تبیان، دستیار زندگی
در حاشیه استقبال وزیر امور خارجه از امیر کویت مطرح شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دلیل نرفتن ظریف به عربستان


در حاشیه  استقبال وزیر امور خارجه از  امیر کویت مطرح شد.

ظریف

دولت یازدهم در شعارهای خود ارتباط سازنده و مثبت با جهان  به ویژه کشورهای همسایه را داشت از جمله این کشورها قطعا عربستان می باشد با اینکه در عرصه منطقه ای غربستان در جبهه مقابل ما بیشتر فعالیت می کند اما بحث ارتباط بیشتر با آن این روزها گرم تر است از دعوت ظریف تا هاشمی رفسنجانی خبرهایی است که شنیده می شود و های  پیرامون این موضوع  است.

پایگاه خبری «عاروتص شوع» در تحلیلی نسبت به تغییر مواضع اخیر کشورهای عربی در قبال جمهوری اسلامی ایران می‌نویسد:«کویت همانند عربستان سعودی احتمالا به سوی ایران تمایل بیشتری از خود نشان خواهند داد و این‌ به مفهوم تغییر در ساختار قدرت منطقه‌ای است.»

این پایگاه خبری در ادامه می‌نویسد: این مهم را باید از این منظر که قرار نیست در مسیر گفت‌وگوها 19000 هزار سانتریفیوژ ایران برچیده شوند، لحاظ کرد.

در ادامه این تحلیل آمده است؛ یک مشاور ارشد خاندان آل سعود اخیرا اعلام داشت که بعد از توافق موقت ایران با گروه 1+5  و فریفته شدن ریاض از سوی آمریکا در این رابطه، آل سعود در پی آن است که در سیاست‌های خارجی خود مسیر مستقلی را طی کند.

این پایگاه خبری در خاتمه نوشت: سیاست مستقل از جمله تغییر جهت به‌سوی ایران است و این در سخنان اخیر وزیر خارجه سعودی در بهبود روابط با ایران مشاهده شد.

از بنده برای شرکت در این کنفرانس دعوت رسمی شده است که مورد بررسی قرار گرفت اما از آنجایی که برگزاری این کنفرانس همزمان با مذاکرات ایران با 1+5 در اواخر خرداد ماه است بنده قادر به شرکت در این کنفرانس نیستم

در این راستا عبدالرحمن بن غرمان شهری، سفیر جدید عربستان سعودی در جمهوری اسلامی ایران، در دیدار با هاشمی  با اعلام سلام ویژه پادشاه و ولیعهد عربستان گفت: جنابعالی جایگاه ویژه ای نزد مسۆولان و مردم عربستان دارید و من یکبار دیگر دعوت امیر از جنابعالی برای سفر به عربستان را تجدید می کنم و مردم و مسۆولان عربستان منتظر دیدار شما هستند. رئیس دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در پاسخ به این سوال که جواب آقای هاشمی به دعوت سفیر عرستان چه بوده است و آیا ایشان به عربستان سفر خواهند کرد یا خیر؟ گفته بود : در مورد این موضوعات اطلاعی ندارم. مشاور ارشد رئیس مجمع تشخیص مصلحت نیز در اینباره گفت: سفر آقای هاشمی به عربستان نیازمند برخی هماهنگی‌های داخلی است و عربستان نیز تا کنون دو بار از وی دعوت به عمل آورده است.

اما ظریف وی هم از این قافله عقب نمانده و روزنامه السفیر چندی پیش در مطلبی با عنوان « فیصل ، ظریف را دعوت کرد ، درهای ریاض به روی ایرانی ها گشوده است» نوشت که اعلام وزیر خارجه سعودی مبنی بر دعوت رسمی از همتای ایرانی خود ، نخستین حرکت جدی در مسیر دشوار روابط بین تهران و ریاض در سال های گذشته است.

ظریف

اما ظریف حال خبر از رد این دعوت داده است وی در حاشیه استقبال از امیر کویت اظهار کرد: در کنفرانس همکاری‌های اسلامی در عربستان شرکت نمی‌کنم. وی در پاسخ به اینکه درباره دعوت رسمی از ایران برای شرکت در کنفرانس سازمان همکاری‌های اسلامی که اواخر خرداد در عربستان برگزار می‌شود‌، گفت:‌ از بنده برای شرکت در این کنفرانس دعوت رسمی شده است که مورد بررسی قرار گرفت اما از آنجایی که برگزاری این کنفرانس همزمان با مذاکرات ایران با 1+5 در اواخر خرداد ماه است بنده قادر به شرکت در این کنفرانس نیستم.

وی گفت:‌ زمان برگزاری مذاکرات ایران و 1+5 از پیش در ماه ژانویه تعیین شده بود و امکان تغییر زمان با وجود شش کشور دیگر امکان نداشت. ظریف تصریح کرد: در اجلاس وزرای خارجه در الجزایر در دیدار کوتاهی که با آقای عبدالعزیز بن عبدالله قائم مقام وزیر خارجه و پسر پادشاه عربستان داشتم به ایشان اعلام کردم که قادر به شرکت در این کنفرانس نیستم.

حال باید دید  این تعملات جدید در روابط بین دو کشور به کجا خواهد انجامید.

فرآوری: امیر رضوانی

بخش سیاست تبیان


منبع: فارس/ شفاف/ تیک/ تابناک