سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
افزایش قیمت برق در راستای اجرای هدفمندی یارانه ها، بازار خبرهای صرفه جویی در مصرف را داغ کرده است. اخیرا نیز قبض‌‌های برق با ارقام نجومی به در خانه‌ها رفت. هرچند که فورا اعلام شد اشتباهی در محاسبات صورت گرفته است اما زنگ خطر گرانی را برای خانواده‌ها به صد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اثر افزایش قیمت حامل‌های انرژی بر مدیریت مصرف

سبک زندگی ایرانی، انرژی را تلف می‌کند


افزایش قیمت برق در راستای اجرای هدفمندی یارانه ها، بازار خبرهای صرفه جویی در مصرف را داغ کرده است.
اخیرا نیز قبض‌‌های برق با ارقام نجومی به در خانه‌ها رفت. هرچند که فورا اعلام شد اشتباهی در محاسبات صورت گرفته است اما زنگ خطر گرانی را برای خانواده‌ها به صدا درآورد. تاجایی که خانواده‌ها را وادارد فکری برای کاهش هزینه‌ها بکنند. در این گزارش سعی شده با یک نظرسنجی محدود مردمی و انعکاس نظر کارشناسان راه‌های کاهش مصرف و هزینه بررسی شود.

برق

وقتی دخل و خرج هماهنگ نباشد مجبور می‌شویم چرتکه‌ها را دربیاوریم و برای کاهش هزینه‌ها چاره کنیم. به ویژه زمانی که اجرای مرحله دوم هدفمندی در راه باشد و وزارت نیرو نیز رسما از افزایش مبلغ قبض‌ها خبر داده باشد.

همچنین در سال‌های اخیر راه‌هایی برای کاهش مصرف انرژی در خانه ذکر شده است مثل پوشیدن لباس مناسب فصل در خانه، نصب”‹کردن پنجره‌های دوجداره، نصب درزگیر پنجره و نصب پرده‌های ضخیم و... در پرس‌وجو از برخی شهروندان، همه آنها به استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف، استفاده از لوازم برقی کم‌مصرف، عدم استفاده همزمان از وسایل برقی و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی اشاره کرده‌اند.

همچنین بستن دریچه‌های کولر در زمستان، روشن کردن ماشین لباسشویی با حداکثر ظرفیت، خاموش”‹کردن وسایل برقی یا لامپ و خارج کردن از حالت آماده به‌کار وقتی به آن نیازی نداریم، عدم استفاده از شومینه و بخاری، بررسی شیرهای آب و تعمیر آنها در صورت چکه کردن، کم کردن سفرهای درون شهری غیرضروری از موارد دیگری بود که شهروندان مطرح کردند. چنان که یکی از شهروندان نیز به مصرف زیاد و غیرضروری آب توسط فلاش‌تانک‌های موجود در سرویس‌های بهداشتی اشاره کرد. وی با دقت در این مورد توانسته است مبلغ قبض اقلام مصرفی خود را در 3سال اخیر ثابت نگه”‹دارد.

وقتی دخل و خرج هماهنگ نباشد مجبور می‌شویم چرتکه‌ها را دربیاوریم و برای کاهش هزینه‌ها چاره کنیم. به ویژه زمانی که اجرای مرحله دوم هدفمندی در راه باشد و وزارت نیرو نیز رسما از افزایش مبلغ قبض‌ها خبر داده باشد

فضای عمومی راحت و استفاده کمتر از خانه

نعمت حسنی، استاد دانشگاه شهید بهشتی نیز معتقد است در دنیا برای هرچیزی شاخص متوسط جهانی داریم که باید سعی کنیم خود را به آن نزدیک کنیم. درحالی که ما انرژی خانگی را بسیار بیشتر از شاخص متوسط جهانی مصرف می‌کنیم. ضمن اینکه باید به سبک زندگی نیز توجه داشت. مثلا در ژاپن فضای عمومی بسیار راحت و بزرگ در نظر گرفته شده و اماکن تفریحی و محیط کاری کاملا مناسب برای استقرار است و خانه‌ها برعکس بسیار کوچک و با حداقل کاربری ساخته شده اند و علاوه بر اینکه کوچکند و مصارف آنها پایین‌ است، افراد نیز وقت کمتری را در خانه می‌گذرانند. فرزندان خود را به هوای سرد عادت می‌دهند و لباس زیادی به آنها نمی‌پوشانند و اجاق‌گازهایی که استفاده می‌کنند درون‌‌سوز است و شعله‌های آن به درون است که در کاهش مصرف تاثیر زیادی دارد.

برق

حسنی ادامه می‌دهد در این کشور ماشین‌ها را کوچک و برای یک یا دو سرنشین طراحی کرده‌اند و اغلب مصرف آنها نیز 3ونیم لیتر در 100کیلومتر است و در نهایت اینکه از گاز LNG که بسیار پاک است، استفاده می‌کنند.

در سوئد خانه‌ها با یک شعله گرم می‌شوند

محمدرضا فرهنگ، کارشناس انرژی ساختمان درباره اسراف انرژی در خانه‌ها می‌گوید: ایران کشور چندان سردی نیست و شهرها و استان‌های شمال”‹غربی و غرب کشور سرمای زیادی را تجربه می‌کنند اما باز هم مصرف بسیار بالاست درحالی که در کشور سوئد که هوای آن بسیار سرد است اغلب خانه‌ها را می‌توان با یک شعله گرم نگه داشت. زیرا علاوه بر اینکه فرهنگ مصرف در میان آنان نهادینه شده است، ابزار استاندارد و اصولی برای استفاده دارند.

پنجره‌های 3جداره و کاملا استاندارد، استفاده از کاغذدیواری‌ها و کفپوش”‹های مناسب در منزل و ساخت یا بازسازی اصولی از مواردی است که باعث می‌شود در این کشور سرد بتوان با شمع خانه را گرم نگه داشت. درحالی که در ایران علاوه بر اینکه برخی راه‌های صرفه‌جویی از دسترس مردم خارج است و باید توسط تولیدکنندگان به تمام استاندارهای بین‌المللی توجه شود، شهروندان نیز در ساخت یا بازسازی خانه از رعایت اصول و استفاده از تجهیزات مناسب خانه غفلت می‌کنند و تنها معیار زیبایی را برای خانه خود در نظر دارند. آنها به مجلات دکوراسیون نگاه کرده و از روی آن انواع کفپوش یا سرامیک، پرده، در، وسایل برقی یا پوشش دیوار را انتخاب می‌کنند درحالی که طراحان دکوراسیون در دنیا هنگام طراحی به ویژگی‌های محیط و ملزومات آن برای استفاده بهینه در مصرف انرژی نیز توجه دارند.

با این توصیف می‌توان گفت آشنایی شهروندان ایرانی با روش‌های کاهش مصرف در حد مطلوبی نیست و به استانداردهای جهان دسترسی نداشته و حتی با آن آشنا نیستند. (پریسا امام وردیلو/کسب و کار)

فرآوری: اخباریه
بخش اقتصاد تبیان


منابع: جام جم سرا، کسب و کار

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین