سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اگه یه روز خانم خونه خدای نکرده بیمار باشه می دونید چه اتفاقی می افته؟ ظرف ها توی سینک تلمبار می شه و وسط خونه انگار بمب منفجر شده خلاصه همه چی به هم می ریزه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مردان و کمک در منزل!!!!


اگه یه روز خانم خونه خدای نکرده بیمار باشه می دونید چه اتفاقی می افته؟ ظرف ها توی سینک تلمبار می شه و وسط خونه انگار بمب منفجر شده خلاصه همه چی به هم می ریزه.

مرد خانه دار

خانم های زیادی هستند که از همسرشان گله دارند که دست به سیاه و سفید نمی زنند. دنیای  مدرن مشکلاتی را برای خانم های شاغل ایجاد کرده است. خانمی که ساعات زیادی  از روز را باید سر کار برود و فرصت کافی برای تهیه غذا، رسیدگی به فرزندان و انجام کارهای خانه ندارد ، دچار ناراحتی می شود و به کمک همسرش نیاز دارد. این وضع ایجاب می کند که شوهر در کارهای خانه به همسرش  کمک کند و از این طریق همکاری و محبت خود را نشان دهد.

مسئله این است که خانم ها چگونه می توانند تا حد لازم کمک شوهر خود را جلب کنند و او را به کارهای خانه علاقه مند کنند و زندگی را با صمیمیت توأم سازند. رفتار و گفتار خانم ها اثرات فراوان دارد.

 

توصیه هایی برای جلب مشارکت شوهر وجود دارد:

 

از انتقاد بپرهیزید

بعضی از خانم ها در اثر کار زیاد و اینکه به آن ها کمک نمی شود از شوهرشان انتقاد می کنند و مدام نق می زنند و او را ناراحت می کنند . ممکن است مرد نتواند کاری را انجام دهد یا با آن آشنا نباشد و نمی داند چه کاری باید انجام دهد . بهتر است با لحن آرام و محبت آمیز او را به همکاری دعوت کنیم، راه انجام دادن کار را به او یاد بدهیم و از این طریق او را وارد گود کنیم.

 

خواسته خود را بگویید

بعضی دیگر بدون آن که تقاضای کمک داشته باشند و خواسته خود را به همسرشان بگویند اظهار خستگی و ناراحتی می کنند. در حالی که می توانند با تشریح کارها و مشکلات مختلف مستقیم درخواست کمک کنند و همکاری او را طلب کنند. کمتر شوهری است که به این ترتیب چنین تقاضایی را رد کند و نپذیرد.

 

کارهای مناسب از او بخواهید

ممکن است بعضی از مردها از دست زدن به کارهایی که جزو وظایف خانم ها میدانند، خودداری کنند و نقش دیگری برای خود قائل باشند . از طرفی با بچه دار شدن و ازدیاد کارها خانم هم گرفتاری های بیشتری پیدا می کند و احتیاج به کمک بیشتری دارد.اگر از ابتدا انجام بعضی از کارهای مناسب را از شوهر درخواست کنید و همکاری او را جلب کنید میتوانید به تدریج انتظار داشته باشید که این کمک ها با مشغله و گرفتاری شما افزایش پیدا کند.

 

حذف مخارج زائد

بودجه خود را تنظیم کنید. با تنظیم بودجه و حذف مخارج زائد این امکان به وجود می آید که خانم خانه به کار تمام وقت احتیاج نداشته باشد. کمتر کار کردن در خارج از خانه برای خانم ها فرصتی است که بیشتر به زندگی خود برسند، وضع بهتری در خانه به وجود آورند و از اوقات فراغت خود بهره مند شوند و نشاط بیشتری داشته باشند.

ممکن است مرد نتواند کاری را انجام دهد یا با آن آشنا نباشد و نمی داند چه کاری باید انجام دهد . بهتر است با لحن آرام و محبت آمیز او را به همکاری دعوت کنیم، راه انجام دادن کار را به او یاد بدهیم و از این طریق او را وارد گود کنیم

کارها را بین خود تقسیم کنید

در صورتی که شوهر برای همکاری در کارهای خانه آمادگی داشته باشد زن و شوهر می توانند با توافق کارها را بین خود تقسیم کنند و هر یک مسئولیت های مناسبی را به عهده بگیرند. به این ترتیب کارها بهتر انجام می شود و زندگی با نظم وترتیب پیش می رود.

 

اوقاتی را با یکدیگر بگذرانید        

زن و شوهر هایی که هر دو کار می کنند اغلب درباره مشکلات و نارسایی ها  صحبت می کنند و کمتر فرصت دارند که ساعاتی را برای تفریح در نظر بگیرند. از لحظه های با هم بودن به خوبی استفاده کنید و ساعات خوشی را در کنار هم بگذرانید. به سینما بروید یا مهمانی دوستانه ترتیب دهید، یک برنامه ورزشی مشترک مثل پیاده روی داشته باشید تا این کمبود تا حدی جبران شود و از زندگی لذت بیشتری ببرید.

 

تشکر کردن و هدیه دادن

قدردانی از کمک ها و همیاری ها اثرات مطلوبی در روحیه افراد می گذارد. زن و شوهر باید زحمات یکدیگر را در اداره امور خانواده با ارزش دانسته و از هم قدردانی کنند.هدیه دادن به هر بهانه و مناسبتی (هدیه روز تولد، سالگرد ازدواج و ..) نشانه ای از این قدردانی است. این هدایا در روابط زن و شوهر اثر بسیاری دارد و روح تازه ای به زندگی می بخشد. اظهار محبت و تشکر کردن موجب آن می شود که مشکلات زندگی را در کنار یکدیگر بیشتر تحمل کنیم و از گرمی محیط خانواده لذت ببریم.

 

فراوری: زهرا سادات طباطبایی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: مسائل خانوادگی تألیف محمد تقی صالحی

 

مطالب مرتبط:

من چی می گم،همسرم چی می گه!

زن‌هایی که شوهرشان را بچه می‌کنند

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین