تبیان، دستیار زندگی
هندوانه میوه‌‌ای است که حاوی میزان بالایی از سدیم و پتاسیم است به همین دلیل از بدن در برابر بیماری‌های مختلفی مانند آسم و برخی سرطان‌ها مانند سرطان روده و پروستات محافظت می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهترین زمان مصرف هندوانه

هندوانه


هندوانه میوه‌‌ای است که حاوی میزان بالایی از سدیم و پتاسیم است به همین دلیل از بدن در برابر بیماری‌های مختلفی مانند آسم و برخی سرطان‌ها مانند سرطان روده و پروستات محافظت می‌کند.


علی حسینی، متخصص طب سنتی می‌گوید: هندوانه میوه‌ای است که مزاج سرد و تر دارد و رنگ آن در ویتامینش تأثیری ندارد، به همین دلیل، مهم این است که هندوانه، کاملاً رسیده و شیرین باشد. هندوانه منبع بسیار خوبی از ویتامین C و A است و نسبت به سایر میوه‌ها و سبزی‌ها، مقدار بیشتری کاروتنوئید دارد.

این متخصص طب سنتی افزود: هندوانه میوه‌‌ای است که حاوی میزان بالایی از سدیم و پتاسیم است، به همین دلیل از بدن در برابر بیماری‌های مختلفی مانند آسم و برخی سرطان‌ها مانند سرطان روده و پروستات محافظت می‌کند. هندوانه دارای آنتی‌‌اکسیدانی به نام لیکوپن است که رادیکال‌های آزاد و مضر را از بین می‌برد، به همین دلیل از وقوع سکته قلبی جلوگیری می‌کند و به کاهش خطر سرطان پروستات هم کمک می‌کند.

هندوانه باعث رقیق شدن خون می‌شود و مصرف آن، برای افرادی که خون غلیظ دارند، مناسب است. همچنین چون برای تعدیل مزاج مناسب است، افرادی که صفرا در معده و کبدشان زیاد تولید می‌شود، بیشتر از این میوه مصرف کنند. مصرف هندوانه برای افرادی که دارای بدنی لاغر، خشک و گرم هستند، بهتر است چون جلوی ضعف آن‌ها را می‌گیرد.

هندوانه منبع بسیار خوبی از ویتامین C و A است و نسبت به سایر میوه‌ها و سبزی‌ها، مقدار بیشتری کاروتنوئید دارد.

حسینی، بهترین زمان خوردن هندوانه را بین دو وعده غذایی دانست و گفت: مصرف هندوانه، بلافاصله بعد از خوردن غذا باعث اختلال هضم می‌شود و در حالت ناشتا، مخصوصاً در هوای گرم یا در هنگام تشنگی، مضر است. در عین حال خوردن هندوانه برای افراد سردمزاج یا کسانی که معده سرد دارند، مضر است و در طولانی مدت باعث ضعیف شدن عملکرد هضم و درد مفاصل می‌شود، بنابراین بهتر است این افراد به همراه هندوانه، عسل و قند مصرف کنند.

این متخصص طب سنتی با اشاره به منع مصرف هندوانه در افرادی که مشکل طحال دارند گفت: علائم مشکل طحال بعد از خوردن هندوانه، احساس درد یا نفخ در محل چپ شکم و ایجاد تیرگی در رنگ بدن یا سفیدی چشمان است. مصرف هندوانه در افرادی که آلرژی یا حساسیت فصلی یا غذایی دارند نیز ممنوع است.

منبع: فارس


باشگاه كاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: دانستنی‌های علمی