تبیان، دستیار زندگی
رهبر معظم انقلاب در آیین بیست‌ و پنجمین سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و در جمع خانواده معظم شهدا و خیل عظیم عاشقان مکتب اسلام و امام خمینی (ره): بیداری اسلامی ممکن است در بخشی از دنیای اسلام سرکوب شود اما بلاشک ریشه کن نخواهد شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیانات مهم رهبر انقلاب در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام (ره)

هر کسی به ما حمله کند با مشت محکم ما مواجه می شود

حضرت آیت الله خامنه ای

رهبر معظم انقلاب در آیین بیست‌ و پنجمین سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و در جمع خانواده معظم شهدا و خیل عظیم عاشقان و دلدادگان مکتب اسلام و امام خمینی (ره) فرمودند: بیداری اسلامی ممکن است در بخشی از دنیای اسلام سرکوب شود اما بلاشک ریشه‌کن نخواهد شد.


مهمترین محورهای سخنان حضرت آیت الله خامنه‌ای به شرح ذیل است:

* جمهوری اسلامی یک پدیده‌ای بود که 35 سال از آغاز ولادت آن گذشت و در تمام این مدت 35 سال با واکنش خشن و خصمانه قدرتهای مسلط دنیا مواجه بود.

* جمهوری اسلامی در برابر همه هجمه ها و این همه مخالفت خشن و بی ملاحظه، هم از بین نرفت و هم دچار محافظه کاری نشد و هم به غرب باج نداد و روز به روز هم پیشرفت کرد.

* درمیدان علم و فناوری جمهوری اسلامی با وجود همه تحریم ها ماهواره به فضا می فرستد، موجود زنده به فضا می فرستد و برمیگرداند، انرژی هسته ای تولید می کند. در بسیاری از دانشهای نوپدید جزو 10 کشور اول دنیا قرار میگیرد، شتاب پیشرفت علم در جمهوری اسلامی 13 برابر متوسط دنیا اعلام می شود.

* جمهوری اسلامی در سیاست های منطقه حرف اول را می زند. در مقابل رژیم غاصب و مورد حمایت زورگویان عالم یک تنه می ایستد. با ظالم نمی سازد و از مظلوم دفاع می کند.

* امام بزرگوار و عزیز ما دارای مضمون و معنا و مغز بود. آنچه در اختیار ملت ایران و در معرض دید و فکر ملتهاست، در سراسر عالم، ساخته و پرداخته آن دست تواناست

اگر شما دیدید کشوری در مقابل آمریکا نافرمان است و آمریکا حمله نظامی یا تحریم مثلا نمیکند بدانید یک اشکالی آنجا وجود دارد، یعنی مانعی هست. به زبان ساده، نمی تواند انجام بدهد و اگر بتواند حتما انجام میدهد. این کشور نافرمان تنها جرمش هم این است که حاضر نیست به آمریکا باج داده و منافع او را برخودش مقدم بدارد

* نقشه امام، کار اصلی امام، بنای یک نظم مدنی سیاسی بر اساس عقلانیت اسلامی بود.

* اقتداری که ناشی از زور و غلبه و سلاح باشد در اسلام و در شریعت اسلامی و مکتب امام معنا ندارد. اما در مقابل قدرت مشروع نباید کسی سینه سپر کرده و قهر و غلبه کند. اگر چنین کاری کرد اسم او فتنه است. این ‌آن نسخه جدیدی است که امام به ادبیات سیاسی عالم این فصل مهم را افزود. در این نسخه جدید یکی از عناصر اصلی به کمک مظلوم شتافتن و با ظالم مقابله کردن است.

* یک چالش بیرونی داریم یک چالش درونی. چالش بیرونی ما مزاحمتهای استکبار است. بی رودروایسی حرف بزنیم، مزاحمتهای آمریکاست.

* بنده فهمم از مسائل سیاست این است که اروپایی ها در یک خطای بزرگ راهبردی هستند که خود را در خدمت آمریکا قرار دادند. منافع آمریکا را رعایت میکنند ولی آمریکا منافع آنها را رعایت نکرده و نخواهد کرد.

* اگر شما دیدید کشوری در مقابل آمریکا نافرمان است و آمریکا حمله نظامی یا تحریم مثلا نمیکند بدانید یک اشکالی آنجا وجود دارد، یعنی مانعی هست. به زبان ساده، نمی تواند انجام بدهد و اگر بتواند حتما انجام میدهد. این کشور نافرمان تنها جرمش هم این است که حاضر نیست به آمریکا باج داده و منافع او را برخودش مقدم بدارد.

* اگر دولتی با 60 درصد سرکار بیاید 40 درصد به او رای ندادند، آمریکاییها از آن 40 درصد عناصری را انتخاب و با تهدید و تطمیع آنها را وادار میکنند که 40 درصد یا بخشی از آنها را به خیابان ها بکشانند. دست آمریکایی ها پشت انقلابهای رنگی بود.

* چالش درونی برای ملت ما عبارتست از اینکه روحیه و جهت نهضت امام بزرگوار را از نظر دور بداریم و فراموش کنیم و از دست بدهیم. این بزرگترین خطر است.در شناخت دشمنمان اشتباه کنیم. در شناخت دوستمان اشتباه کنیم. جبهه دشمن و دوست را مخلوط کنیم و نفهمیم دشمن و دوست کدام است. یا در شناخت دشمن اصلی و فرعی اشتباه کنیم که این هم خطر است.

* مکرر گفتیم این گروه های بی عقلی که به نام سلفی گری و تکفیر و به نام اسلام با نظام جمهوری اسلامی مقابله میکنند که اینها را دشمن اصلی نمی دانیم. اینها را فریب خورده می دانیم. اگر اینها خطا می کنند و اشتباه میکنند و کمر به قتل برادر مسلمان خود می بندند، ما آنها را کسی نمیدانیم که کمر به قتل آنها ببندیم.

* هر کسی به ما حمله کند با مشت محکم ما مواجه می شود.

* سرگرم شدن به اختلافات فرعی و سطحی در داخل کشور، و در مقابل هم قرار دادن و تعارض ایجاد کردن و غافل کردن از خطوط و مسائل اصلی، یکی از مصادیق آن چالش اصلی است که عرض شد. از دست دادن انسجام ملت از چالشهای ماست.

* یاد آن بزرگ مرد امام خمینی(ره) و نقشه آن معمار بزرگ میتواند ما را در این فصول یاری کرده و به ما امید بخشیده و نشاط و روحیه بدهد. همچنانکه تا امروز چنین بوده و تا آخر نیز چنین خواهد بود.

بخش سیاست تبیان


منبع: خراسان