سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فرد متواضع، ویژگی‌های خاصی دارد که در زندگی به او بسیار کمک خواهد کرد. اگر می‌خواهید این‌گونه باشید و از مواهب آن بهره برید، روش‌های زیر را به کار بندید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا شما انسان متواضعی هستید؟

تواضع


فرد متواضع، ویژگی‌های خاصی دارد که در زندگی به او بسیار کمک خواهد کرد. اگر می‌خواهید این‌گونه باشید و از مواهب آن بهره برید، روش‌های زیر را به کار بندید.


وقتی فردی احساس کند که در هر زمینه‌ای، کامل و به طور کلی از نبوغی برخوردار است که دیگران فاقد آن هستند، کمتر می‌تواند متواضع باشد، اما تعداد کمی از افراد دنیا هستند که خود را کامل می‌دانند. با این حال، داشتن رفتار متواضعانه، بسیار سخت است.

محدودیت‌هایتان را بپذیرید

قبول کنید نمی‌توانید در هر کاری بهترین باشید. با این فکر، می‌توانید به افرادی که کاری را بهتر از شما انجام می‌دهند، توجه کرده و در جهت بهبود عملکرد خود تلاش کنید.

خطاهایتان را بشناسید

ما درباره دیگران به راحتی قضاوت می‌کنیم، اما خودمان را به دست فراموشی می‌سپاریم. قضاوت کردن درباره دیگران، نه‌تنها روابط خوبمان را با آن‌ها از بین می‌برد؛ بلکه موجب می‌شود ضعف خودمان از چشممان پنهان بماند و در زندگی، پیشرفتی نداشته باشیم.

شکرگذار باشید

همیشه قدر داشته‌هایتان را بدانید که بسیاری از افراد، حسرت داشته‌های شما را خواهند داشت.

از اشتباه کردن نترسید

بخشی از تواضع داشتن، پذیرفتن این نکته است که شما نیز ممکن است خطا کنید. با درک این موضوع، در شما احساس مسئولیتی مبنی بر اصلاح خطاهایتان به وجود می‌آید و به مرور در زندگی پیشرفت خواهید کرد.

امید به زندگی

لاف نزنید!

موفقیت‌هایتان را بزرگنمایی نکنید. اگر کارتان بسیار خوب و عالی باشد، دیگران آن را تشخیص خواهند داد. بنابراین لازم نیست خودتان درباره آن‌ها مدام سخن بگویید. این رفتار، شما را به فردی خودمحور و مغرور تبدیل می‌کند.

زیاد حرف نزنید

فرد متواضع، در جمع دیگران زیاد سخن نمی‌گوید و به اطرافیان خود نیز اجازه ابراز وجود می‌دهد و مدام میان حرف آن‌ها نمی‌پرد تا از خود سخن بگوید. برعکس، سعی می‌کند دیگران را تشویق به حرف زدن کند و در عین حال به عقایدشان احترام می‌گذارد، حتی اگر موافقشان نباشد.

برای ویژگی‌های خوب دیگران ارزش قائل شوید

قدر و ارزش دیگران را بدانید و افراد را همان‌طور که هستند بپذیرید و هرگز توانایی و لیاقت آن‌ها را مورد تردید قرار ندهید.

انتقادپذیر باشید

از انتقاد دیگران نهراسید؛ بلکه آن را فرصتی برای اصلاح خود بدانید.

باشگاه خبرنگاران


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: er_66

برگرفته از گروه: اخلاق

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین