تبیان، دستیار زندگی
کاهش شنوایی می تواند به طور ناگهانی و یا به تدریج رخ دهد. بسته به علت آن، کاهش شنوایی می تواند خفیف یا شدید و موقتی یا دائمی باشد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمی‌شنوم، لطفا یه کم بلندتر...


کاهش شنوایی می تواند به طور ناگهانی و یا به تدریج رخ دهد. بسته به علت آن، کاهش شنوایی می تواند خفیف یا شدید و موقتی یا دائمی باشد. استفاده از وسایل کمک شنوایی مثل سمعک، برای افرادی که دچار کم شنوایی دائمی هستند مفید است.

کم شنوایی

هر حرفی که می‌زنیم، دستش را پشت گوشش می‌گذارد، چشم‌هایش را ریز می‌کند و می‌گوید «بلندتر» تا شاید حرف ما را بشنود، اما حالا دیگر فهمیده‌ایم این روش فایده‌ای ندارد و کاری از پیش نمی‌برد. گوشش سنگین است و هر قدر هم که نزدیک‌تر شود یا گوشش را جلو بیاورد، فرقی به حالش نمی‌کند.

باید به پزشک مراجعه کند و از او کمک بگیرد، اما حاضر نیست و می گوید هنوز آنقدرها پیر نشده و نباید باور کند گوشش سنگین است. در حالی که سنگینی گوش و کاهش شنوایی می تواند در سنین مختلف و به علل متفاوتی اتفاق بیفتد و افراد پیر و جوان را درگیر کند.

اگر گوش تان سنگین شده و احساس می کنید شنوایی تان مشکلی پیدا کرده، نباید خیلی راحت بگویید کاری از دست تان ساخته نیست و باید با گوش سنگین بسازید، چون کاهش شنوایی به دسته های متفاوتی تقسیم می شود که هر یک به علل خاصی اتفاق می افتد و روش درمانی ویژه ای دارد.

دکتر ابراهیم رزم پا، متخصص گوش و حلق و بینی در این باره می گوید:

کاهش شنوایی به دو دسته کلی تقسیم می شود؛ کاهش شنوایی انتقالی و کاهش شنوایی حسی عصبی. زمانی که مشکل به وجود آمده در گوش بین گوش خارجی تا دریچه بیضی شکلی باشد که ورودی گوش داخلی است، به آن کاهش شنوایی انتقالی می گویند. بنابراین اختلالاتی که در گوش خارجی، پرده گوش، گوش میانی و استخوانچه های گوش پیش می آید، منجر به بروز کاهش شنوایی انتقالی یا هدایتی خواهد شد.

در کاهش شنوایی حسی عصبی هم اختلالات مربوط به گوش داخلی به بعد خواهد بود که به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، شامل گوش داخلی، عصب شنوایی و مراکز مغزی می شود.

گاهی هم هر دوی این موارد با هم اتفاق می افتد که به آن کاهش شنوایی مختلط می گویند.

پزشکان می گویند زمینه ارثی و تماس طولانی مدت با صدهای بلند از عوامل اصلی کم شنوایی تدریجی هستند

علائمی که نشان می دهند کم می شنوید

- حرف دیگران و سایر صداها را به خوبی نمی شنوید.

- جملات صحبت دیگران را به سختی می فهمید، به خصوص اگر صدای دیگری هم در محیط وجود داشته باشد.

- به طور مکرر از بقیه می خواهید تا بلندتر، آهسته تر و واضح تر حرف بزنند.

- موقع تماشای تلویزیون و گوش دادادن به رادیو، صدای آنها را بلند می کنیدتا بهتر بشنوید.

- در بحث ها و گفتگوها شرکت نمی کنید. لذا از قرار گرفتن در برخی موقعیت های اجتماعی خودداری می کنید.

کاهش شنوایی درمان می شود یا نه؟

خیلی از کسانی که دچار کاهش شنوایی هستند، فکر می کنند این مشکل غیرقابل درمان است و برعکس، بعضی ها هم باور دارند کاهش شنوایی در هر صورت درمان خواهد شد یا حداقل با استفاده از سمعک بهبود خواهد یافت.

دکتر رزم پا در این باره توضیح می دهد: کسانی که دچار کاهش شنوایی هدایتی یا انتقالی شده اند، براحتی می توانند از سمعک استفاده کنند. از طرفی هم اغلب این مشکلات یا به روش طبی یا جراحی قابل درمان است.

در مقابل، متاسفانه اکثر مواردی که به کاهش شنوایی حسی عصبی مربوط می شود، غیرقابل درمان خواهد بود. به این معنی که نه به روش جراحی و نه به کمک درمان های دارویی نمی توان این مشکلات را برطرف کرد.

بنابراین کاهش شنوایی حسی عصبی به غیر از برخی موارد استثناء، درمان نمی شود، ولی در موارد خاص مانند کسانی که دچار اختلالات تیروئید هستند و دچار نوعی کاهش شنوایی حسی عصبی شده اند، با درمان تیروئید و برطرف کردن مشکل، کاهش شنوایی شان هم برطرف می شود.

با این حال، متاسفانه در بیشتر مواردی که کاهش شنوایی حسی عصبی رخ می دهد و عوامل متعددی از آلودگی های صوتی و پیرگوشی گرفته تا مصرف برخی داروها و بیماری ها و تومورها در آن نقش دارند، باید به این نکته توجه داشته باشیم که مشکل معمولا غیرقابل درمان است.

البته در مواردی می توان از سمعک استفاده کرد، ولی این روش هم برای همه افراد موثر نخواهد بود و فقط کسانی می توانند از سمعک کمک بگیرند که از نظر درک گفتار مشکلی نداشته باشند.

کاهش شنوایی به علل متفاوت

پزشکان می گویند زمینه ارثی و تماس طولانی مدت با صدهای بلند از عوامل اصلی کم شنوایی تدریجی هستند.

برخی عوامل هم مثل جرم گوش با بستن گوش باعث می شود صداها را به خوبی نشنوید.

دکتر رزم پا با تاکید بر این که کاهش شنوایی در سنین مختلف به علل متفاوتی اتفاق می افتد، می گوید: به عنوان نمونه کاهش شنوایی در کودکان معمولا به علت تجمع مایع پشت پرده گوش پیش می آید که یکی از علل شایع سنگینی گوش کودکان است.

این مشکل قابل درمان است و اگر به موقع متوجه آن شوند، می توان به کمک درمان های دارویی و در موارد پیشرفته با استفاده از جراحی های کوچک، شنوایی آنها را به حالت طبیعی برگرداند.

کسانی که از هدفون استفاده می کنند باید دقت داشته باشند با صدای بلند هدفون نگذارند، چون این وضع هم می تواند فرد را دچار کم شنوایی حسی عصبی کند

گاهی هم سنگینی گوش به علل ساده و پیش پاافتاده ای رخ می دهد که وجود جرم در گوش یکی از این موارد است. بنابراین زمانی که گوش تمیز شود و جرم آن را خارج کنند، مشکل بیمار هم برطرف خواهد شد.

البته ضربه ها هم می تواند موجب کم شنوایی شود. ضربه ها به دو شکل، چنین مشکلی را برای فرد ایجاد خواهد کرد، یکی ضربه های صوتی است و دیگری ضربه های بدنی که به گوش وارد می شود. این ضربه ها ممکن است به سادگی یک سیلی و یا به شدت تصادف ها باشد، اما می تواند منجر به آسیب پرده گوش شود و شنوایی را کاهش دهد.

زمانی که ضربه شدید باشد، مانند ضربه هایی که در تصادف ها اتفاق می افتد، ممکن است باعث شکستگی در استخوان گیجگاهی و در نتیجه بروز اختلالات شنوایی هم از نوع حسی عصبی و هم از نوع انتقالی شود.

کاهش شنوایی مشکلی است که می تواند به علل متفاوتی رخ دهد. گاهی یک مشکل ساده مانند تجمع جرم در گوش خارجی موجب کاهش شنوایی می شود و بعضی اوقات هم موضوعاتی جدی و مهم مانند اختلالات مغزی و تومورها می تواند عاملی برای سنگینی گوش باشد.

شنوایی کودکان را کنترل کنید

تشخیص بیماری ها و مشکلات در سنین کودکی کمی سخت تر از بزرگسالی است و والدین باید توجه بیشتری به نشانه های این اختلالات داشته باشند.

در مورد کاهش شنوایی نیز پدر و مادر باید دقت کنندکه اگر فرزندشان نزدیک به تلویزیون می نشیند یا صدای آن را خیلی بلند می کند یا در صورتی که در امتحان دیکته نمی تواند نمره خوبی به دست بیاورد، ممکن است دچار مشکل کاهش شنوایی باشد.

والدین باید در این شرایط به صورت دوره ای، وضع شنوایی فرزندشان را کنترل کنند تا مشکلی برای آنها پیش نیاید.

مراقب گوش تان باشید

کسانی که در محیط های پرسروصدا حضور دارند و یا کارشان طوری است که دائم باید در این مکان ها باشند، حتما باید سلامت گوش و وضع شنوایی شان را کنترل کنند.

علاوه بر این، کسانی که از هدفون استفاده می کنند نیز باید دقت داشته باشند با صدای بلند هدفون نگذارند، چون این وضع هم می تواند فرد را دچار کم شنوایی حسی عصبی کند.

البته اگر این مشکلات در مراحل اولیه تشخیص داده شوند، می توان به درمان آنها امیدوار بود، ولی در صورتی که وضع ادامه پیدا کند بعد از گذشت مدتی، کاهش شنوایی غیرقابل برگشت می شود.

پس از بروز مشکلات کاهش شنوایی پیشگیری کنید تا نیازی به درمان نداشته باشید.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

جام جم - نیلوفر اسعدی بیگی

Mayoclinic

webmd

مطالب مرتبط:

13 علت کاهش شدید شنوایی (1)

13 علت کاهش شدید شنوایی (2)

علل کم‌شنوایی یا ناشنوایی در نوزادان

مصرف مسکّن ها و کاهش شنوایی

صداهای انفجاری چقدر برای گوش مضرند؟

وسایل محافظ گوش در برابر صداها

سیگار و چاقی = کاهش شنوایی

کاهش شنوایی کودکان ناشی از افزایش ازدواج ‌های فامیلی

سروصدای زیاد با ما چه می کند؟

کاشت حلزون شنوایی چگونه است؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.