تبیان، دستیار زندگی
انتخابات سوریه در بحبوبه دسیسه های داخلی و خارجی علیه این کشور و جریان مقاومت، با پیروزی بشار اسد به پایان رسید؛ انتخاباتی که نتایج آن نشان داد بر خلاف ادعاهای غرب نظام سوریه رفتنی نیست و مردم کماکان به عنوان پستوانه این نظام در صحنه حضور دارند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اسد 21 ساله می شود

اسد

انتخابات سوریه در بحبوبه دسیسه های داخلی و خارجی علیه این کشور و جریان مقاومت، با پیروزی بشار اسد به پایان رسید؛ انتخاباتی که نتایج آن نشان داد بر خلاف ادعاهای غرب نظام سوریه رفتنی نیست و مردم کماکان به عنوان پشتوانه این نظام در صحنه حضور دارند.


بر اساس نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه بشار اسد برای یک دوره هفت ساله دیگر رییس‌جمهور این کشور شد. بشار اسد که به مدت 14 سال رییس‌جمهور سوریه بود، با کسب 88.7 درصد آرا معادل 10 میلیون و 319 هزار و 703 رای، پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه شد.

محمد جهاد اللحام، رئیس مجلس سوریه با اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد که بشار اسد با به دست آوردن اکثریت آرا به عنوان رئیس جمهور جدید سوریه برای هفت سال دیگر انتخاب شده است.

بر اساس نتایج این انتخابات حسنان النوری با 500 هزار و 279 رای (3.8 درصد) نفر دوم و ماهر عبدالحفیظ حجار با 372 هزار و 301 رای (3.2 درصد) نفر سوم در انتخابات ریاست جمهوری سوریه شده اند. کمیته عالی قضایی انتخابات ریاست جمهوری سوریه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که از 15 میلیون و 840 هزار و 575 نفر که در انتخابات سوریه واجد شرایط رای دادن بودند، 11 میلیون و 634 هزار و 412 نفر در انتخابات شرکت کرده‌اند. بر اساس این نتایج میزان مشارکت مردم سوریه در انتخابات 73.42 درصد بوده است همچنین میزان آرای باطله نیز 3.8 درصد اعلام شده است.

در طول حدود سه سال گذشته جز ویرانی و کشتار برای سوریه چیزی باقی نمانده است و اگرنبود حمایت های جمهوری اسلامی ایران و روسیه، عملا بشار اسدی در کار نبود

همانگونه که پیش بینی می شد نتایج انتخابات همان چیزی بود که بشار اسد و حامیانش همواره ادعا می کردند. وجود پایگاه مردمی برای بشار اسد زمینه ای بود که بتواند در برابر دسیسه های متعدد منطقه ای و فرامنطقه ای ایستادگی کند و این بار نیز با برگزاری انتخاباتی باشکوه، خبر ریاست جمهوری اش را به گوش جهانیان برساند. اگرچه تردید اوباما در حمله به سوریه این مساله را به اذهان متبادر کرده بود که غرب در برابر ایستادگی جبه مقاومت خلع سلاح شده است و امیدی به سرنگونی اسد ندارد. اما این مساله این بار به شکار بارزتر و قوی تری خود را نمایان خواهد ساخت.

در این میان نقش حامیان اسد ازجمله ایران و سوریه نباید کمرنگ جلوه گر شود و دولت و ملت سوریه باید قدردان این حمایت ها باشند. در طول حدود سه سال گذشته جز ویرانی و کشتار برای سوریه چیزی باقی نمانده است و اگرنبود حمایت های جمهوری اسلامی ایران و روسیه، عملا بشار اسدی در کار نبود. این نکته مسلما برای مردم و دولت وسوریه مکتوم نیست اما باید بر خلاف سیره اعراب که نمک می خورند و نمکدان می شکنند، رفتار کنند و این حمایت ها را ارج و قدر نهند.

پیروزی بشار اسد در منطقه آشوب زده خاورمیانه پیام های متعددی را در پی خواهد داشت. در وهله اول حامیان تروریست ها و القاعده و النصره و سایر گروههای تروریستی باید واقف شوند که این ترفند دیگر چاره ساز نیست و با ترور و کشتار، ملتی عقب نشینی نمی کند. برای غرب نیز پیامی دارد که دست از منطقه خاورمیانه بکشند. اگرچه غربیان به این پیروزی نیز همانند بازی های خود آنان می نگرند اما باید بدانند که آنچه قدرت مطلق در منطقه خاورمیانه است، چیزی جز مقاومت و محور آن نیست.

غربی ها پیش از انتخابات در اولین واکنش ها به برگزاری انتخابات اعلام کردند که برگزاری انتخابات ملاک دموکراسی نیست در حالی که همین مفهوم از دانشگاه ها و اندیشکده های آنان بیرون آمده است و انتخابات ملاک دموکراسی تعریف شده است. از این رو برای غرب بسیار سهل و آسان است که حتی در ظاهر نتیجه این انتخابات را نپذیرد و آن را به سخره بگیرد. اما در باطن به این مساله واقف شده است که دیگر یارای سرکوب و نابودی سوریه را ندارد و باید در برابر اراده مرم این کشور سر تعظیم فرود بیاورد.

نتایج انتخابات عراق در چند هفته گذشته و امروز انتخابات سوریه، همگی حکایت از قدرت یافتن گروه های حامی ایران در این کشورهاست که عملا می تواند معادلات قدرت را به نفع ایران رقم بزند

ناگفته پیداست که این نتیجه مناسبات قدرت در منطقه را دچار تحولات اساسی خواهد کرد و ضمن منکوب کردن توان رژیم صهیونیستی که در پس پرده آتش بیار معرکه است،  شرایط قدرت های عرب متحجر منطقه را نیز بر هم بزند. اگرچه از ابتدا انگشت اتهام به سوی این کشورها در به هم زدن اوضاع سوریه، نشانه رفته بود، اما این بار با قدرت تر این ادعا مطرح خواهد شد و تلاش هایی نیز برای توقف این اقدامات زیان بار صورت خواهد گرفت.

نکته قابل توجه این انتخابات قدرت گرفتن روز افزون جمهوری اسلامی ایران در منطقه است که خود می تواند گامی در جهت احقاق حقوق ملت های مظلوم منطقه باشد. نتایج انتخابات عراق در چند هفته گذشته و امروز انتخابات سوریه، همگی حکایت از قدرت یافتن گروههای حامی ایران در این کشورهاست که عملا می تواند معادلات قدرت را به نفع ایران رقم بزند. از سوی دیگر عملکرد درست دولت روحانی در برقراری تعامل نیکو با کشورهای مختلف من جمله منطقه ای و فرامنطقه ای و توافقات مربوط به برنامه هسته ای، این امکان را فراهم آورده است که ایران بتواند نقش به مراتب تاثیرگذارتری در منطقه ایفا کند و آنچه را خواست محور مقاومت و در واقع خواست مظلومین منطقه است، تحقق بخشد.

انتخابات سوریه به عنوان نماد قدرت یابی مجدد و چندباره محور مقاومت در منطقه است که باید از این دستاورد ملت و دولت سوریه با ساختن کشور و ایجاد اصلاحات اساسی، به نحو شایسته، صیانت کنند.

هاتف پوررشیدی

بخش سیاست تبیان