانه به قیمت حدود 27 میلیون 500 هزار تومان عرضه می‌شود. پژو پارس سال نیز در حالی به قیمت حدود 33 میلیون تومان از سوی شرکت سازنده عرضه می‌شود که قیمت این خودرو در بازار حدود 37 میلیون تومان است.

با این اوصاف باید دید شورای رقابت برای جلوگیری از دلال‌بازی عده‌ای سوء استفاده‌گر چه برنامه‌ای برای کاهش اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودروها در عین ایجاد نشدن شوک قیمتی خودروها دارد.

عرضه «دنا» به بازارهای داخلی و خارجی

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو از عرضه چهارمین خودرو با نشان ایرانی «دنا» در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی به بازارهای داخلی و بین‌المللی خبر داد.

خودرو وارداتی

هاشم یکه زارع با بیان این مطلب گفت: دنا به عنوان محصول ایران خودرو در نیمه نخست امسال به تولید انبوه می‌رسد و تا پایان سال بیش از 15 هزار دستگاه از این محصول تولید خواهد شد.

وی تاکید کرد: صدور این محصول به بازارهای جهانی نیز یکی از راهبردهای ایران خودرو است و بر این اساس، قرار است دنا در کارخانه‌های برون مرزی با هدف افزایش سودآوری تولید شود.  یکه زارع با تاکید بر این که دنا با تکیه بر توان مهندسی شرکت ایران خودرو و بر پایه پلاتفرم ملی طراحی شده و بدون اتکا به منابع خارجی تولید می شود، تصریح کرد: این خودرو دارای ویژگیهای فنی مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی است و با موتورEF7 معمولی و جعبه‌دنده دستی عرضه می شود؛ عرضه دنا با گیربکس اتوماتیک و همچنین موتور EF7 توربوشارژ و XUM نیز در برنامه توسعه محصول قرار دارد. طراحی و ساخت قالب‌های بدنه و نیز تجهیزات خطوط تولید بدنه دنا توسط متخصصان توانمند ایرانی انجام شده که این مهم صرفه‌جویی ارزی 11 میلیون دلاری را برای ایران خودرو به ارمغان داشته است.

وی با اشاره به این که تمامی قطعات دنا با تکیه بر توان شرکتهای داخلی زنجیره تامین ایران خودرو تولید و براساس آخرین استاندارهای کیفی، تامین می شود، افزود: در کلیه فرآیند های طراحی، تامین و تولید دنا، به کیفیت به عنوان کلیدی ترین عامل رضایت مشتری ، توجه ویژه ای شده و ایران خودرو با عرضه این محصول، رقبای خارجی موجود در بخش قیمتی این خودرو را به چالش خواهد کشید.

بخش اقتصاد تبیان

منبع :  ایسنا