سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برای بعضی از انواع سرطان ها باید بیش از یک نوع درمان استفاده شود، به عنوان مثال راهکار درمانی برای یک کودک مبتلا به یک سرطان خاص ممکن است شامل رادیوتراپی و شیمی درمانی...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره لطیفی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه های درمان سرطان کودکان


برای بعضی از انواع سرطان ها باید بیش از یک نوع درمان استفاده شود، به عنوان مثال راهکار درمانی برای یک کودک مبتلا به یک سرطان خاص ممکن است شامل رادیوتراپی و شیمی درمانی با هم باشد.

سرطان کودکان

والدینی که کودکان مبتلا به سرطان دارند باید بدانند که بیماری سرطان گاهی درمان پذیر است و احتمال دارد فرزند آنها با استفاده از روش های درمانی، بهبودی کامل و یا نسبی پیدا کند.

 

سه نوع اصلی روش درمان سرطان عبارتند از:

1- عمل جراحی

2- شیمی درمانی

3- پرتو درمانی یا رادیوتراپی یا اشعه درمانی

 

برای بعضی از انواع سرطان ها بیش از یک نوع درمان استفاده می شود، به عنوان مثال راهکار درمانی برای یک کودک سرطانی ممکن است شامل رادیوتراپی و شیمی درمانی با هم باشد.

 

روش های درمانی سرطان شامل موارد زیر می باشد :

1- شیمی درمانی : در این روش، از داروها برای کشتن و یا آسیب زدن به سلول های سرطانی و یا توقف فرایند رشد و تکثیر آنها استفاده می شود.

 

هنگامی که داروها، سلول های سرطانی را از بین می برند، ممکن است به سلول های سالم نیز آسیب وارد شود. عوارض جانبی این روش بستگی به دوز دارو و نوع آن دارد و معمولا عوارض آن پس از توقف شیمی درمانی از بین می رود.

 

عوارض جانبی شیمی درمانی شامل ریزش مو، تهوع و استفراغ، زخم دهانی و کاهش اشتها می باشد.

 

2- پرتو درمانی : در پرتو درمانی نیز مانند شیمی درمانی علاوه بر سلول های سرطانی، سلول های سالم نیز ممکن است آسیب ببینند.

 

در پرتو درمانی از اشعه ایکس با انرژی بالا برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود.

 

قبل از شروع پرتو درمانی، متخصص مربوطه محل دقیق قسمتی از بدن را که قرار است تحت پرتو درمانی قرار بگیرد، مشخص می کند تا در هر جلسه درمانی فقط به همان قسمت، اشعه تابیده شود. پرتودرمانی معمولا طی چند مرحله انجام می شود.

استفاده از برخی روش های درمانی سرطان، مشکلاتی را در آینده برای افراد ایجاد خواهد کرد که به آنها "تاثیرات با تاخیر" گفته می شود، یعنی تاثیراتی که بعدها دیده می شوند

3- عمل جراحی : هدف از عمل جراحی برداشتن کامل یا قسمتی از تومور سرطانی می باشد . قبل از انجام جراحی، باید تمامی کارها برای تشخیص قطعی تومور در آن ناحیه انجام گرفته باشد. نوع عمل جراحی بستگی به نوع سرطان دارد.

 

4- بیوتراپی یا زیست درمانی: در بیوتراپی از سیستم ایمنی بدن در مبارزه با سلول های سرطانی استفاده می شود. این روش به پیدا کردن سلول های سرطانی در بدن و تسریع ترمیم عوارض آن کمک می کند. همچنین از گسترش سلول های سرطانی نیز جلوگیری می کند.

 

5- استفاده از سلول های بنیادی : استفاده از سلول های بنیادی یکی از روش های درمانی سرطان محسوب می شود، در صورتی که دوز شیمی درمانی آنقدر زیاد باشد که سلول ها در مغز استخوان از بین رفته باشند.

 

برای انتقال سلول های بنیادی به مغز استخوان کودک سرطانی، باید از سلول های سالم کودک و یا والدین او و یا یکی از بستگان او استفاده کنند که به نوع سرطان و میزان پیشرفت آن بستگی دارد.

 

6- طب مکمل یا جایگزین : طب مکمل شامل مواردی مانند ماساژ، روش های تمدد اعصاب، استفاده از برنامه غذایی خاص و گیاهان دارویی می باشد.

 

لازم به ذکر است که این روش ها باید همراه با روش های درمان پزشکی استفاده شوند و معمولا به تنهایی موثر نیستند.

 

تاثیر درمان های جایگزین به تنهایی از لحاظ علمی ثابت نشده است و باید در کنار هم به کار گرفته شوند، مانند استفاده از برخی داروهای گیاهی و رژیم غذایی.

 

گاهی اوقات استفاده از برخی درمان های مکمل مضر هستند، به خصوص اگر بیمار شرایط زیر را داشته باشد :

- اگر بیمار این روش ها را جایگزین درمان پزشکی و دارویی خود کند.

 

- بیمار از گیاهان دارویی و یا دیگر روش های طب مکمل بدون صلاحدید پزشک استفاده کند که حتی می تواند تاثیر داروها را کم کند.

 

- فرد مبتلا به سرطان، بدون مشورت با پزشک متخصص انکولوژیست (متخصص سرطان شناس) از روش درمانی طب مکمل استفاده کند.

 

تذکر : استفاده از برخی روش های درمانی سرطان، مشکلاتی را در آینده برای افراد ایجاد خواهد کرد که به آنها "تاثیرات با تاخیر" گفته می شود، یعنی تاثیراتی که بعدها دیده می شوند. بنابراین توصیه می شود که برای رصد مشکلات احتمالی در آینده، این افراد به طور منظم و هر چند وقت یک بار مورد آزمایش قرار بگیرند. البته این هم به این معنا نیست که همه کودکان نجات یافته از سرطان، حتما در بزرگسالی دچار مشکلاتی می شوند.

 

این مشکلات به عوامل متعددی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

- نوع سرطان کودک

- نوع روش درمانی

- دوز داروی مصرف شده

- سن کودک هنگام درمان

 

مشکلات ناشی از روش های درمانی سرطان

1- مشکلات قلبی و ریوی: شیمی درمانی و پرتو درمانی می تواند باعث مشکلات قلبی و ریوی در زندگی فرد شوند. لذا معاینه منظم قلب مورد نیاز است.

 

2- مشکلات رشد : پرتو درمانی می تواند سبب مشکلات رشد استخوان ها شود.

 

3- مشکلات یادگیری: بیشتر کودکان مبتلا به سرطان هیچ گونه مشکل طولانی مدتی در زمینه یادگیری پس از درمان سرطان خود ندارند. با این حال برخی کودکان، به ویژه آنهایی که تومور مغزی داشته اند، ممکن است دچار مشکلات ذهنی شوند.

 

4- مشکلات باروری : برخی از روش های درمانی، اندام های جنسی کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و عملکرد آن را دستخوش تغییر می کند. روش های درمانی زیر ممکن است این اثر را داشته باشند :

- پرتو درمانی مغز، شکم و ناحیه لگن

- داروهای شیمی درمانی خاص

- تابش اشعه به کل بدن

- عمل جراحی تخمدان، رحم و بیضه ها

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

9 سرطان شایع در کودکان

طرز برخورد با کودک سرطانی

نشانه‌های سرطان در کودکان

ارتباط بزرگی سر با سرطان مغز

برق‌زدن چشم کودک در تاریکی نشانه چیست؟

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین