سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سرانجام پس از پیگیری و مطالبه رسانه‌ها برای اطلاع از زمان اصلاح اطلاعات اقتصادی خانوارها و اعمال تغییرات در سرپرست و تعداد یارانه‌بگیران، سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد که از چهارشنبه این امکان فراهم خواهد شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ثبت تغییرات یارانه نقدی از چهارشنبه


سرانجام پس از پیگیری و مطالبه رسانه‌ها برای اطلاع از زمان اصلاح اطلاعات اقتصادی خانوارها و اعمال تغییرات در سرپرست و تعداد یارانه‌بگیران، سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد که از چهارشنبه این امکان فراهم خواهد شد. 
یارانه

سازمان هدفمندی یارانه‌ها زمان آغاز اعمال تغییرات اطلاعات اقتصادی خانوار برای دریافت یارانه نقدی فاز دوم هدفمندی را از روز چهارشنبه هفته جاری و از طریق دفاتر پلیس +10 اعلام کرد. البته سازمان هدفمندی یارانه‌ها هنوز زمان ویرایش اطلاعات اقتصادی را اعلام نکرده و مثلا کسانی که به اشتباه درآمد خود را وارد کرده‌اند هنوز امکان ویرایش اطلاعات خود را ندارند.  البته آنطور که سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده، آن گروه از خانوارهایی که تغییراتی در ترکیب خانوار آنها به وجود آمده و قصد اصلاح اطلاعات اقتصادی خود در سامانه رفاهی را دارند باید از روز چهارشنبه به دفاتر پلیس +10 بروند و گروهی که می‌خواهند سرپرست خانوار خود را تغییر دهند باید ابتدا به فرمانداری مراجعه کنند و سپس به دفاتر پلیس + 10 بروند. متن اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه‌ها به شرح زیر است: «بدین وسیله به اطلاع کلیه هموطنان عزیزی که در مرحله دوم اجرای قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها ثبت‌نام کرده و به دلیل یکی از وقایع چهارگانه تولد، فوت، ازدواج و طلاق متقاضی دریافت این تغییرات در سامانه www.refahi.ir بوده می‌رساند که متقاضیان مربوطه می‌توانند از روز چهارشنبه 31 اردیبهشت‌ماه ضمن در دست داشتن اسناد و مدارک معتبر با مراجعه به دفاتر پلیس +10 نسبت به ثبت تغییرات مزبور اقدام کنند. همچنین آن دسته از هموطنانی که به دلایل مختلف از جمله محجوریت، فقدان سرپرست، عدم صلاحیت سرپرست خانوار و... متقاضی تغییر سرپرست خانوار خود جهت ادامه دریافت یارانه نقدی هستند نیز می‌توانند پس از مراجعه به فرمانداری محل سکونت خود و طی مراحل قانونی، نسبت به تغییر سرپرست خانوار در دفاتر پلیس +10 اقدام کنند».

مسۆولان سازمان هدفمندی در آن زمان نگفته بودند در چندمین روز اردیبهشت این امکان فراهم خواهد شد، به همین علت انجام وعده خود را به آخرین روز اردیبهشت یعنی سی و یکمین روز این ماه موکول کردند! اما همان زمان برخی مسوولان قول داده بودند که امکان ویرایش اطلاعات اقتصادی خانوارها فراهم خواهد شد اما این اتفاق نیفتاد. یعنی اگر کسی به اشتباه شماره همراه خود یا درآمد یا خانه‌دار بودنش را وارد سایت رفاهی کرده، هنوز هم نمی‌تواند آن را ویرایش کند

براساس این گزارش، دولت یازدهم اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را در ماه پایانی سال گذشته با افزایش قیمت آب، برق، نفت سفید، گاز مایع، نفت کوره و گاز طبیعی آغاز کرد و در ماه ابتدایی سال جاری با ثبت‌نام متقاضیان دریافت یارانه نقدی و افزایش قیمت بنزین، گازوئیل، سی‌ان‌جی و و ال‌پی‌جی (گاز مایع خودروها) وارد مرحله دیگری از اجرای این قانون شد. در راستای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و البته طبق قانون بودجه 93 دولت یازدهم تصمیم به بازنگری در شیوه پرداخت یارانه نقدی در سال جاری گرفت و از همین رو نام‌نویسی از سرپرستان خانوار متقاضی و نیازمند یارانه نقدی را از 20 فروردین ماه به مدت 12 روز انجام داد. گفتنی است در تمام مدت قبل از ثبت‌نام و در طول ثبت‌نام به دفعات دولت از مردم خواست که اگر نیاز مالی ندارند در سایت رفاهی برای دریافت یارانه نقدی ثبت‌نام نکنند تا این درآمد حاصل از کاهش تعداد یارانه‌بگیران صرف امور بهداشتی و درمانی و... شود ولی بعد از اتمام ثبت‌نام طبق آمارهای اعلامی 73 میلیون نفر برای دریافت یارانه ثبت‌نام کرده بودند، این در حالی بود که طی دو روز پایانی ثبت‌نام امکان انصراف از دریافت یارانه نقدی به سامانه رفاهی اضافه شد. در طول دوره ثبت‌نام یکی از سوالات اساسی مردم این بود که چگونه اطلاعات خانواری خود را که پیش از این در سایت رفاهی ثبت کرده بودند اصلاح کنند چراکه بسیاری از مردم تغییرات حیاتی از جمله ازدواج، طلاق، تولد و فوت را در این سایت اعمال نکرده بودند. همچنین در همین مدت افرادی که به تازگی ازدواج کرده بودند قصد جدا کردن یارانه خود از خانواده‌هایشان را داشتند ولی به خاطر اینکه اطلاعات سایت رفاهی طبق اعلام مسۆولان مربوط به 20 اسفند ماه سال 92 بوده است امکان ثبت‌نام جدا برای این افراد در دور جدید پرداخت یارانه نقدی وجود نداشت. از همین رو مسۆولان سازمان هدفمندی یارانه‌ها به مردم تاکید کردند بعد از پایان دوره ثبت‌نام و در اردیبهشت ماه، امکان اصلاح اطلاعات خانوار در سامانه رفاهی فراهم خواهد شد.

 ابهامات تصمیم جدید
یارانه

نکته جالب درباره اصلاح و اعمال تغییرات خانوارها این است که مسۆولان به قولی که داده بودند، در آخرین روز ممکن آن هم به صورت نصفه و نیمه عمل کردند! نرگس نجفی، سخنگوی سازمان هدفمندی در ایام ثبت‌نام از متقاضیان دریافت یارانه نقدی گفته بود: ثبت تغییرات خانوارها مبنی بر ازدواج، طلاق، فوت و تولد در سایت رفاهی برای دریافت یارانه نقدی در فاز دوم از اردیبهشت‌ماه امکان‌پذیر خواهد شد. مسۆولان سازمان هدفمندی در آن زمان نگفته بودند در چندمین روز اردیبهشت این امکان فراهم خواهد شد، به همین علت انجام وعده خود را به آخرین روز اردیبهشت یعنی سی و یکمین روز این ماه موکول کردند! اما همان زمان برخی مسوولان قول داده بودند که امکان ویرایش اطلاعات اقتصادی خانوارها فراهم خواهد شد اما این اتفاق نیفتاد. یعنی اگر کسی به اشتباه شماره همراه خود یا درآمد یا خانه‌دار بودنش را وارد سایت رفاهی کرده، هنوز هم نمی‌تواند آن را ویرایش کند و فقط گزینه انصراف در سایت رفاهی فعال است. به عبارت بهتر سایت رفاهی سایت انصراف شده است! نکته دیگر اینکه زمانی امکان ویرایش یا اصلاح تغییرات اطلاعات اقتصادی خانوارها انجام خواهد شد که دولت یک نوبت از یارانه‌ها را واریز کرده و معلوم نیست با تغییرات در تعداد یارانه‌بگیران یک خانوار مانند افزودن یک عضو در سامانه اطلاعات اقتصادی، تکلیف یارانه اردیبهشت ماه که قبلا پرداخت شده چه خواهد شد و آیا آن یارانه پرداخت می‌شود یا نه؟

 با وجود اینکه زمان اصلاح اطلاعات اقتصادی و اعمال تغییرات اعضای خانوار اعلام شده اما موضوعی که جای تعجب دارد این است که چرا مسۆولان اصلاح اطلاعات اقتصادی را به مراکز پلیس+10 واگذار کرده‌اند؟ آیا دولت نمی‌توانست زمینه اصلاح در سایت رفاهی را فراهم کند؟ همچنین آنهایی که سرپرست خانوارشان یا تعداد اعضای جدید خانوارشان تغییر کرده چرا برای اعمال تغییرات باید به فرمانداری‌ها مراجعه کنند؟ مراجعه به فرمانداری‌ها و مراکز پلیس+10 زحمت جدیدی برای مردم خواهد بود. به نظر می‌رسد با توجه به اینکه کشور از لحاظ زیرساخت‌های ارتباطی مشکلی نداشت و فعال کردن دوباره سایت رفاهی اقدامی سخت نبود، دولت قصد داشت با ایجاد فرآیندی تقریبا طولانی و مشکل برای اصلاح اطلاعات اقتصادی خانوارها، از مراجعه زیاد مردم و اعمال تغییرات با تعداد زیاد جلوگیری کند. البته این تصمیم مسۆولان سازمان هدفمندی برای آنهایی که باید تغییراتی در اطلاعات اقتصادی بدهند ایجاد مشکل و مزاحمت کرده است.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : ایسنا، تسنیم، وطن امروز، مهر، فارس، ایلنا

مطالب مرتبط:

 اعلام زمان و نحوه ثبت‌نام دریافت یارانه

 همه یارانه می گیرند با ... ؟

 چرا از دریافت یارانه انصراف ندادید؟

پاسخ به سوالات یارانه ای

آیا از یارانه انصراف می دهید یا خیر؟

یارانه می خواهید کلیک کنید!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین