تبیان، دستیار زندگی
برخی از ما فکر می‌کنیم که تنها اظهار محبت، آن هم به ظاهر، برای شیعه بودن و منتظر امام عصر(عج) بودن کافی است؛ در حالی که ادعای محبت، کافی نیست و محبّ حقیقی کسی است که به دستورهای محبوب خود عمل می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه منتظر امام زمان (عج) شویم؟

ظہور امام (عج) اور ہمارے اعمال 3


برخی از ما فکر می‌کنیم که تنها اظهار محبت، آن هم به ظاهر، برای شیعه بودن و منتظر امام عصر(عج) بودن کافی است؛ در حالی که ادعای محبت، کافی نیست و محبّ حقیقی کسی است که به دستورهای محبوب خود عمل می‌کند.


امام زمان (عج) در نامه‌ای خطاب به دوست‌داران و پیروانشان می‌فرمایند: "إِجْعَلُوا قَصْدَکُمْ إِلَیْنا بِالْمَوَدَّةِ عَلَی السُّنَّةِ الْواضِحَةِ، فَقَدْ نَصَحْتُ لَکُمْ، وَاللّهُ شاهِدٌ عَلَیَّ وَعَلَیْکُمْ"(1)

هدف و قصد خویش را نسبت به محبّت و دوستی ما اهل بیت عصمت و طهارت بر مبنای عمل به سنت و اجرای احکام الهی قرار دهید؛ پس همانا که موعظه‌ها و سفارش‌های لازم را نمودم، و خداوند متعال نسبت به همه ما و شما گواه است."

شرح: بین ابن ابی غانم قزوینی با جماعتی از شیعیان در مورد جانشینی امام حسن عسکری(ع) اختلاف شد. ابن ابی غانم معتقد بود که ایشان رحلت کرده، در حالی که جانشینی برای خود معرفی نکرده است، ولی جماعت شیعیان با او به مخالفت پرداختند و معتقد بودند که امام حسن عسکری(ع) برای خود جانشینی را تعیین کرده است؛ بنابراین، نامه‌ای به امام زمان(عج) نوشتند و این موضوع را برای حضرت بازگو کردند. حضرت در جواب نامه، به خطّ خود، مطالبی مرقوم داشتند که از آن جمله، حدیث فوق است.

امام صادق(ع) می‌فرمایند: کسی که به زبان بگوید شیعه‌ام، ولی در عمل و آثار با ما مخالفت کند، از شیعیان ما نیست. شیعیان ما کسانی هستند که با زبان و قلب، با ما موافقند و آثار ما را متابعت و به اعمال ما عمل می‌کنند.

حضرت در آن نامه، ابتدا به تقوا و پرهیزکاری امر می‌کنند و سپس می‌فرمایند: "تسلیم ما باشید و هر چه را نمی‌دانید، به ما باز گردانید، بر ما است که حقیقت را بیان کنیم ... به راست و چپ منحرف نشوید و محبّت و دوستی خود را نسبت به ما با اطاعت از دستورهای ما، که همان شریعت محمدی است، ثابت سازید."

از این حدیث به خوبی استفاده می‌شود که ادعای محبت، کافی نیست و محبّ حقیقی کسی است که به دستورهای محبوب خود عمل می‌کند.

امام باقر (ع) می‌فرمایند: ... به خدا سوگند، شیعیان ما کسانی هستند که خدا را اطاعت می‌کنند.(2)

لقب قائم عاشورا کو خدا کی طرف سے! 2

امام صادق (ع) نیز می‌فرمایند: "شیعیان ما اهل ورع و کوشش، اهل وفا و امانت‌داری، اهل زهد و عبادت و اصحاب 51 رکعت در شبانه روزند؛ شب‌ها بیدارند و روزها روزه دارند؛ زکات اموال خود را می‌پردازند؛ حج خانه خدا را به جا می‌آورند و از هر کار حرامی، اجتناب می‌کنند."(3)

هم‌چنین، امام صادق(ع) در جایی دیگر می‌فرمایند: "کسی که به زبان بگوید شیعه‌ام، ولی در عمل و آثار با ما مخالفت کند، از شیعیان ما نیست. شیعیان ما کسانی هستند که با زبان و قلب، با ما موافقند و آثار ما را متابعت و به اعمال ما عمل می‌کنند."(4)

پی نوشت‌ها:

1_ الغیبة، طوسی، ص 286، ح 245 ; احتجاج، ج 2، ص 279; بحارالأنوار، ج 53، ص 179ح 9 ح 9.

2_ کافی، ج 2، ص 73، ح 1; وسائل الشیعة، ج 15، ص 233، ح 20360360.

3_ بحارالأنوار، ج 65، ص 167، ح 23 ; وسائل الشیعة، ج 4، ص 57، ح 4498498.

4_ بحارالأنوار، ج 65، ص 164، ح 13 ; وسائل الشیعة، ج 15، ص 247، ح 20409409.

منبع: اندیشه قم


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: neka57

برگرفته از گروه: مهدویت

مطالب مرتبط:

کارت تبریک ولادت امام زمان (عج) - سال 93

ویژه نامه «او خواهد آمد»

جمعه‌ای دیگر به راه است و همه چشم انتظار