سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
معرفی مختصر کتابهایی در زمینه ی شعر با عناوین: گامی در بیکران، چلنگ، شعر آلمانی از آغاز تا امروز، یک جنگل مداد حرف داشتم اگر... و کتاب حجم رؤیا.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره سمیعی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گامی در بیکران


معرفی مختصر کتابهایی در زمینه ی شعر با عناوین: گامی در بیکران، چلنگ، شعر آلمانی از آغاز تا امروز، یک جنگل مداد حرف داشتم اگر... و کتاب حجم رۆیا.

گامی در بیکران

گامی در بیکران

تازه‌ترین کتاب پژوهشی میرجلال‌الدین کزازی با عنوان «گامی در بیکران» و عنوان فرعی (گزارش بیست‌ویک غزل از نیمه دوم دیوان حافظ) منتشر شد.

کزازی در گزارش‌های غزل خود به ایهام‌ها، جناس‌ها، کنایه‌ها و آرایه‌ها و صناعات ادبی به کارگرفته شده در هر غزل اشاره کرده و هر غزل را با توجه به ساختار عمودی شعرها و نمادهای موجود در شعر مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

ذیل هر غزل بخش‌هایی با عنوان «واژه شناسی»، «باورشناسی» و «زیبایی شناسی» وجود دارد که کزازی در آن‌ها سه موضوع را با نکته‌سنجی از منظر یک پژوهشگر آشنا به قواعد بازشناسی متن بررسی می‌کند. به طور مثال در حوزه زیبایی شناسی ابیات به وجود آرایه‌های گوناگون ادبی می‌پردازد و وجود آن‌ها را در ساختار غزل برای زیبایی بخشیدن به شعرها جزو الزام‌ها برمی‌شمارد.

کزازی در زمینه باور شناسی شعرها سعی دارد به رفتارشناسی و شناخت‌شناسی ذهن و اندیشه حافظ بپردازد و همچنین در بخش واژه‌شناسی به فرض ریشه اوستایی کلمات را جست‌وجو می‌کند و پیش روی خواننده قرار می‌دهد و آن را به معنی امروزی واژه ربط می‌دهد تا فهم کلمات برای خواننده آسان‌تر شود.

کتاب «گامی در بیکران» به نوعی کتابی درسی نیز محسوب می‌شود و برای فهم ابیات و اشعار حافظ برای دانشجویان رشته ادبیات فارسی و به ویژه علاقه‌مندان به ادبیات و زبان فارسی می‌توان معیار و ملاک و نمونه‌ای از فهم غزلیات حافظ باشد.

«گامی در بیکران» با شمارگان هزار نسخه و با قیمت پنج هزار و اوخر سال گذشته از سوی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگا‌ه‌ها(سمت) منتشر شده است.

چلنگ

چلنگ

کتاب «چلنگ» با عنوان فرعی «شعر معاصر آذربایجان» منتشر شد.

کتاب «چلنگ» به کوشش رسول اسماعیل‌زاده دوزال روانه بازار کتاب شده است. در این کتاب متن اصلی و ترجمه آثار بیش از 100 شاعر معاصر جمهوری آذربایجان آمده است.

در این اثر همچنین بیوگرافی مختصری از شاعران آورده شده است که می تواند مرجع مناسبی برای شناخت شاعران معاصر جمهوری آذربایجان باشد.

کتاب «چلنگ» با قیمت هزار تومان در قطع وزیری از سوی انتشارات انجمن شاعران ایران به چاپ رسیده است.

 

 

 

کتاب «شعر آلمانی از آغاز تا امروز»

شعر آلمانی از آغاز تا امروز

کتاب «شعر آلمانی از آغاز تا امروز» با گردآوری و ترجمه علی غضنفری منتشر شد.

این کتاب با فصل‌های «قرون وسطی»، «دوره اصلاح‌طلبی و انسان‌گرایی و رنسانس»، «عصر باروک»، «عصر روشن‌گرایی، عصر طغیان و فشار و عصر کلاسیکِ وایمار»، «عصر رمانتیک»، «عصر واقع‌گرایی و طبیعت‌گرایی» و «عصر سمبولیسم، اکسپرسیونیسم و دوره ناسیونال سوسیالیسم» همراه است و در ادامه به معرفی شاعران آلمانی‌زبان و ارائه نمونه‌هایی از شعرهای آن‌ها به صورت دوزبانه فارسی و آلمانی پرداخته است.

در یادداشت پشت جلد کتاب آمده است: «گردآوری، ترجمه و تدوین «شعر آلمانی از آغاز تا امروز» با هدف نزدیک کردن فرهنگ و ادبیات دو کشور ایران و آلمان بوده و در آن آثار شاعرانی انتخاب شده که در شعر و ادب آلمانی تأثیرگذار بوده‌اند. شعر آلمان با گذشت زمان متحول شده است. گرچه هم شعر موزون و هم شعر با قافیه و هم شعر آزاد از آغاز تاکنون سروده شده، لیکن شیوه‌های نوین به‌ویژه در شاعران جوان از یکسو و آشنایی بیشتر با شعر و ادبیات سایر سرزمین‌ها بویژه مشرق‌زمین از سوی دیگر، غنای تازه و شاداب‌تری به شعرشان داده است و استفاده از برخی استعارات که از فرهنگی دیگر وارد این اشعار شده‌اند جذابیت ویژه به آن‌ها بخشیده است.»

کتاب «شعر آلمانی از آغاز تا امروز» با 783 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و قیمت 49 هزار تومان از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شده است.

یک جنگل مداد حرف داشتم اگر ...

یک جنگل مداد حرف داشتم اگر ...

کتاب شعر «یک جنگل مداد حرف داشتم اگر...» سروده مریم نوابی‌نژاد از سوی انتشارات مروارید منتشر و وارد بازار کتاب شد.

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که می‌توان برای این کتاب 164صفحه‌ای برشمرد تنهایی وحشت‌آوری است که از هر سو روح شاعر را می‌خراشد اما برای انتقال این فضا به مخاطب فضایی هماهنگ، یکدست، نجیب، آرام، نرم، غمگین و محجوب خلق می‌کند و با او به هم‌صحبتی می‌نشیند. همنشینی صیقل‌یافته واژه‌ها، دوری از توصیف‌ها و استعاره‌های منسوخ، خلق و آفرینش تصاویر بکر، بدیع و رسا با اتکا بر عینی‌نگری و گریز از سقوط در پرتگاه زبان مسلط بر شعر دهه 80 از دیگر ویژگی‌های دفتر شعر نوابی‌نژاد است.

شاعر گاه بیتابی‌های مادری را از دوری فرزند دلبند خود به تصویر می‌کشد و گاه از زبان عاشقی به سخن درمی‌آید تا اندوه تنهایی عمیق را با نجوایی صمیمی به گوش خواننده محرم خود برساند. در کنار برخی عاشقانه‌ها، شعر‌هایی هم در این مجموعه می‌خوانیم که با دیدی وسیع‌تر جهان را می‌نگرند و دغدغه‌های ژرف و دلواپسی‌های شاعر را نسبت به ناملایماتی که بر دنیا سایه افکنده بازگو می‌کنند.

چاپ اول دفتر شعر یک جنگل مداد حرف داشتم اگر... با قیمت 7200تومان به بازار کتاب آمده است.

حجم رؤیا

حجم رۆیا

دفتر شعر «حجم رۆیا» سروده مهناز نیکبخت از سوی نشر شانی منتشر شد.

این کتاب 168 صفحه‌ای شامل یک مقدمه و بیش از 80 قطعه شعر سپید است.

نیکبخت در بخشی از مقدمه کوتاه حجم ‌رۆیا که تاریخ زمستان 92 را بر پای خود دارد، چنین نوشته است: مسیر جاده زندگی را با پیچ و خم و دست‌اندازهای گاه و بیگاهش طی می‌کنیم. گاه محرمی می‌یابیم و درد دلی سبک می‌کنیم و گاه چیزی جز قلم و کاغذ یارمان نیست تا ناگفته‌های گفتنی را فاش کنیم. دل‌نوشته‌هایی که در دست دارید، درددل‌های مانده از لحظات شادی، غم و تمام حسی است که قلم و کاغذ برایتان به یادگار گذاشته‌اند...

آخرین شعر کتاب هم «رۆیا» نام دارد و متن آن از این قرار است: به دیار فراموشی رفته/ مرا‌ رۆیا می‌پندارد.../ به او بگو هستم/ وجود دارم/ حتی اگر رۆیایی بیش نباشم.

چاپ اول کتاب شعر حجم‌رۆیا در شمارگان هزار نسخه و قیمت 5700تومان به بازار آمده و در دسترس علاقه‌مندان ادبیات به‌ویژه شعر سپید قرار دارد.

 

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منابع: ایبنا، ایسنا، همشهری

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین