سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
این روزها بازار خودرو، هوای متعادل و پایداری ندارد، برخی روزها قیمت اندکی پایین می‌آید و برخی روزها اختلاف قیمت میان خودروهای عرضه شده در نمایندگی‌ها با سطح بازار، گاه به 6 میلیون تومان هم می‌رسد؛ این در حالی است که عرضه خودرو از سوی شرکت‌های خودروساز نیز
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قیمت خودرو ریپ می زند+جدول


این روزها بازار خودرو، هوای متعادل و پایداری ندارد، برخی روزها قیمت اندکی پایین می‌آید و برخی روزها اختلاف قیمت میان خودروهای عرضه شده در نمایندگی‌ها با سطح بازار، گاه به 6 میلیون تومان هم می‌رسد؛ این در حالی است که عرضه خودرو از سوی شرکت‌های خودروساز نیز نتوانست بازار را به آرامش دائمی برساند.

بازار خودرو این روزها هوای پایداری ندارد، گاه تقاضا در آن از عرضه پیشی می گیرد و سوداگران را نیز به این بازار می کشاند تا بلکه با خرید خودرو از کانال های خاص، سودی نصیب خود کنند و آرامش بازار را برای خریداران واقعی بر هم بریزند. روزی قیمت ها اندکی پایین می آید و به قیمت نمایندگی های فروش خودروسازان نزدیک می شود و روز دیگر، قیمت با اختلاف بسیار بالا نسبت به نرخ های ارایه شده از سوی نمایندگی ها، خرید را برای خریداران واقعی ناممکن می سازد.

خودرو

فعالان بازار خودرو نیز خود این شرایط را مناسب نمی دانند و معتقدند که تنها دلالان هستند که با ورود به بازار، شرایط را نامساعد کرده اند و البته کمبود عرضه نیز در این میان وجود دارد، موضوعی که البته خودروسازان آن را تائید نمی کنند و معتقدند که عرضه را به بازار زیاد کرده اند. اما به هرحال، اگرچه عرضه به گفته آنها افزایش یافته است، اما تاثیری در بازار نگذاشته و قیمت ها همچنان بالا است.

هفته گذشته بود که رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو نیز اعلام کرد که بازار رو به آرامش رفته و حتی قیمت برخی از انواع خودروها تا 3 میلیون تومان هم پایین آمده است، موضوعی که فعالان بازار آن را رد می کنند و می گویند که قیمت همچنان بالا است و همین موضوع، قدرت خرید را از مردم سلب کرده است.

شاید کاهش نرخ سودهای بانکی و ثبات بازار سکه و ارز، برای دلالان خوشایند نبوده و آنها تصور کرده اند که می توانند باز هم با ورود به بازار خودرو، از این گپ به وجود آمده استفاده کرده و از بازار سود ببرند. شواهد و قراین در بازار نیز این را نشان می دهد که دلالان وارد شده اند و اقدام به خرید خودروهای صفر کیلومتر کرده اند و تا شاید تجربه سال 91 مجدد تکرار شود و سودهای کلان نصیب آنها شود.

همین دو سال پیش بود که به دلیل افزایش نرخ ارز و ورود دلالان به بازار خودرو، قیمت ها به اندازه ای بالا رفت که پراید 9 میلیون تومانی، به ناگاه به 17 میلیون تومان رسید. رفته رفته قیمت در سطحی ثابت ماند و البته عرضه نیز به مرور کم شد و باز هم واسطه گران فعال شدند. آن روزها بود که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت، جمله معروفی را اعلام کرد که " پراید کیلویی چند" و همین جمله کافی بود تا مجدد، التهاب را به بازار برگرداند و به مرور، این التهاب به رکود تبدیل شود.

همین دو سال پیش بود که به دلیل افزایش نرخ ارز و ورود دلالان به بازار خودرو، قیمت ها به اندازه ای بالا رفت که پراید 9 میلیون تومانی، به ناگاه به 17 میلیون تومان رسید. رفته رفته قیمت در سطحی ثابت ماند و البته عرضه نیز به مرور کم شد و باز هم واسطه گران فعال شدند. آن روزها بود که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت، جمله معروفی را اعلام کرد که " پراید کیلویی چند" و همین جمله کافی بود تا مجدد، التهاب را به بازار برگرداند و به مرور، این التهاب به رکود تبدیل شود

اکنون به گفته مدیران عامل دو خودروساز، آمار خودروهای تولیدی روز به روز در حال افزایش است و همین امر عرضه را بر بازار زیاد کرده است، اما عطشی که در بازار برای خرید خودرو به وجود آمده است، باز هم بر تقاضا پیشی گرفته است و آغازی برای خرید و فروش های سوداگرانه در بازار خودرو شده است.

در این میان ضعف نظارت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز وجود دارد که بر اساس آن بازار را از کنترل خارج کرده است و جایی برای ترس سوداگران در بازار خودرو باقی نگذاشته است. این در حالی است که قرار بر این بود که این سازمان بازار خودرو را نیز در کنار سایر کالاها کنترل کرده و نظارت داشته باشد، نظارتی که اکنون خبری از آن نیست.

گویا بعد از ورود شورای رقابت به تعیین قیمت خودرو با دستور رئیس دولت دهم، این سازمان را تحریک کرده است که همان نظارت اندک بر بازار را نیز رها کرده و اجازه دهد تا سوداگران، کار خود را پیش برند و او هم در حاشیه ای امن، به کار خود  ادامه دهد و در سکوت های خبری خود، احساس کند که محلی امن برای عدم پاسخگویی یافته است.

به هرحال، به نظر می رسد که دولت نباید اجازه دهد پای سوداگران در بازار خودرو، مثل گذشته باز شود و مردم که گاه خرید خودرو را راهی برای امرار معاش خود می دانند، متضرر شوند و اسیر سفته بازی های عده ای در بازار شوند.

پراید 21 میلیون تومان

بازار خودرو در هفته جاری در سایه تشدید رکود از قیمت برخی از محصولاتش کاست.

بازار خودرو که در این روزها با تشدید رکود روبروست، با توجه به تعادل عرضه در بازار شاهد کاهش برخی از محصولات داخلی بود و این در حالی است که به گفته فعالان این روند تداوم دارد.

 

قیمت خودروهای پر فروش داخلی و وارداتی به شرح جدول زیر است:

نام خودرو

قیمت

پراید 111 SX

21 میلیون تومان

پراید 132 SX

18 میلیون و 500 هزار تومان

پراید 131 SX

19 میلیون تومان

تیبا

23 میلیون و 700 هزار تومان

ویتارا اتومات

130 میلیون تومان

پژو 206 تیپ 5

39 مییلیون و 400 هزار تومان

پژو 206 صندوقدار V8

39 میلیون و 700 هزار تومان

پژو 206 صندوقدار V9

50 میلیون تومان

پژو 405 GLX

29 میلیون و 800 هزار تومان

پژو 405 دوگانه سوز

29 میلیون و 700 هزار تومان

پژو پارس سال یورو 4

38 میلیون تومان

پژو پارس دوگانه سوز

38 میلیون و 800 هزار تومان

پژو 207 اتومات

56 میلیون تومان

پژو 207 دنده ای

46 میلیون تومان

تندر 90 پارس خودرو مدلE2

40 میلیون و 500 هزار تومان

تندر 90 ایران خودرو مدلE2

39 میلیون تومان

تندر 90 مدلE1

35 میلیون تومان

رانا

33 میلیون تومان

سمند LX

30 میلیون و 500 هزار تومان

نیسان تیانا

145 میلیون تومان

ماکسیما

115 میلیون تومان

کمری 2014

145 میلیون تومان

یاریس هاچ بک

90 میلیون تومان

اپتیما

145 میلیون تومان

اسپورتیج 2014

148 میلیون تومان

هیوندای I30

105 میلیون تومان

سورنتو

204 میلیون تومان

مزدا3

117 میلیون تومان

جنسیس

235 میلیون تومان

کرولا

128 میلیون تومان

سوناتا

142 میلیون تومان

سانتافه 2014

192 میلیون تومان

آزرا گرانجور

203 میلیون تومان

ام وی ام 530

40 میلیون تومان

مگان اتوماتیک 2000 سی سی

93 میلیون تومان

 

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : مهر و باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط:

چند درصد نرخ خودرو به جیب دولت می‌رود؟

ابهام در فرمول قیمت خودرو شورای رقابت

 واردات قطعات خودرو درجه 3 چینی!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین