تبیان، دستیار زندگی
این روزها گالری بوم میزبان آثار پویا آریان پور است که یکی از آثارش در حراج بزرگ تهران رکورد 42میلیون تومان را از آن خود کرد. در این نمایشگاه انفرادی 22 اثر از این هنرمند به نمایش درآمده و شما عزیران می توانید تا 13تیرماه از این نمایشگاه دیدن کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آرزوهاى موقت پویا آریان پور


این روزها گالری بوم میزبان آثار پویا آریان پور است که یکی از آثارش در حراج بزرگ تهران رکورد 42میلیون تومان را از آن خود کرد. در این نمایشگاه انفرادی 22 اثر از این هنرمند به نمایش درآمده و شما عزیران می توانید تا 13تیرماه از این نمایشگاه دیدن کنید.

آرزوهاى موقت پویا آریان پور

نمایشگاه تازه ترین آثار پویا آریان پور از دوم خرداد با استقبال مردم و حضور چهره‌های شاخص هنرى و ورزشى نظیر آیدین آغداشلو، علی دایی، سعید عبد ولى، تاها بهبهانی، بهزاد فراهانی، فرهاد آییش، مجید ملا نوروزی، رضا کیانیان، ویشکا آسایش، اعضاى تیم ملى تنیس ایران، امید روحانى، سامان مقدم، عبدالله انوار و ... در گالری بوم آغاز به کار کرد.

"آرزوهای موقت در خیال موقت" عنوان این نمایشگاه است که آریان پور 22 اثر نقاشی با تکنیک اکرلیک بر روی بوم و ترکیب مواد بر روی مقوا را به همراه دو مجسمه کانسپچوال آرت از جنس آینه، شیشه نقاشی شده، گچ و خمیر بر روی چوب ارائه داده است.

آریان پور در مورد آثار تازه اش در این نمایشگاه گفت: «در این نمایشگاه مفهوم موقت بودن، موضوع محورى است، در این آثار سعی کرده ام نسبی بودن شناختمان از پدیده هاى پیرامونى را ارائه دهم.

برای مثال در یک اثر سه قطعه اى، شی ای را به تصویر کشیده ام و در قطعه دیگر همان اثر، همان شیء را با نقاطی پوشانده ام، همین امر باعث شده استنباط ما نسبت به آن تغییر کند.

در واقع یک نوع بازی فلسفی در این آثار صورت گرفته تا این پرسش خلق شود که آیا یک پدیده وقتی پشت چیزی قرار می‌گیرد باز هم همان پدیده است یا خاصیت خود را از دست می‌دهد».

در این نمایشگاه مفهوم موقت بودن، موضوع محورى است، در این آثار سعی کرده ام نسبی بودن شناختمان از پدیده هاى پیرامونى را ارائه دهم.

او که برای نخستین بار نقاشی هایی بر روی بوم های دایره ای شکل ارائه داده است، در این باره گفت: «بوم های دایره ای شکل را برای نقاشی هایم انتخاب کردم زیرا در تعلیق و ناپایانی کار به من کمک کرده است.

وقتی بومی به شکل مستطیل یا مربع دارید خود به خود کار با یکی از خط ها بسته می‌شود ولی در دایره ناکامل و گنگ بودن اثر تاکید و عدم تثبیت، معلق بودن و سرگردانى چشم و نگاه مخاطب تشدید مى‌شود».

آریان پور در دو سالن جداگانه ازگالری بوم دو اثر مجسمه کانسپچوال آینه کاری شده با ابعاد بزرگ را به تماشا گذاشته که با موسیقی ملهم از طبیعت همنشین هستند؛ او در مورد آنها گفت: «این دو اثر با الهام از آینه کاری هاى قدیمی خلق شده اند.

آرزوهاى موقت پویا آریان پور

در این آثار به خاطر تکثر آینه ها و نوع هندسه خاص شان نمی‌توان خود را دید، در واقع شما در عالم هستی دیده می‌شوید و وقتی حرکت می‌کنید امواجی از خودتان را در این آیینه ها می‌بینید، اما من بودنتان در آنها نشان داده نمی‌شود.

این مطلب در نقاشی ها نیز وجود دارد، وقتی اثری به وسیله نقاطی مخدوش می‌شود شما می‌توانید حس کنید چیزی پشت پرده هست اما دیده نمى‌شود».

مجید ملانوروزی مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى پس از بازدید از نمایشگاه پویا آریان پور گفت: «پویا آریان پور هنرمند جوانی است که در آثارش نگاه شخصی و مدرنی دارد و در این نمایشگاه شاهد ارائه متفاوت آثار او هستیم.

او در کنار نقاشی هایش مجسمه های آینه کاری شده زیبایی را به تماشا گذاشته است، در واقع هنرهای سنتی ایران را با کاربردی جدید در آثارش به کار گرفته است.

از این رو می‌توان گفت که هنرمندان جوان می‌توانند هنرهای سنتی که امروز به ورطه فراموشی سپرده شده اند را با نگاهی آرتیستیک دوباره زنده کنند و در معاصر شدن آثار سنتی و دستی ایران تاثیر به سزایى بگذارند».

ملانوروزی اضافه کرد:« شناسایی استعدادهای جوان و ارائه آثارشان در گالری بوم می‌تواند به پویایی هنر بیانجامد.

آرزوهاى موقت پویا آریان پور

دولت باید هنرمندان را در سطح جهان معرفی کند و موزه ها را راه اندازی کند و کارهای زیرساختی انجام دهد و بخش های خصوصی هم به امیدواری هنرمندان و گرداندن چرخه اقتصاد هنرهای تجسمی کمک کنند تا فارغ بال تر از همیشه به دور از حمایت های دولتی فعالیت کنند».

علی دایی سرمربی تیم پرسپولیس از بازدیدکنندگان این نمایشگاه بود، او در مورد این آثار گفت: «از دیدن آثار پویا آریان پور بسیار لذت بردم، فضای گالری بوم برایم جذابیت بسیار داشت، از این پس سعی می‌کنم آخر هفته ها به همراه خانواده گالری گردی کنم».

نمایشگاه «آرزوهاى موقت در خیال موقت» تا 13 تیرماه 93 در گالرى بوم واقع در خیابان ولیعصر، بالاتراز نیایش، کوچه ارمغان غربی پلاک 11 دایر است و علاقمندان می‌توانند همه روزه به غیر از شنبه‌ها از ساعت 17 تا 20 از این آثار دیدن کنند.

بخش هنری تبیان


منبع: همشهری آنلاین