سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یک روز گشت و گذار در شهر زیبا و پرمعنویت مشهد، کار سختی نیست. کافیست یکی از پارک های سر سبز و زیبای نزدیک محل اقامتتان را انتخاب کرده و چند ساعتی از روز را در آن بگذرانید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گردش یک روزه در طبیعت مشهد
مشهد

 


یک روز گشت و گذار در شهر زیبا و پرمعنویت مشهد، کار سختی نیست. کافیست یکی از پارک های سر سبز و زیبای نزدیک محل اقامتتان را انتخاب کرده و چند ساعتی از روز را در آن بگذرانید.

 

 

اگر مسافر خراسان رضوی هستید و قرار است چند روزی را در مشهد مقدس سر کنید پیشنهاد می کنیم بعد از زیارت و خرید وقتی را هم به سیاحت و گردش اختصاص دهید و گرمای هوا را در این پارک های زیبای جنگلی فراموش کنید.

 

کوه سنگی

در دامنه کوه های جنوب مشهد دو کوه سنگی وجود دارد که امروزه زیباترین و نزدیکترین تفرجگاه مشهد است. شاید معروف ترین نماد طبیعی مشهد همین پارک باشد که با مجسمه های شیرسنگی اش خاطره گشت و گذار در این پارک را در آلبوم هر کدام از ما ثبت کرده باشد.

 این پارک در جنوب غربی مشهد و در انتهای خیابانی به همین نام قرار دارد. پارک کوهسنگی که در حاشیه کوه هایی مرتفع ایجاد شده است از قدیمی ترین ییلاق های مشهد است. کوهسنگی دارای رستوران و استخر و فروشگاه های صنایع دستی است.

دیدنی های مشهد

شاه عباس در سن 16 سالگی ( 995 ه ق ) توسط مرشد قلی استاجلو در کوهسنگی تاج شاهی به سر نهاده است در سال 1047 در دامنه این کوه در قسمتی که به ایوان کوهسنگی معروف است. میرزا ابراهیم رضوی در زمان سلطنت شاه صفی برای خود مقبره ای ساخت و ناصرالدین شاه نیز در سر سفر سال 1284به مشهد به این تفرجگاه آمده و مدفن اجداد میرازی ناظر را دامنه کوه ملاحظه کرده است. این پارک یکی از مکان هایی است که حتما باید در خراسان ببینید و البته سیزده به در آن بسیار خوش خواهد گذشت.

 

وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد نزدیکترین ییلاق عمومی مشهد است که در فاصله 8 کیلومتری شمال غرب مشهد قرار گرفته و بلوار عریض و بسیار زیبای وکیل آباد - میدان آزادی را به روستا و پارک جنگلی وکیل آباد متصل می کند. مساحت وکیل آباد بیش از 70 هکتار و دارای رودخانه فصلی است اما با آب قنات آبیاری می شود.

دیدنی های مشهد

 پارک جنگلی وکیل آباد مشهد  که درگذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل آباد شناخته می شد، درسال 1348 ش. توسط مالک آن، خامه حسین آقای ملک، به صورت رسمی وقف استفاده عموم شد و به شهرداری مشهد واگذار گردید.

چرخ و فلک (فانفار) پارک ملت مشهد با قطر 80 متر بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه و چهارمین چرخ و فلک مرتفع در دنیا است. همچنین این مجموعه اولین دارنده استاندارد تجهیزات شهربازی در کشور است

پارک ملت

پارک ملت در نقشه شهر مشهد، شبیه یک لکه سبز زیبا در شهر به نظر می رسد. در واقع پارک ملت مشهد بزرگترین پارک این شهر و یکی از زیباترین پارک های کشور است. این پارک در غرب مشهد و حاشیه بلوار وکیل آباد قرار دارد و مساحتش به 720 هزار متر مربع می رسد. در پارک ملت می توانید از شهر بازی، تاسیسات ورزشی و فضای سبز پیک نیکی استفاده کنید.

دیدنی های مشهد

شهربازی پارک ملت در بخش مرکزی تا قسمت های شرقی بوستان قرار گرفته‌است. این شهربازی در سال 1351 خورشیدی احداث شد و اولین شهربازی مشهد به حساب می‌آید. چرخ و فلک (فانفار) این شهر بازی با قطر 80 متر بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه و چهارمین چرخ و فلک مرتفع در دنیا است. این مجموعه اولین دارنده استاندارد تجهیزات شهربازی در کشور است و از سال 1390 به عضویت اتحادیه جهانی IAAPA در آمده است.

 

پارک جنگلی و کمپ طرق

 این بوستان طبیعی با وسعت تقریبی 186 هکتار در بزرگراه شهید کلانتری در حاشیه میدان غدیر قرار گرفته و گونه‌های گیاهی جنگلی متنوعی در آن به چشم می خورد.

دیدنی های مشهد

در این پارک جنگلی درخت های پهن برگ، مخروط و سوزنی برگ را در کنار اقاقیا و زبان گنجشک و افرا، نارون چتری، سرو خمره‌ای، سرو نقره‌ای، ارغوان، کاتالپا، سپیدار و سیب خواهید دید. امکاناتی نظیر سکوی برپایی چادر مسافرتی، فروشگاه، سرویس بهداشتی، زمین بازی کودکان در آن وجود دارد.

 

پارک ساحلی آفتاب

بعد از طبیعت گردی شاید بد نباشد وقتی را هم برای آبتنی بگذارید. مجموعه تفریحی ورزشی پارک ساحلی آفتاب گزینه خوبی برای این کار است. این مجموعه در یکی از مهم ترین قسمت های جغرافیایی مشهد مقدس و در مجاورت مجتمع تجاری الماس شرق با مساحتی بالغ بر 15000 متر مربع، یکی از پر جاذبه ترین مکان های توریستی و تفریحی است.

دیدنی های مشهد

آبشاری خروشان با ارتفاعی بیش از 18متر، سرسره سرعت، سرسره های دو قلو، سرسره پیچ و6 حلقه پیچ عظیم، سرسره رو باز و سرسره چاله فضایی از جاذبه های متنوع مجموعه پارک ساحلی افتاب هستند. در این پارک سونای خشک، سونای بخار، حمام سونای ماسه، حمام آفتاب و امکانات جانبی مثل یوگا، ایروبیک، ماساژ، ورزش در آب، اتاق نگهداری کودکان، بدن سازی، استخر آموزشی ویژه غواصی با عمق 12 متر با امکان صدور کارت بین المللی CMES و رستوران مهیا شده است.

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از باشگاه خبرنگاران، آسمان هشتم

 

مطالب مرتبط:

گشت و گذار یک روزه در طبیعت اصفهان

دیدنی‌های کمتر دیده شده مشهد

بازاری که به گوهرشاد می رسید

دومین زیارتگاه مشهد

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین