تبیان، دستیار زندگی
رفتارها و عادت های سالم مانند ورزش کردن ، خوردن غذاهای سالم و بهداشتی و مراجعه به پزشک در مواقع لازم ، مهم ترین فاکتورها در دستیابی به یک زندگی سالم و پربار محسوب می شوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

كتاب جامع سلامت خانواده

کتاب جامع سلامت خانواده

عرصه طب  از دیر باز و بی وقفه دستخوش تغییر و تحول و به تعبیری « نوگرایی» بوده است . پیشرفت های حاصل در زمینه فن آوری و تکنیک های تشخیصی و جراحی از یک سو و ظهور داروهای جدید از سوی دیگر ، ابزار و امکان کافی و شافی در اختیار پزشکان و دانشمندان در جهت تشخیص و درمان بیماری های مختلف قرار داده است.

امروزه در مقایسه با گذشته ، بشر از شانس بسیار بیشتری برای داشتن عمری طولانی و سالم تر برخوردار است . با وجود این ، پیشرفت های حاصل در علم پزشکی ، به تنهایی قادر به تضمین سلامت فرد نیستند هنوز هم تک تک افراد نقشی کلیدی در تامین بهداشت و سلامت آینده خود بازی می کنند واقعیت آن است که توانایی در مهار و پیشگیری ، همیشه از توانایی در درمان بیماری ها مهم تر است .

رفتارها و عادت های سالم مانند ورزش کردن ، خوردن غذاهای سالم و بهداشتی و مراجعه به پزشک در مواقع لازم ، هنوز هم مهم ترین فاکتورها در دستیابی به یک زندگی سالم و پربار محسوب می شوند.

پایه و اساس تالیف و البته ترجمه کتاب جامع سلامت خانواده ، تکیه بر این اصل است که کلید برخورداری از یک زندگی سالم ، داشتن آگاهی و اطلاعات کافی است .هر چه دانش و آگاهی شما نسبت به عملکرد اعضاء مختلف بدن از یک سو و خطرات و تهدیدهای متوجه آنها از سوی دیگر بیشتر باشد ، با قدرت و توان افزون تری قادر به حفظ صحت و سلامتی خود خواهید بود.

در این کتاب اطلاعات کاربردی و قابل فهمی را خواهید یافت که ضمن ارتقاء کارایی در کنترل سلامتی به شما در اتخاذ تصمیمات صحیح در زمینه بهداشت فردی کمک می کنند . نکته ای که نباید از یاد برد آن است که اطلاعات موجود در این کتاب ، هرگز جایگزین مراجعه به پزشک نیستند . در واقع هیچ کتابی نمی تواند جای توصیه ها و دستورات پزشکی که سلامت کلی شما را مورد معاینه و ارزیابی قرار می دهد ، بگیرد .

کمک به درک و شناخت بهتر بیماری ها ، ناهنجاری ها ، آزمون ها و درمان های مختلف به گونه ای که قادر به برقراری ارتباط و تعامل موثرتر با پزشک معالج خود باشید و به اتفاق هم بتوانید در جهت کنترل و حفظ سلامتی گام بردارید از اهداف این کتاب می باشد.دید وسیع مولفان، كاربردی بودن مطالب ارائه شده و زبان بسیار ساده متن كتاب از نقاط قوت کتاب حاضر می باشد.

کلید برخورداری از یک زندگی سالم ، داشتن آگاهی و اطلاعات کافی است .هر چه دانش و آگاهی شما نسبت به عملکرد اعضاء مختلف بدن از یک سو و خطرات و تهدیدهای متوجه آنها از سوی دیگر بیشتر باشد ، با قدرت و توان افزون تری قادر به حفظ صحت و سلامتی خود خواهید بود.

"كتاب جامع سلامت خانواده "تالیف «اسكات. س. لینن»، «دنیس. آ. كورتیس»، «جرج. پ. بارتلی»، «هاگ. س. اسمیت» و «ویكتور. ف. تراستك» است كه پس از 2 سال با تلاش گروهی از مترجمان ایرانی و زیر نظر 17 استاد دانشگاه‌های علوم پزشكی تهران، ایران و شهید بهشتی منتشر شد.این کتاب 2 جلدی در 1500 صفحه و 6 فصل به همراه واژه یاب می باشد که توسط انتشارات تیمورزاده منتشر شده است.

بخش اول : زندگی سالم ،عادت های درست ، کلید یک زندگی سالم محسوب می شوند .بخش اول حاوی راهنمایی های عملی در مورد موضوعاتی مثل تغذیه ،ورزش ، کنترل وزن ، فشار عصبی و استعمال دخانیات ، مصرف الکل و سایر داروهاست.اطلاعات موجود در این بخش به گونه ای تنظیم شده اند که به شما در تغییر و اصلاح سبک زندگی در جهت در جهت صحیح و درک عواقب و پیامدهای باقوه رفتارهای پرخطر کمک می کنند.

بخش دوم : بیماری ها و نگرانی های شایع در مراحل مختلف زندگی ،هریک از فصول این بخش به مراحل مختلف حیات ، از دوران شیرخوارگی و رشد تا سنین بزرگسالی می پردازد . در این بخش می توانید اطلاعات بیشتری راجع به تغییرات طبیعی حیات یا برخی از بیماری هایی که ممکن است در فرزندان ،والدین یا خودتان با آنها روبرو شوید به دست آورید .

بخش سوم :درک علائم و نشانه ها ، این بخش ویژه با هدف کمک به شما در شناخت بهتر علت احتمالی برخی از علایم و نشانه ها تهیه و تنظیم شده است.

بخش چهارم : کمک های اولیه و مراقبت های اورژانسی ،این بخش ویژه اطلاعات جامعی در مورد بسیاری از آسیب های جزئی ، همین طور فوریت های بهداشتی که ممکن است در هر زمانی با آن روبرو شوید ، در اختیار شما می گذارد.

راهنمای بصری ،این قسمت حاوی 40 صفحه تصاویر رنگی است که بدن انسان و بسیاری از بیماری ها و اختلالات شایع آن را به تصویر می کشند.

بخش پنجم : بیماری ها و اختلالات ، در این بخش جامع ، در مورد بیماری های شایع و نادر بحث می شود . شما با مطالعه آن ، اطلاعات دقیقی در مورد یک مرض خاص به دست می آورید .

هر بیماری یا اختلال ، اغلب با مجموعه ای از علائم و نشانه ها آغاز و سپس با توصیف بیماری و اطلاعاتی در مورد نحوه تشخیص آن ادامه پیدا می کند .به درمان هم اشاره می شود و در حد امکان مطالبی هم راجع به پیشگیری از ابتلا با آن بیماری در اختیار شما گذاشته شده است .

بخش ششم : آزمون ها و تدابیر درمانی ،این قسمت درک بهتری از آزمون های رایج برای ارزیابی سلامت و شناخت بیماری به شما می دهد .همچنین درمان های رایج ، از جمله استفاده از درمان های جایگزین مورد بحث و بررسی قرار می گیرند . به علاوه حاوی اطلاعاتی در مورد شیوه های متنوع کنترل درد است که معمولا همراه با بیماری های مزمن وجود دارد.

واژه نامه و منابع و مأخذ ، در پایان کتاب واژه نامه ای آمده است که حاوی فهرست کاملی از اطلاعات پزشکی ، کالبد شناسی و مراقبت های بهداشتی است در این واژه نامه فهرستی از سازمان های بهداشتی وجود دارد که می توانند اطلاعات بیشتری در زمینه های مختلف بهداشتی در اختیار شما بگذارند.

تنظیم و فرآوری:مریم تجریشی

مرکز مشاوره       


مشخصات کتاب

 نویسندگان: اسكات لیتین،دنیس كورتیس،جرج بارتلی،هاگ اسمیت ،ویكتور تراستك

مترجمین:مهدی نصراصفهانی،آزاده بستانی،علیرضا عزیزآهاری،محمد رضائیان

ناشر:انتشارات تیمورزاده