سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پیتزا، غذایی خوشمزه است؛ اما بعضی‌ها فقط باید نگاهش کنند! چون برایشان از سم هم خطرناک‌تر است!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خطراتی که پیتزا برایمان دارد!


پیتزا، غذایی خوشمزه است؛ اما بعضی‌ها فقط باید نگاهش کنند! چون برایشان از سم هم خطرناک‌تر است!


 

پیتزا

1 - کالباس و سوسیس، متهم ردیف اول اختلال در گوارش.

ترکیبات موجود در سوسیس و کالباس اعم از روغن، ادویه و موادی که علاوه بر گوشت و مرغ به سوسیس و کالباس اضافه می‌شوند، همگی روی عملکرد دستگاه گوارش تأثیر منفی می‌گذارند.

* ابتلا به سرطان: سوسیس و کالباس حاوی مواد افزودنی و نگه دارنده هستند. این ترکیب‌ها باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد در بدن می‌شوند و زمینه‌ساز ابتلا به سرطان هستند.

* افزایش وزن: این دو خوراکی، چربی بالایی دارند. به همین دلیل مصرف آن‌ها باعث اضافه وزن می‌شود.

* زمینه بروز حساسیت: ادویه و مواد نگه‌دارنده موجود در این خوراکی‌ها، زمینه‌ساز ابتلا به حساسیت غذایی است.

 

2 - خمیر؛ دشمن سلیاکی‌ها.

* سلیاک: اولین مسئله، آرد گندمی است که خمیر را با آن تهیه می‌کنند. این آرد به دلیل اینکه حاوی «گلوتن» است، برای افراد مبتلا به سلیاک، مثل سم است. بنابراین باید از پیتزا چشم بپوشند. اما غیر از این گروه اصلی، افراد دیگری هم هستند که باید به دلیل وجود همین خمیر، پیتزا را با احتیاط بخورند.

* ریفلاکس: به دلیل مخمر موجود در خمیر پیتزا، ممکن است افرادی دچار افزایش اسید معده و ریفلاکس شوند. افرادی هم که مبتلا به مشکلات گوارشی هستند، باید در مصرف پیتزا احتیاط کنند.

* حساسیت به شیر: اگر در پخت خمیر پیتزا به جای آب، از شیر استفاده کرده باشند، افراد مبتلا به حساسیت به لبنیات یا عدم تحمل لاکتوز، نباید آن را مصرف کنند.

 

3 – پنیر؛ دشمن فشار خون‌.

ممکن است بدن افراد مبتلا به فشارخون به پیتزا واکنش نشان دهد.

* عدم تحمل لاکتوز: اگرچه منبع اصلی لاکتوز، شیر است نه پنیر، اما پنیر هم حاوی این نوع قند است. بهتر است افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز، پیتزای بدون پنیر نوش جان کنند.

* فشارخون بالا: پنیر، شور است. بنابراین خوردن پنیر در افراد مبتلا به فشارخون بالا باید محدود شود.

* دیر هضم‌ها: بعضی افراد دچار مشکل تأخیر در هضم مواد غذایی هستند. این افراد به سختی پنیر پیتزا را هضم می‌کنند. بنابراین بهتر است پیتزای بدون پنیر بخورند.

 

پیتزا تن ماهی

4 - قارچ؛ دشمن حساسیتی‌ها.

* حساسیت به قارچ: افراد مبتلا به این مشکل، با خوردن قارچ، دچار واکنش‌های حساسیتی می‌شوند. بنابراین اگر به قارچ حساسیت دارید، حواستان باشد.

* اسید اوریک بالا: اگرچه قارچ منبع پروتئینی خوبی است، اما مصرف آن به میزان زیاد برای افرادی که اسید اوریک بالا دارند، توصیه نمی‌شود. بنابراین پیتزای قارچ سفارش ندهید.

 

5 - فلفل؛ دشمن پوست و معده.

* زخم معده: افراد مبتلا به زخم معده،‌ ورم معده، ریفلاکس و هر نوع مشکل گوارشی‌ای مانند آن، باید پیتزایی مصرف کنند که فلفل ندارد. چون باعث تحریک معده و افزایش مشکلشان می‌شود.

* حساسیت به فلفل: بعضی افراد به فلفل (از هر نوعی که باشد) حساسیت دارند. بنابراین نباید فلفل مصرف کنند. به این دلیل که کهیر و دیگر عوارض حساسیت‌زا در انتظارشان خواهد بود.

 

6 - پیاز؛ دشمن معده و ریه.

* جنگ معده و پیاز: افرادی که دچار مشکل گوارشی به ویژه زخم معده هستند، نباید پیاز به ویژه پیاز خام مصرف کنند، چون ترکیبات موجود در پیاز، به ویژه گوگرد و آلیسین آن، باعث تحریک معده و افزایش ترشح اسید معده می‌شوند.

* جنگ نفس و پیاز: بهتر است افراد مبتلا به تنگی نفس، کمتر پیاز مصرف کنند. به این دلیل که ترکیبات پیاز که فرار هستند، باعث تحریک دستگاه تنفسی این افراد می‌شود.

 

7 - گوشت؛ دشمن نقرسی‌ها.

* نقرس: اگر مبتلا به نقرس هستید، مصرف پیتزای گوشتی یا هر نوع پیتزای حاوی این ماده غذایی را فراموش کنید.

* چربی بالا: چربی خونتان را اندازه گرفته‌اید؟ اگر چربی خونتان بالا باشد، خوردن پیتزای گوشت یا پیتزاهایی که مقدار کمی هم گوشت قرمز دارند، مناسب نیست. چون اغلب گوشت‌های مصرفی در پیتزا، پرچرب هستند، همین مسئله باعث افزایش چربی خون می‌شود.

 

 8 - ماهی.

* حساسیت دریایی: بعضی افراد به غذاهای دریایی، به ویژه ماهی حساسیت دارند. بنابراین با خوردن پیتزای ماهی یا دیگر خوراک‌های دریایی، نشانه‌های حساسیتشان بروز پیدا می‌کند. بهتر است این افراد خوردن این نوع پیتزا را فراموش کنند.

عصر ایران


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: BEGAM10

برگرفته از گروه: اطلاعات دارویی و پزشکی

 

مطالب مرتبط:

امان از ضررهای غذای آماده!

فست فود، خوشمزه و پر دردسر!

زندگی‌های با نمک!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین