تبیان، دستیار زندگی
سرنوشت چهار سریال شبكه نمایش خانگی. قلب یخی آمد،لاست در حال آماده سازی است، 24 نیمه تمام رها شده ،ترمیناتور به موقع می آید.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : احمد رنجبر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قلب یخی دوباره تپید

لاست و ترمیناتور هم می آیند 24 نه


سرنوشت چهار سریال شبكه نمایش خانگی. قلب یخی آمد،لاست در حال آماده سازی است، 24 نیمه تمام رها شده ،ترمیناتور به موقع می آید.

قلب یخی دوباره تپید

« واقعا می توان اعتماد کرد؟» این نخستین سوالی است که احتمالا در مواجهه با پوسترهای سریال «قلب یخی» از خودتان پرسیده اید. کاملا هم حق دارید چون این سریال در بدقولی و بی نظمی روی همه را سفید کرده. حتما خاطرتان هست که «قلب یخی» ابتدا توسط محمد حسین لطیفی به بازار آمد اما با پایان فصل اول، کارگردان ، بازیگران و کل قصه عوض شد. بعد از آن هم روند بی نظمی سریال ادامه یافت تا وعده سازندگان برای انتشار منظم سریال رنگ واقعیت نگیرد.تهیه کننده قول داده بود که سری جدید سریال به طورکامل روایت می شود و مثل فصل اول روی هوا نخواهد ماند اما این فصل هم نیمه تمام رها شد و کلاه گشاد دیگری بر سر پی گیران «قلب یخی» رفت.

تهدید دیرهنگام کارگردان

کم کم همه داشتند به این خلف وعده عادت می کردند. دست کسانی که یک بار دیگردچار خسران مادی و معنوی شده بودند باز هم کوتاه بود و قانونی برای حمایت از مشتریان وجود نداشت. از آن سو زمزمه هایی به گوش رسید که قرار است «قلب یخی» به راه بیفتد. چند هفته پیش سامان مقدم (کارگردان) نامه تندی نوشت و در آن وزارت ارشاد ، شرکت پخش و تهیه کننده را به خاطر عدم توزیع ادامه سریال تهدید به افشاگری کرد.تهدید دیر هنگام مقدم خیلی زود جواب داد و از ابتدای هفته جاری سر و کله پوسترهای «قلب یخی» در سطح شهر پیدا شد.

به این «قلب یخی» می توان اطمینان کرد؟

سیروس ذوالفقاریان ،‌مدیر تامین و تولید و قائم مقام موسسه تصویر دنیای هنر که مسولیت پخش «قلب یخی» را برعهده دارد، قاطعانه قول می دهد سریال به موقع به دست پی گیران خواهد رسید. او تاکید می کند برای اطمینان مخاطبان تاریخ دقیق انتشار هر قسمت را در پوسترها مشخص کرده ایم و از این بابت خیال آن ها راحت باشد. به گفته ذوالفقاریان قسمت 12 سریال مرور 120 دقیقه ای قسمت های پیشین است و سپس ادامه ماجرا روایت می شود. با بدقولی قلب یخی ها تنها می توان امیدوار بود. همین!

به گفته ذوالفقاریان قسمت 12 سریال مرور 120 دقیقه ای قسمت های پیشین است و سپس ادامه ماجرا روایت می شود. با بدقولی قلب یخی ها تنها می توان امیدوار بود. همین!

24 دیگر نمی آید

سریال 24 از جمله سریال های پربیینده چند سال اخیر است که خیلی زود موج محبوبیتش به ایران رسید. این سریال هم پس از چند مدت گرفتار بی نظمی های شبکه نمایش خانگی شد و به یک باره به کما رفت.قائم مقام موسسه تصویر دنیای هنر درباره سرنوشت آن چنین می گوید:« 24 دیگر نمی آید.» او برای این جمله موجز دلایل زیادی دارد: « توزیع سریالی مثل «24» كار بسیاری سخت است؛ هم از نظر ترجمه و هم دوبله. این چند فصل با مشكلات زیادی تهیه و منتشر شد. ضمن این كه شبكه های ماهواره ای سریال را دوبله و جلو تر از ما پخش كردند . نكته دیگر  این كه بعضی از فصل های سریال قابل دوبله و پخش نبود. بعدا متوجه شدیم اگر كات بزنیم داستان از بین می رود. تیراژ هم بشدت افت كرده بود و واقعا دیگر نمی شد كاری كرد. همه این ها به اضافه هزینه بالای كار باعث شد تا از ادامه كار منصرف شویم.»

لاست

منتظر«لاست» باشید

«لاست» با عنوان فارسی «گمشدگان» از دیگر سریال های پر سر و صدای چند سال اخیر است که اتفاقا از نمایش خانگی هم سر درآورد. این سریال به خاطر پوشش بازیگران و نیز جهان بینی آن کار را برای موسسه پخش کننده سخت می کرد. آن ها سعی کردند با پوشاندن لباس به بازیگران مشکل ممیزی را حل کنند و از حسن عباسی خواستند پیش از شروع سریال جهان بینی آن را برای مخاطبان توضیح دهد. پخش «لاست» علیرغم تغییر موسسه توزیع كننده، به طور منظم ادامه داشت اما در ادامه تیراژ آن به طرز محسوسی پایین آمد و حتی در برخی مناطق اصلا خبری از آن نبود. تا امروز سه فصل سریال به طور كامل منتشر شده و مخاطبان پی گیر منتظر فصل بعدی هستند. علیرضا خطایی ، مدیر تامین و تولید پارس ویدئو از آماده سازی ادامه سریال خبر می دهد و می گوید:« تا الان سه فصل «لاست» به طور كامل توزیع شده ؛فصل های چهار و پنج و شش هنوز منتشر  نشده اند و این روزها مشغول آماده سازی فصل چهار هستیم تا در آینده به دست علاقمندان برسد.» به گفته خطایی هنوز زمان دقیق پخش سریال مشخص نشده : « سعی ما این بوده كه سریال را به طور منظم وارد بازار كنیم اما چون بنا داریم بر عكس فصل های پیش، فصل چهارم را به شكل یك پك كامل منشتر كنیم ، قطعا زمان بیشتری برای آماده سازی نیاز داریم. برای همین زمان دقیق توزیع فصل چهار مشخص نیست.»

تا الان سه فصل «لاست» به طور كامل توزیع شده ؛فصل های چهار و پنج و شش هنوز منتشر  نشده اند و این روزها مشغول آماده سازی فصل چهار هستیم تا در آینده به دست علاقمندان برسد.»

خلف وعده نمی کنیم

مدیر تامین و تولید پارس ویدئو ضمن اشاره به سختی های توزیع سریال خارجی و ضررهای مالی ناشی از این کار می گوید:« یا نباید كاری را شروع كرد یا اگر شروع كردی باید آن را تمام كنی. سریال «لاست» خواهان ثابت زیاد دارد و به احترام آن ها توزیع .سریال را متوقف نكردیم.  مردم خیلی تماس می گیرند منتهی در شرایط عادی ادامه نداشته باشد بهتر است. الان  هزینه و زمانی كه برای یك سریال صرف می شود چند برابر فیلم سینمایی است و از لحاظ اقتصادی توزیع سریال با این همه رقیب گردن كلفت مثل شبكه غیر قانونی و ماهواره صرفه ندارد . امیدوارم تا پایان بتوانیم به تعهدمان برای توزیع «لاست» وفادار باشیم.» خطایی یك نكته دیگر را در خلال صحبتش متذكر می شود و آن تاكید دوباره بر حقوق موسسات است ؛‌حقوقی كه در دانلود و انتشار نسخه های غیر قانونی نادیده گرفته شده: « با افرایش قیمت دلار و حق رایت كار ما هم سخت تر شده در این شرایط بحثی مثل دانلود اجحاف بزرگی در حق موسسات است كه خیلی وقت ها با خون جگر چراغ آن را روشن نگه می دارند. تصور كنید اگر موسسات دیگر فیلم خارجی پخش نكنند چه می شود؟ طبعا خیلی از خانواده ها تمایلی به تماشای خیلی از صحنه ها را ندارند ؛‌همانطور كه مردم بسیاری از كشورها این گونه فكر می كنند. الان ما سریال ها را با كمترین سانسور، مطابق با موازین داخلی دوبله می كنیم و واقعا اجحاف است كه این زحمت از طریق دانلود و انتشار نسخه های قاچاق از بین برود.»

ترمیناتورِ

ترمیناتورِ  بی سر و صدا

ترمیناتور ماجراهای سارا كانر یكی از سریال های پرطرفدار امریكایی است كه مدتی پیش پخش نسخه دوبله آن توسط موسسه هنر هشتم خیلی بی سروصدا در شبكه نمایش خانگی شروع شد. تا الان  قسمت های ششم تا نهم فصل اول آن توزیع شده است. طبق خبری كه سایت منتسب به موسسه هنر هشتم منتشر كرده این سریال به طور منظم توزیع خواهد شد. با توجه به این كه ترمیناتور به نسبت دیگر سریال ها هم  كوتاه تر است و هم چندان سر زبان ها نیفتاده به نظر می رشد موسسه پخش كننده نباید مشكلات دیگر همكاران را داشته باشد.

احمد رنجبر

بخش سینما و تلویزیون تبیان


مطلب مرتبط:

فرجام پروژه های فاخر تلویزیون