تبیان، دستیار زندگی
یک فعال اصلاح‌طلب گفت: اصلاح طلبی مشی و منش خودش را دارد و قطعا در انتخابات هم حرف خودمان را خواهیم زد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اصلاح طلبی اعتدال نمی شود


یک فعال اصلاح‌طلب گفت: اصلاح طلبی مشی و منش خودش را دارد و قطعا در انتخابات هم حرف خودمان را خواهیم زد.

روزنامه ابتکار گفت و گویی با حسین مرعشی، از فعالان اصلاح‌طلب و عضو بنیاد باران انجام داده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

حسین مرعشی

آقای مرعشی! جزئیات دقیقی از دیدار اخیر شما و جمعی دیگر از چهره‌های اصلاح طلب با رییس جمهوری منتشر نشده است، اما چنان که پیداست شما انتقاداتی از دولت دارید! البته این انتقادات قابل پیش‌بینی است! اما به زعم خودتان عمده این انتقادات متوجه چه حوزه‌ای است؟

نگاه کنید اصلاح طلبان ممکن است از دولت انتقاداتی هم داشته باشند اما به زعم ما دولت کنونی یک نعمت بی بدیل برای کشور ما است و ما باید از دولت حمایت کنیم. هرچند چنان که گفتم به ویژه در حوزه سیاست داخلی ممکن است به عملکرد دولت انتقاداتی هم داشته باشیم اما این نافی حمایت ما از دولت نیست و اصلاح طلبان همچنان از دولت اعتدال آقای روحانی حمایت خواهند کرد.

در انتخابات سال گذشته حمایت آقای خاتمی از روحانی و کناره‌گیری آقای عارف، نشانه بارز حمایت اصلاحات از اعتدال بود که منجر به پیروزی قاطع این جریان در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری شد، حال با گذشت نزدیک به یک سال از این پیروزی و روی کار آمدن دولت آقای روحانی جایگاه اصلاح طلبان تقویت شده است؟

ببینید مسئله اصلاح طلبان فردی، شخصی یا جناحی نیست که ما پس از حمایت از آقای روحانی حالا توقع جایگاه داشته باشیم. جایگاه اصلاحات در ایران مشخص و مبرهن است؛ اصلاح طلبان به ایران فکر می‌کنند، به جمهوری اسلامی فکر می‌کنند، به رهبری فکر می‌کنند، به عزت مردم فکر می‌کنند و... دولت هم در جهت عزت کشور گام بر می‌دارد و بنابراین از هر طیفی باید حمایتش کرد. این که دولت اگر در جایی از من اصلاح طلب دعوت به کار نکرده یا احیانا اصلاح طلبی دراین باره رنجیده شده است یا... ملاک درستی برای قضاوت نیست. ملاک و معیار ما عزت این کشور است و هم اکنون دولت در این راه قرار دارد و حمایت ما هم پشتوانه دولت است.

برخی ‌ با توجه به همین نکته‌ای که شما هم اکنون به آن اشاره کردید می‌گویند که اصلاحات رنگ و بوی اعتدال گرفته و انگار گفتمان اصلاحات در حال تبدیل شدن به گفتمان اعتدال است! آیا این را می‌پذیرید؟

خیر، اصلاح طلبی مشی و منش خودش را دارد! ما متحد دولت هستیم اما اصالت خودمان را هم حفظ می‌کنیم و قطعا در انتخابات هم حرف خودمان را خواهیم زد.

نگاه کنید اصلاح طلبان ممکن است از دولت انتقاداتی هم داشته باشند اما به زعم ما دولت کنونی یک نعمت بی بدیل برای کشور ما است و ما باید از دولت حمایت کنیم. هرچند چنان که گفتم به ویژه در حوزه سیاست داخلی ممکن است به عملکرد دولت انتقاداتی هم داشته باشیم اما این نافی حمایت ما از دولت نیست و اصلاح طلبان همچنان از دولت اعتدال آقای روحانی حمایت خواهند کرد

منظورتان انتخابات مجلس است؟

بله!

به نظر شما در این انتخابات امکان دارد که حضور نامزدهای اعتدالیون عرصه را برای حضور نامزدهای اصلاح طلب تنگ کند؟ منظورم این است که اگر همچون انتخابات رییس جمهوری که اشتراک نظر نهایی بر یک نامزد قرار گرفت، یک لیست واحد قرار باشد از سوی جریان‌های سیاسی نامبرده ارائه شود، این لیست تا چه حد اصلاح طلب است؟

اگر منظورتان این است که محدودیتی از سوی اعتدال گرایان برای اصلاح طلبان ایجاد شود که خیر این گونه نیست. همانطور که گفتم ما در انتخابات حضور منسجمی خواهیم داشت. اصلاحات ظرفیت‌های فراوانی دارد و از همه این ظرفیت‌ها در انتخابات آینده استفاده خواهد کرد.

آیا درباره سرلیستی اصلاح طلبان در انتخابات صحبت خاصی شده است؟

هنوز برای نهایی شدن لیست و سرلیستی اصلاح طلبان در انتخابات مجلس خیلی زود است که سخنی گفته یا تصمیمی اتخاذ شود.

بالاخره آقای عارف که حضور جدی خواهد داشت و خودشان هم بارها این موضوع را مطرح کرده‌اند.

آقای عارف یکی از شخصیت‌های برجسته و مورد اعتماد و احترام هستند و اگر ایشان حرف‌های خود را در مجموعه اصلاحات تنظیم کنند طبیعی است که حمایت اصلاح طلبان هم پشتوانه‌شان است. ما یک جناحی داریم به رهبری آقای خاتمی که محوریت اتحاد و انتخاب در جناح اصلاحات هستند هرچند که هنوز هیچ بحثی درباره انتخابات و لیست و... مطرح نشده است اما حرکت اصلاح طلبی به رهبری آقای خاتمی است.

رهبری آقای خاتمی در اصلاحات به چه معنی است؟ آیا ممکن است گزینه دیگری غیر از آقای عارف پیشنهاد کنند؟

نگاه کنید! آقای خاتمی محور اتحاد و انتخاب اصلاح طلبان هستند! در واقع اصلاحات را نمایندگی می‌کنند و به هیچ وجه اهل دیکته کردن هیچ حرفی نیستند. انتخاب لیست اصلاح طلبان مبتنی بر اجماع نهایی است که فعلا برای حرف زدن در این باره زود است.

بخش سیاست تبیان

منبع : فارس