تبیان، دستیار زندگی
در این مطلب، یاد بگیرید که چگونه با استفاده از قابلیت عکاسی متوالی دوربین، احتمال داشتن یک عکس عالی را افزایش دهید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عکاسی متوالی چیست؟

نکاتی پیرامون دلیل ثبت عکس متوالی


یاد بگیرید که چگونه با استفاده از قابلیت عکاسی متوالی دوربین، احتمال داشتن یک عکس عالی را افزایش دهید.


فرقی ندارد که از چه چیزی عکس می گیرید، ماشین‌های اسپرت یا بچه‌های در حال بازی در باغ؛ ثبت یک لحظه خاص از حرکت سوژه، نیازمند مهارت بالا و تمرکز است. حتی حرفه‌ای‌ترین عکاس‌های ورزشی هم به عکاسی تک فریم فکر نمی‌کنند، آن‌ها هم برای عکاسی از سوژه‌های متحرک، از عکاسی متوالی استفاده می‌کنند.

حالت عکاسی متوالی (Continuous) به این شکل است که تا زمانی که دکمه شاتر را پایین نگه می‌دارید، دوربین به صورت پشت سر هم عکس می‌گیرد. با استفاده از این حالت، احتمال اینکه بتوانید از یک لحظه خاص عکس بگیرید بالا می‌رود، پس هر وقت می‌خواهید از سوژه‌های متحرک عکس بگیرید، از این حالت استفاده کنید.

عکاسی

اما چه سوژه‌هایی متحرک تلقی می شوند؟

خب، از حرکت سریع موتورسیکلت گرفته تا حرکات ورزشکاران، همه سوژه‌های متحرک هستند. اگرچه، برای عکاسی از سوژه‌های با سرعت حرکت پایین، استفاده از حالت عکاسی متوالی هم می‌تواند مناسب باشد، مثلاً وقتی می‌خواهید در خیابان از شخصی در حالتی خاص و بدون اینکه به او بگویید از او عکس بگیرید، عکاسی متوالی می‌تواند کمک خوبی باشد.

همچنین برای عکاسی در شرایط کم‌نور، استفاده از عکاسی متوالی مفید است، یا برای عکاسی با سرعت شاتر پایین، وقتی دوربین را با دست گرفته‌اید؛ زیرا زمانی که شما انگشت خود را روی دکمه شاتر فشار می‌دهید، دوربین حرکت کمتری دارد نسبت به زمانی که بخواهید برای گرفتن یک عکس دکمه شاتر را فشار دهید.

حالت عکاسی را تنظیم کنید

عکاسی

اغلب دوربین‌های عکاسی، دکمه‌ای خاص برای تنظیم حالت عکاسی در پشت بدنه خود دارند. اگر دوربین شما چنین دکمه‌ای ندارد، حالت عکاسی متوالی جایی در Menu دوربین قرار گرفته است. یاد بگیرید که کجاست و چطور باید آن را فعال کنید تا در زمانی که به آن احتیاج داشتید، به راحتی بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید.

Fps (تعداد عکسی که دوربین در ثانیه می‌گیرد) را مطابق با سوژه انتخاب کنید

عکاسی

بعضی از دوربین‌های DSLR، در حالت متوالی، قابلیت انتخاب تعداد عکس‌ها را در یک ثانیه دارند. برای عکس گرفتن از سوژه‌های با سرعت بالا، در این قسمت بالاترین گزینه را انتخاب کنید، اما اگر از سوژه‌ای با سرعت معمولی عکس می‌گیرید بهتر است برای اشغال نشدن بیهوده حافظه دوربین، از تعداد عکس پایین‌تری در ثانیه استفاده کنید.

از سرعت شاتر بالا استفاده کنید

عکاسی

برای داشتن بهترین نتیجه، از حالت S (اولویت با سرعت شاتر) استفاده کنید و حواستان باشد که سرعت شاتر آنقدر پایین نباشد که سوژه، تار ثبت شود. برای عکاسی معمولی، حداقل از سرعت 1/60 ثانیه و برای عکاسی از سوژه‌های با سرعت بالا، حداقل از سرعت 1/500 ثانیه استفاده کنید.

لنزک


باشگاه كاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: عکاسی

مطالب مرتبط:

عكاسخانه (ویژه نامه)

نکات طلایی برای خرید دوربین دیجیتال

ده روش برای عکاسی بهتر با دوربین تلفن همراه

کنترل کیفیت عکاسی گوشی با HDR

آموزش عكاسی از پرتره

چگونه دوربین دیجیتال ارزان بخریم؟