تبیان، دستیار زندگی
معرفی کتابهایی در زمینه ی دفاع مقدس با عناوین: یک لحظه شوکه شدم, زندان الرشید, قبل از سپیدی, تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر و کتاب خوشبوترین گل سرخ برای من.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زندان الرشید، مخوف‌ترین زندان عراقی‌ها


معرفی کتابهایی در زمینه ی دفاع مقدس با عناوین: یک لحظه شوکه شدم, زندان الرشید, قبل از سپیدی, تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر و کتاب خوشبوترین گل سرخ برای من.

یک لحظه شوکه شدم

«یک لحظه شوکه شدم»

«یک لحظه شوکه شدم» به کوشش «احمد خمری ده‌سوخته»، خاطرات شفاهی سرهنگ بازنشسته نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، «غلامحسین زرگر» رزمنده جانباز لشکر 88 زرهی سیستان و بلوچستان، از 8 سال دفاع در برابر ارتش متجاوز عراق است.

کتاب، مقدمه ناشر، پیش‌گفتار مولف و پنج فصل را در بر گرفته است؛ «دوران کودکی و مهاجرت از سیستان»، «زاهدان»، «استخدام در ارتش»، «دوران پس از بازنشستگی» و «اسناد، مدارک و عکس». در انتهای کتاب نیز فهرست اَعلام آمده است.

«یک لحظه شوکه شدم»، به شیوه گفت‌وگو تدوین شده و پرسش‌ها و پاسخ‌ها به همان صورت در متن کتاب آمده است. بر اساس متن اثر، سرهنگ غلامحسین زرگر 118 ماه در مناطق عملیاتی بوده و در این مدت سه بار مجروح شده و ده‌ها مورد تشویق و ارشدیت در سوابق خدمتی دارد. فصل آخر کتاب به اسناد و تصاویر و مستندات اختصاص دارد.

«یک لحظه شوکه شدم» از سوی «بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس- مرکز ملی اسناد پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس» با شمارگان دو هزار نسخه، قطع رقعی، 260 صفحه، مصور، به بهای 65 هزار ریال، در بهار 1393 منتشر شده است.

زندان الرشید

«زندان الرشید»

كتاب «زندان الرشید»، نوشته محمدمهدی بهداروند است كه خاطرات رییس ستاد سپاه ششم نیروی زمینی سپاه، سردار علی‌اصغر گرجی‌زاده در سال 67 و سال‌های اسارت وی در زندان‌های عراق را روایت می‌كند. این كتاب به تازگی از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ دوم رسیده است.

كتاب «زندان الرشید» با روایت مقاومت خستگی‌ناپذیر سربازان ایران در جزایر مجنون به تاریخ چهارم تیرماه سال 67، روز سقوط جزایر و تأثیرگذاری بسیار گسترده سردار شهید علی هاشمی آغاز شده است و با فرار سردار گرجی‌زاده و شهید هاشمی به نیزارهای جزیره مجنون ادامه یافته است. در همان زمان با برخورد یك موشك هلی‌كوپتر بین این دو سردار دفاع مقدس جدایی افتاده بود و گرجی‌زاده بعد از 30 ساعت مخفی شدن، به اسارت عراقی‌ها در آمد.

«زندان الرشید» بیانگر خاطراتی از سردارگرجی‌زاده است که در آن به افشا نکردن فرماندهی خود بر قرارگاه سپاه ششم می‌پردازد. موضوعی که برملا شدن آن بدترین شکنجه‌های عراقی‌ها را برای این فرمانده به همره داشته است. این امر باعث انتقال گرجی‌زاده به «زندان الرشید»، مخوف‌ترین زندان عراقی‌ها شد و این فرمانده هشت سال  از اسارت خود را در این زندان گذراند.

انتشارات سوره مهر «زندان الرشید» را با شمارگان ‌پنج‌هزار نسخه، در 746 صفحه، قطع رقعی و به بهای 29‌هزار و 900 تومان روانه بازار نشر کرده است.

قبل از سپیدی

«قبل از سپیدی»

«قبل از سپیدی» عنوان داستان‌هایی کوتاه و واقعی از یک اعجوبه نظامی، شکارچی تانک، سرهنگ رفیع غفاری است که «ثریا منصوربیگی» آن‌ها را بازنویسی کرده است. «شرط‌بندی» اولین خاطره-داستان است و فضایی که نویسنده تصویر کرده و با پرداخت مناسب موضوع به آن جان داده، هنوز داغ و پرحرارت است.

«قبل از سپیدی» دومین قصه، مربوط به قلاقیران در منطقه مهران هم ضرباهنگ تندی دارد و کوبندگی تکان‌دهنده‌ای چون موشک‌های ضدتانک حکایت!

آخرین خاطره- داستان این کتاب «شلیک آخر» نام دارد که مانند دو حکایت قبلی بسیار زنده و جذاب است.

«قبل از سپیدی » را انتشارات سوره سبز، با شمارگان چهار‌هزار نسخه، 48صفحه، قطع پالتویی و به بهای 3800ریال منتشر کرده است.

تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر

«تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر»

«تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر» جدیدترین اثر منتشر شده سوره مهر با موضوع خرمشهر است که به همت سید قاسم یاحسینی تدوین شده و به روایت خاطرات یکی از فرماندهان آن دوران در خرمشهر گذشته می‌‌پردازد. ناخدایکم هوشنگ صمدی، راوی این کتاب به عنوان فرمانده گردان تکاوران نیروی دریایی خرمشهر و گردان تحت فرمانش، نقش مهمی در مقاومت این شهر تا اشغال توسط ارتش عراق و همچنین حوادث بعد از آن که منجر به باز پس‌گیری دوباره آن در سوم خرداد 1361 می‌شود، داشته است.

ناخدا هوشنگ صمدی یکی از قهرمانان ملی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران مقاومت 34 روزه خرمشهر است؛ افسری شجاع، دلیر، با کفایت و بسیار ایران‏دوست که به فرماندهی او، تکاوران، نیروهای مردمی و سپاه پاسداران با ایثار خون و جان خود موفق شدند ارتش تا بُن دندان مسلح عراق را هفته‏‌ها در خرمشهر زمین‏‌گیر کنند و ضربات و تلفات سنگینی بر تجهیزات و نفرات متجاوزان به آب و خاک ایران زمین وارد کنند.

کتاب خوشبوترین گل سرخ برای من

«خوشبوترین گل سرخ برای من»

«خوشبوترین گل سرخ برای من» عنوان اثری از منیژه جان‌قلیاست که از زاویه دید اول شخص، به روایت داستانی زندگی نرجس عطارنژاد (کاشانی)، می‌پردازد.

وی از مادران شهیدایرانی است. در این کتاب داستان زندگی‌ او از زمان ازدواج تا هنگامی که برای نخستین‌بار و به اشتباه خبر شهادت فرزندش را به اطلاعش می‌رسانند، شرح  داده شده است.

نرجس عطارنژاد از بانوان فعال در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بود که پس از جنگ تحمیلی نیز به عنوان مُبَلغ و فعال سیاسی در داخل و خارج از كشور به ویژه انگلستان و عربستان به معرفی و شناساندن انقلاب اسلامی پرداخت.

«خوشبوترین گل سرخ برای من» را سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و از سوی نشر صریر، با شمارگان یکهزار و 500 نسخه، در 87 صفحه، قطع رقعی و به بهای50‌هزار ریال منتشر کرده است.

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: ایبنا