تبیان، دستیار زندگی
رییس سازمان لیگ فوتبال ایران با بیان این که هزینه تیم‌های لیگ برتری امسال با کاهش 40 درصدی همراه بوده است، گفت: با محدودیت‌های قانونی جدید لیگ برتر امسال 35 درصد جوانتر از سال‌های قبل شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

لیگ فوتبال 35 درصد جوان‌تر شد


رییس سازمان لیگ فوتبال ایران با بیان این که هزینه تیم‌های لیگ برتری امسال با کاهش 40 درصدی همراه بوده است، گفت: با محدودیت‌های قانونی جدید لیگ برتر امسال 35 درصد جوانتر از سال‌های قبل شد.

مهدی تاج ؛ درباره موضوعات مختلفی از جمله نقل‌وانتقال باشگاه‌ها، وضعیت لیگ، اهداف تیم ملی در جام‌جهانی 2014 و افراد اعزامی به برزیل صحبت کرد که در زیر می‌آید:

مهدی تاج

نمی‌گذاریم راه‌آهن به سرنوشت پاس دچار شود

رییس سازمان لیگ فوتبال با بیان این که هیچ مذاکره‌ای با کرمانی‌ها درباره موضوع خرید باشگاه راه‌آهن نداشته است، اظهار کرد: بنده اساسا با خرید و فروش باشگاه‌ها و تیم‌های لیگ برتری مخالف هستم. تیم‌ها باید صرفا مسیرشان را از لیگ‌های پایین‌تر آغاز کرده و با اقتدار به لیگ برتر بیایند. سرنوشت تیم پاس را دیدیم که با انتقال به همدان چه وضعی پیدا کرد و الان هم نمی‌گذاریم باشگاهی مثل راه‌آهن به سرنوشت پاس دچار شود.

خرید و فروش سهام باشگاه‌ها ایرادی ندارد

خرید و فروش سهام باشگاه‌ها ایرادی ندارد و در دنیا هم مرسوم است. آیا منظور مخالفت با نقل‌وانتقال باشگاه‌ها به شهرهای مختلف است؟ تاج در این باره هم به ایسنا گفت: به نکته درستی اشاره کردید و دقیقا منظورم من هم همین است و اصلا مخالفت با خرید و فروش سهام این باشگاه‌ها به لحاظ قانونی هم به مشکل برمی‌خورد. بله ما با جابه‌جایی تیم‌ها در شهرهای مختلف مخالف هستیم اما اگر سهام باشگاه‌ها خرید و فروش شود که نمی‌تواند مشکلی داشته باشد. می‌خواهیم جلوی این رویه برای همیشه گرفته شود. همچنین طبق قانون صدور مجوز چنین اقداماتی صرفا بر عهده سازمان لیگ نیست و هیات فوتبال استان و اداره کل ورزش تهران هم در آن دخالت دارند.

2 تن از نمایندگان مجلس جزو اعزامی‌ها به برزیل هستند

نایب‌رییس دوم فدراسیون فوتبال با بیان این که قرار است 33 یا 34 تن به جام جهانی برزیل اعزام شوند، گفت: از این تعداد 2 تن از مجلس شورای اسلامی، 4 تن از سازمان گردشگری، 4 تن لیدر، 2 تن مستندساز، 2 تن از اعضای هیات رییسه فدراسیون، یک تن از سازمان لیگ، 2 تن بافنده و اهدا کننده فرش جام‌جهانی، یک تن از حامیان هوادار تیم ملی و 4 تن از صداوسیما هستند که نیروهای صداوسیما با هزینه خودشان اعزام می‌شوند. ما صرفا برایشان ویزا گرفته‌ایم. بنده خودم تاکنون به هیچ جام‌جهانی نرفته‌ام و به برزیل هم نمی‌روم.

رییس سازمان لیگ در ادامه این گفت‌وگو با بیان این که لیگ برتر امسال 30 تا 35 درصد جوان‌تر شده است، در این باره نیز توضیح داد: بر اساس قوانین و محدودیت‌های جدید نقل‌وانتقالات، لیگ برتر امسال حدود 35 درصد جوان خواهد شد. همچنین هزینه تیم‌ها هم امسال کاهش حدودی 40 درصدی نسبت به قبل دارد

در برزیل منظم و بااخلاق باشیم تا بهترین نتیجه فرهنگی را بگیریم

رییس سازمان لیگ همچنین در پاسخ به این که پیش‌بینی‌اش از عملکرد تیم ملی در جام‌جهانی چیست، نیز اظهار کرد: باید به حضور تیم ملی در برزیل عاقلانه نگاه کنیم. راهیابی به این مسابقات برای ما یک غنیمت است که باید به بهترین شکل از آن استفاده شود. در وهله اول معتقدم باید با نظم و انضباط بسیار بالایی در آنجا حاضر شویم. از لباس مورد استفاده تیم ملی تا نحوه ورود بازیکنان به زمین، خواندن سرود جمهوری اسلامی و ... منظم باشد و از طرفی رفتار بازیکنان‌مان درون میدان مسابقه، هنگام تعویض‌ها و ... آن قدر خوب باشد تا بتوانیم فرهنگ غنی کشورمان را در برابر دیدگان چهارونیم میلیارد تن در دنیا به بهترین شکل نمایش دهیم. این دستاورد فرهنگی که یک کار کم‌خرج اما پرسود است قطعا بزرگ‌ترین نتیجه ما در جام‌جهانی برزیل خواهد بود که از عملکرد فنی ایران اهمیت بیشتری دارد.

مردم از تیم ملی بازی قابل‌قبول می‌خواهند نه نتیجه

وی همچنین با اشاره به عملکرد فنی تیم ملی در برزیل نیز تصریح کرد: از نظر فنی تیم ما 3 بازی در مرحله گروهی دارد که مردم انتظار دارند جدای از هر نتیجه‌ای که به دست می‌آید، بازی‌های قابل‌قبولی انجام دهیم. در برخی مقاطع تاریخی تیم ملی بازی خوبی انجام داده اما نتیجه را واگذار کرده که مردم از آن به نیکی یاد می‌کنند و در مقابل گاهی نتیجه گرفتیم اما عملکرد قابل قبولی نداشتیم و آن مسابقه از اذهان عمومی پاک شده است. بنابراین فشار روحی و روانی روی تیم ما نخواهد بود و تکلیف‌مان مشخص می‌شود. تیم ملی بر اساس رنکینگ فیفا در یکی از مناسب‌ترین گروه‌های جام‌جهانی قرار گرفته است و این فرصت را دارد که اگر مسایل فرهنگی را به خوبی رعایت کرده و تلاش کند بازی‌های قابل‌قبولی هم انجام دهد، احتمال صعودش به مرحله بعدی را بیشتر کند.

جوانی 35 درصدی لیگ و کاهش 40 درصدی هزینه تیم‌های امسال

رییس سازمان لیگ در ادامه این گفت‌وگو با بیان این که لیگ برتر امسال 30 تا 35 درصد جوان‌تر شده است، در این باره نیز توضیح داد: بر اساس قوانین و محدودیت‌های جدید نقل‌وانتقالات، لیگ برتر امسال حدود 35 درصد جوان خواهد شد. همچنین هزینه تیم‌ها هم امسال کاهش حدودی 40 درصدی نسبت به قبل دارد.

مهدی تاج

بودجه‌ای به باشگاه‌ها تحمیل نکردیم

وی با تاکید بر این که سازمان لیگ به هیچ وجه در تعیین بودجه باشگاه‌ها نقش و تاثیری نداشته است، افزود: طبق قانون این باشگاه‌ها هستند که بودجه‌شان را به ما اعلام می‌کنند و سازمان لیگ بودجه‌ای را به آنها تحمیل نکرده و اصلا تاثیری هم در آن نداشته است. این یک اصل قانونی است که فیفا و ای‌اف‌سی تعیین کرده و ما آن را اجرا کردیم و بر همین اساس هم ارقام قراردادها را اعلام خواهیم کرد.

با محدودیت‌های جدید دلیلی برای دادن پول زیرمیزی نیست

تاج در پاسخ به این که آیا با محدودیت‌های جدید واقعا جلو هزینه‌های میلیاردی گرفته می‌شود و از رد و بدل شدن پول‌های زیرمیزی جلوگیری خواهد شد، اظهار کرد: با وضع جدید دلیلی برای دادن پول زیرمیزی وجود ندارد چون الان حسابرس و بازرس قانونی تمامی هزینه‌ها را کنترل می‌کنند. هیچ سالی چنین بازرسی دقیقی وجود نداشت و اگر هم بازرسی بود، کمرنگ بود. اساسا روند تجاری کشور تحت بازرسی‌های قانونی قرار دارد. از طرفی خودمان در سازمان لیگ هم نظارت کافی در این زمینه خواهیم داشت.

باشگاه‌هایی که در لیگ قهرمانان نیستند، بودجه 18 میلیاردی ندهند

رییس سازمان لیگ با تاکید بر این که وقتی باشگاه‌ها در تعیین و اعلام بودجه‌شان آزاد بودند، پس دلیلی برای تخلف نیست، گفت: الان به طور مثال باشگاه ملوان بودجه‌ این فصل خود را 7 میلیارد تومان و صبا 5/8 میلیارد تومان اعلام کرده است. همه باشگاه‌های لیگ برتری غیر از سه باشگاه سپاهان، پرسپولیس و استقلال بودجه زیر 14 میلیاردی اعلام کرده‌اند. البته صرفا باشگاه‌هایی که در لیگ قهرمانان آسیا حضور خواهند داشت، می‌توانند تا سقف 18 میلیارد تومان بودجه ببندند.

بخش ورزشی تبیان


منبع: ایسنا