سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سخنگوی دولت با اعلام اینکه افرادی که همه مراحل استخدامی طرح مهرآفرین دولت دهم را گذرانده و کد کارمندی دریافت کرده اند در سال 93 به کار گرفته می شوند، گفت: اگر سازمان های دولتی بتوانند منابعی را از محل صرفه جویی بازنشسته شدن سه نفر تامین کنند، با اعلام به
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استخدام "مهرآفرینی‌ها" در سال 93؟


سخنگوی دولت با اعلام اینکه افرادی که همه مراحل استخدامی طرح مهرآفرین دولت دهم را گذرانده و کد کارمندی دریافت کرده اند در سال 93 به کار گرفته می شوند، گفت: اگر سازمان های دولتی بتوانند منابعی را از محل صرفه جویی بازنشسته شدن سه نفر تامین کنند، با اعلام به دولت می‌توانند نیروهای شرکتی را استخدام کنند.

استخدام، نوبخت، مهرآفرین

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: 22 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی و با نظارت دولت برای ایجاد اشتغال اختصاص یافته است، این درحالی است که اکنون فقط یک میلیون بشکه نفت صادر می کنیم که 31 درصد درآمد آن به صندوق توسعه ملی واریز می شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با بیان اینکه امسال 5 هزار و 400 میلیارد تومان از درآمد هدفمندی یارانه ها در مرحله دوم به بخش تولید و اشتغال پرداخت می شود، افزود: 90 هزار میلیارد تومان نیز به شرکت های دولتی پرداخت می شود که در طرح ها سرمایه گذاری کنند. همچنین 35 میلیارد دلار نیز فاینانس برای اجرای طرح های تولیدی در نظر گرفته شده است که همه این مصوبات برای ایجاد اشتغال است.

وی درباره وضع نیروی اشتغال فعال در جامعه اضافه کرد: آخرین وضع اشتغال در کشور نشان می دهد از 76 میلیون نفر جمعیت کشور 23 میلیون نفر در سنین کار قرار دارند که 21 میلیون نفر آنها شاغل هستند. ‌حدود 18 میلیون نفر در بخش خصوصی و حدود سه میلیون نفر در بخش دولتی کار می کنند.

نوبخت با بیان اینکه ‌حدود 2.5 میلیون نفر نیز آماده به کار هستند، گفت: ‌اکنون با توجه به اینکه کارکنان بخش دولتی بیش از نیاز این بخش هستند دولت تلاش می کند برای جوانان در بخش خصوصی اشتغال ایجاد کند، اما فرصت اشتغال در دستگاههای دولتی فراهم نیست. پس از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد کارکنان دولت از 550 هزار نفر اکنون به 3 میلیون نفر افزایش یافته است.

وی با اشاره به این مطلب که همه کشورها مشکل اشتغال را با ایجاد زمینه اشتغال در بخش خصوصی و تعاونی فراهم کرده اند و ما نیز در این جهت حرکت می کنیمف عنوان کرد: در سال 92 از 210 هزار میلیارد تومان درآمد دولت حدود 23 هزار میلیارد تومان کار عمرانی در کشور انجام و بقیه آن صرف پرداخت حقوق و کارهای جاری کشور شد.

اگر تعداد کارمندان دولت زیاد باشد درآمدهای دولت فقط صرف حقوق و مزایا به آنها می شود؛ با توجه به اینکه در سال جاری 20 درصد بودجه دستگاهها را افزایش دادیم اما تلاش می کنیم امنیت و فرصت شغلی را در بخش غیر دولتی ایجاد کنیم. در بخش نیروی آماده ورود به کار، بخشی را که تحصیلات تکمیلی ندارند به مراکز فنی و حرفه ای معرفی می کنیم تا بتوانند در بخش صنعت و کشاورزی شاغل شوند

سخنگوی دولت گفت: اگر تعداد کارمندان دولت زیاد باشد درآمدهای دولت فقط صرف حقوق و مزایا به آنها می شود؛ با توجه به اینکه در سال جاری 20 درصد بودجه دستگاهها را افزایش دادیم اما تلاش می کنیم امنیت و فرصت شغلی را در بخش غیر دولتی ایجاد کنیم. در بخش نیروی آماده ورود به کار، بخشی را که تحصیلات تکمیلی ندارند به مراکز فنی و حرفه ای معرفی می کنیم تا بتوانند در بخش صنعت و کشاورزی شاغل شوند. به عنوان نمونه فقط 27 هزار دانش آموز در رشته کشاورزی در هنرستان ها تحصیل می کنند که باید این تعداد را افزایش دهیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت از هر سیاستی برای ایجاد اشتغال استفاده می کند، اضافه کرد:‌ امسال 41 هزار میلیارد تومان در طرح های عمرانی، سرمایه گذاری می کنیم که موجب بکارگیری بخشی از نیروی جویای کار می شود.

وی درباره وضع افرادی که همه مراحل استخدامی را در طرح مهرآفرین دولت دهم گذرانده  و کد کارمندی دریافت کرده اند، گفت: براساس بند "ب " ماده 24 قانون خدمات کشوری که به ازای هر 3 نفر بازنشسته، یک نفر مجوز استخدام دارد تلاش می کنیم همه این افراد را در سال 93 به کار بگیریم.

نوبخت افزود: این در حالی است که مجلس شورای اسلامی طرح مهرآفرین دولت دهم را از نظر قانونی رد کرد اما ما با بررسی که در معاونت توسعه و سرمایه انسانی رئیس جمهور انجام دادیم، اجازه استخدام افرادی که مراحل استخدامی را گذرانده اند براساس قانون خدمات کشوری داده ایم.

وی گفت: به همه دستگاهها اعلام کرده ایم که هر دستگاهی توانست از محل صرفه جویی منابعی را تامین کند افرادی که مراحل استخدامی را در طرح مهرآفرین گذرانده اند به کار گیرند. ‌برخی مهندسان کشاورزی نیز که در مزارع کار نظارت را انجام می دادند براساس بند "ب" ماده 24 قانون خدمات کشوری در سال 93 به کار گرفته می شوند. برخی استانها اکنون این کار را آغاز کرده اند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری درباره وضع نیروهای شرکتی نیز افزود: اگر سازمان های دولتی بتوانند منابعی را از محل صرفه جویی بازنشسته شدن سه نفر تامین کنند، با اعلام به دولت می توانند نیروهای شرکتی را استخدام کنند.

8 ماه پیش وقتی معاون اول رئیس‌جمهور تمام بخشنامه‌های مربوط به استخدام نیروها در قالب طرح مهرآفرین دولت دهم را لغو کرد، در آن زمان بسیاری از نیروهایی که به هر نحو مراحل ابتدایی و حتی نهایی استخدام را گذرانده و در انتظار دریافت حکم و ردیف حقوقی خود بودند به یکباره همه نقشه‌های آینده خود را نقش بر آب دیدند چراکه آنان با این امید که به کاری مشغول می‌شوند برای آینده خود برنامه‌ریزی کرده بودند.

وضعیت مبهم

8 ماه پیش وقتی معاون اول رئیس‌جمهور تمام بخشنامه‌های مربوط به استخدام نیروها در قالب طرح مهرآفرین دولت دهم را لغو کرد، در آن زمان بسیاری از نیروهایی که به هر نحو مراحل ابتدایی و حتی نهایی استخدام را گذرانده و در انتظار دریافت حکم و ردیف حقوقی خود بودند به یکباره همه نقشه‌های آینده خود را نقش بر آب دیدند چراکه آنان با این امید که به کاری مشغول می‌شوند برای آینده خود برنامه‌ریزی کرده بودند. فارغ از اینکه بخشنامه مهر‌آفرین دولت دهم در ماه‌های پایانی این دولت و با عجله به تصویب رسید و دارای نقایص زیادی بود اما لغو یکباره آن برای نیروهای در بدو استخدام قابل پذیرش نبود. از سوی دیگر در طول این مدت خبرهای دریافتی از استان‌ها حکایت از آن داشته و دارد که جوانان جویای کار در استان‌ها امیدواری زیادی به این مهم داشتند و دولت تدبیر و امید آنها را ناامید کرد اما به‌تازگی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری از احیای این بخشنامه خبر داده و البته استخدام‌های در قالب این بخشنامه را مشروط به شروطی کرده است.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


مطالب مرتبط:

 جدیدترین تصمیمات استخدام‌های دولتی

رییس جمهور! بیکاری ریشه کن نشد

 استخدام بی سوادان و کم سوادان!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین