سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
به طور ساده، کارآفرین به شخص حقیقی یا حقوقی‌ای گفته می‌شود که توانایی تحمل ریسک (اغلب مالی) را دارد و می‌تواند یک ایده اولیه را به یک فعالیت اقتصادی تبدیل کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا همه می‌توانند کارآفرین باشند؟


به طور ساده، کارآفرین به شخص حقیقی یا حقوقی‌ای گفته می‌شود که توانایی تحمل ریسک (اغلب مالی) را دارد و می‌تواند یک ایده اولیه را به یک فعالیت اقتصادی تبدیل کند.


خانواده و تربیت کارآفرین

همه ما می‌توانیم یک کارآفرین باشیم، چه کارمند، چه کشاورز و ... در هر پست و مقامی که باشیم، در راه انجام فعالیت‌های خود می‌توانیم کارآفرین بوده و ایده‌های خود برای بهبود انجام کارها را به واقعیت تبدیل کنیم.

یک کشاورز می‌تواند با راه‌اندازی روش‌های جدید کاشت، آبیاری، نگهداری و ... کمیت یا کیفیت محصولات خود را بالا ببرد. یک کارمند می‌تواند برای انجام فعالیت‌های روزانه و البته در چهارچوب اختیارات خود، روش‌های جدیدی را اختیار کند تا انجام کارها برای خود و ارباب رجوع، سریع‌تر و با کیفیت بالاتری صورت پذیرد. یک مهندس یا شرکت می‌تواند با قبول هزینه‌های تولید آزمایشگاهی، نمونه‌ای از یک محصول را تولید کرده و در صورت مفید بودن، آن را تولید انبوه نماید و به جامعه خود خدمت کند. یک مربی تیم فوتبال می‌تواند با اتخاذ روش‌های مدیریتی و رهبری یک تیم، به موفقیت‌های بسیار دست پیدا کند و...

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، در تمام مثال‌هایی که آورده شد، نوعی ریسک وجود دارد. این ریسک ممکن است باعث از بین رفتن محصول کشاورز شود، یا باعث شود تا کارمند توبیخ یا اخراج شود و یا سرمایه‌ آن مهندس یا شرکت به هدر رود؛ و دست آخر آنکه آن مربی تیم ممکن است سمت یا اعتبار خود را از دست دهد. بنابر این، مشاهده می‌کنید که به سادگی می‌توان این نتیجه را گرفت که «کارآفرینی بدون ریسک، امکان‌پذیر نمی‌باشد.» شاید از همین جمله بتوان فهمید که چرا در کشور ما در میان جوانان، کارآفرینی جایگاه والایی ندارد.

کارآفرین چه ویژگی‌هایی دارد؟

- خود اتکایی از اولین خصوصیات یک کارآفرین می‌باشد. با کمک این نیرو، کارآفرین می‌تواند به مبارزه با سختی‌ها بپردازد. بنابراین اگر می‌خواهید کارآفرین باشید، باید این توانایی را در خود تقویت کنید.

- نیاز به انجام دادن و بدست آوردن، از دیگر خصوصیات یک کارآفرین می‌باشد. این‌گونه اشخاص به صورت دائم نیاز به آن دارند که محصول یا خدمتی را ایجاد کنند. از ساده‌ترین نوع آن مثلاً در فعالیت‌های خانگی گرفته تا پیچیده‌ترین کارهایی که ممکن است در تولید یک محصول یا خدمت به آن لازم باشد.

- استفاده از نهایت بهره‌وری، از دیگر ویژگی‌های یک کارآفرین است. یک کارآفرین همواره می‌خواهد از وقت خود بهترین استفاده را کند.

- تحمل ریسک، از دیگر ویژگی‌های این‌گونه افراد می‌باشد. یک کارآفرین می‌تواند ریسک ناشی از شکست را پذیرفته و تحمل کند. این ریسک ممکن است مالی یا حیثیتی باشد و با از دست دادن بسیاری چیزها که مردم عادی در زندگی، آن‌ها را دارند، باشد.

استفاده از نهایت بهره‌وری، از ویژگی‌های یک کارآفرین است. یک کارآفرین همواره می‌خواهد از وقت خود بهترین استفاده را کند.

- آن‌ها شکارچی فرصت‌ها هستند. کارآفرین به سادگی می‌تواند میان یک اتفاق بدون خاصیت با دیگری که در دل آن فرصت شکوفایی نهفته است، تمایز قائل شود و دومی را شکار کند.

- نیاز به پیشرفت دائمی، از دیگر ویژگی‌های این افراد می‌باشد. حتی هنگامی که کارآفرین، فعالیت اقتصادی را راه‌اندازی کرد، متوقف نمی‌شود. او علاقه دارد که همه روزه به پیشرفت‌های جدیدی دست پیدا کند.

- کارآفرین توانایی بالایی در کنترل خود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که اغلب کارآفرینان، بیشتر از آنکه بتوانند محیط بیرون را کنترل و مدیریت کنند، بر خود تسلط دارند. اثر جنبی این خاصیت می‌تواند همان قدرت کنترل بر محیط نیز باشد.

- آن‌ها همواره به هدف نگاه می‌کنند و شب و روز، فکرشان رسیدن به هدف می‌باشد. دقت کنید که تمرکز بر هدف، برای بسیاری از مردم دشوار است، اغلب به کاری که در حال انجام دادن آن هستند فکر می‌کنند نه هدف.

- کارآفرین، توانایی تشخیص اولویت‌ها را دارد. خوب می‌داند چه کاری، چه موقع باید انجام شود.

- خوش‌بینی از ویژگی‌های مهم و بارز یک کارآفرین است. کارآفرین در برخورد با مشکل، بدون آنکه ذهن خود را مخدوش کند، مبارزه می‌کند تا آن را از میان بردارد. حتی اگر مشکل بزرگ باشد، به خود می‌گوید: «الان که نمی‌شود آن را حل کرد، به کار دیگری می‌پردازم و بعد سراغ آن می‌آیم».

همکار

- شجاعت، از دیگر ویژگی‌های یک کارآفرین می‌باشد. دقت کنید که تحمل ریسک با شجاعت تفاوت بسیاری دارد. به این مثال توجه کنید: یک مدیر کارآفرین در یک شرکت را در نظر بگیرید. او همواره در حال ایجاد تغییر در شرکت می‌باشد تا به هدف‌های خود نزدیک شود. اگر شکست بخورد، باید ریسک (یا همان هزینه) آن را بپردازد. فرض کنید که پول و امکانات هم دارد و می‌پردازد. چیزی که این فرد نیاز دارد، صفتی است بنام "شجاعت". او باید دل انجام این تغییرات و به نوعی بازی با سرنوشت خود، کارمندان و شرکت را داشته باشد.

- کارآفرین، معمولاً قدرت تحمل بالایی دارد. این قدرت تحمل، از مسائل کاری شروع شده و یقیناً به مسائلی که در اجتماع یا خانواده او بدون شک رخ خواهد داد، کشیده خواهد شد. قدرت تحمل، جاذبه ایجاد می‌کند، در حالی که عدم داشتن آن، فرد را مجذوب می‌کند. مثال ساده آنکه، فردی که قدرت تحمل بالایی ندارد، معمولاً در یک شرکت دولتی (که قدرت تحمل و زنده بودن بالا دارد) مشغول به کار عادی می‌شود.

- کارآفرین، انگیزه داخلی بالایی برای انجام کار دارد. دقت کنید که اگر فردی دارای انگیزه بسیار قوی برای انجام کاری باشد و آن انگیزه در درون آن نباشد، در هر لحظه ممکن است که فرد آن کار را رها کند، اما نیروی انگیزشی در کارآفرین، در درون خود او وجود دارد و تا زنده هست، به کار و فعالیت ادامه می‌دهد. تفاوت گرمای زمین و خورشید را مقایسه کنید، اگر خورشید برود، زمین سرد خواهد شد، اما اگر زمین برود، خورشید همچنان گرم خواهد ماند.

مرجع: خانه کارآفرینی


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: samansaee

برگرفته از انجمن: کارآفرینی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین