سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
معرفی مختصر سه کتاب در زمینه ی دین و علوم قرآنی با عناوین: مفاهیم اجتماعی در قرآن مجید بر اساس تفسیر راهنما، نقش قرآن در پایه‌گذاری و تطور علوم ادبی و کتاب مبانی زیبایی‌شناسی در عرفان اسلامی.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره سمیعی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مفاهیم اجتماعی در قرآن مجید


معرفی مختصر سه کتاب در زمینه ی دین و علوم قرآنی با عناوین: مفاهیم اجتماعی در قرآن مجید بر اساس تفسیر راهنما، نقش قرآن در پایه‌گذاری و تطور علوم ادبی و کتاب مبانی زیبایی‌شناسی در عرفان اسلامی.

«مفاهیم اجتماعی در قرآن مجید بر اساس تفسیر راهنما »

«مفاهیم اجتماعی در قرآن مجید بر اساس تفسیر راهنما »

دوره سه جلدی «مفاهیم اجتماعی در قرآن مجید بر اساس تفسیر راهنما» اثری است که در آن آیات اجتماعی قرآن از تفسیری استحراج شده‌اند که با دستنوشته‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در زندان از قرآن کریم، پدید آمد.

آیین رونمایی از دوره سه جلدی «مفاهیم اجتماعی در قرآن مجید بر اساس تفسیر راهنما» 16 اردیبهشت با حضور علینقی ایازی ــ یکی از دو مۆلف اثر ــ در سالن یاس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

ایازی در ابتدای این مراسم با بیان اینکه در ابتدای تدوین این کتاب کسی با چنین موضوعی آشنایی نداشت گفت: طرح تهیه این کتاب به عنوان یک طرح کلان دیده شد و در مرحله نخست تمامی آیاتی که به مباحث جامعه‌شناسی محض و روانشناسی اجتماعی اشاره داشتند، شناسایی شدند.

وی ادامه داد: در مرحله بعدی مباحث تفسیری این آیات به عناصر، مفاهیم اصلی، مفاهیم فرعی، شرایط و موقعیت‌ها و ... تجزیه و تحلیل شد. همچنین در مرحله بعدی کار تطبیق و معادل سازی عناصر، مفاهیم و روابط مشخص شد.

به گفته ایازی، تاکنون کاری مشابه این کتاب با رویکرد اجتماعی و ادبیات جامعه‌شناسی وجود نداشته و جامعه هدف این کتاب علاوه بر حوزویان، جامعه‌شناسان نیز بوده‌اند.

وی همچنین اضافه کرد: در گام بعدی نیز مطالب در گزاره‌های منطقی چیده شده و در نهایت آیات به صورت مورد به مورد به استاد ناظر برای تأیید داده شده است.

کتاب «مفاهیم اجتماعی در قرآن مجید بر اساس تفسیر راهنما» نوشته محمدباقر آخوندی و علینقی ایازی است که به همت دفتر تبلیغات اسلامی شعبه خراسان رضوی از سوی مۆسسه بوستان کتاب قم منتشر شده است.

«نقش قرآن در پایه گذاری و تطور علوم ادبی»

«نقش قرآن در پایه گذاری و تطور علوم ادبی»

سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) ، به‌تازگی کتابی با عنوان «نقش قرآن در پایه‌گذاری و تطور علوم ادبی» چاپ و منتشر کرده است که در آن، تأثیر قرآن در پیدایش و تدوین علوم ادبی مختلف بررسی و نشان داده شده که آنچه موجب پیدایی این دانش‌ها بوده درک و فهم معانی قرآن و شناخت اعجاز آن است.

این کتاب حاصل خلاصه‌ رساله‌ دکتری علیرضا دل‌افکار است. مباحث مهم کتاب شامل نقش دانش لغت و نیز صرف و نحو در فهم قرآن، پایه گذاری علم لغت و صرف و نحو، بلاغت و علم لغت در قرون مختلف، بلاغت و نحو در سایه‌ تفسیر قرآن و تأثیر قرآن در علوم بلاغت، در سیزده درس به طور مفصل تحلیل و بررسی شده‌اند.

همچنین در این کتاب برخی کتاب‌های واژه‌شناسی سده‌های نخستین اسلام، بعضی شخصیت‌های برجسته‌ علوم بلاغت، لغت و صرف و نحو، نخستین لغت‌نامه‌ عرب، فرهنگ‌نامه‌های قرآنی و مانند اینها معرفی شده‌اند.

به گفته مۆلف در مقدمه کتاب: «مطالعه و پژوهش در تاریخ ادبیات عرب نشان می‌دهد در زمینه‌ی علوم زبانی عرب، اثر مدونی در میان اعراب جاهلی وجود نداشته و آثاری که در این باره تدوین شده است، همه به دوران پس از نزول قرآن بازمی‌گردد. در این کتاب نقش قرآن در پایه‌گذاری علوم ادبی شامل علم لغت،‌ علم صرف و نحو و علوم پایه بررسی شده است. در بخش لغت به اولین مباحث لغوی تا تألیف «العین» و دیگر قاموسها پرداخته شده است. در مبحث صرف و نحو از چگونگی پیدایش این علوم،‌ نحوه تفکیک آنها و مهم‌ترین کتابهای این دو دانش و نقش قرآن در آنها سخن گفته شده است. در بخش علوم بلاغت از نخستین مباحث این علوم و پیوند آنها با موضوع اعجاز قرآن،‌ و در نهایت شکل‌گیری این مباحث به عنوان دانش بلاغت، سخن به میان آمده است.»

کتاب «نقش قرآن در پایه گذاری و تطور علوم ادبی» به قلم دکتر علیرضا دل‌افکار، از سوی انتشارات «سمت» در 212 صفحه و به مبلغ 55 هزار ریال چاپ و منتشر شده است.

«مبانی زیبایی‌شناسی در عرفان اسلامی»

«مبانی زیبایی‌شناسی در عرفان اسلامی»

کتاب «مبانی زیبایی‌شناسی در عرفان اسلامی» تازه‌ترین اثر دکتر علی کریمیان صیقلانی تحقیقی است که در آن از مبانی و اصول زیبایی‌شناسی در آثار عارفان مسلمان که ریشه در کتاب و سنت دارد سخن به میان آمده است.

مبانی مطرح شده در این کتاب به طور عمده در چهار گروه مبانی معناشناسی، هستی شناسی، معرفت شناسی و ارزش شناختی سازماندهی شده ومۆلف تلاش کرده است که هر مبنا درقالب فصلی جداگانه و با ساختاری منطقی بررسی شود.

تبیین رابطه عرفان و زیبایی و یافتن منابع قرآنی مبانی زیبایی‌شناسی که عرفان راستین از آن بهره‌مند شده از جمله مباحث اساسی این کتاب است.

کتاب «مبانی زیبایی شناسی در عرفان اسلامی» برای دانشجویان رشته هنر در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان منبع کمک درسی «آشنایی با آراء متفکران در باب هنر» و در رشته فلسفه هنر به عنوان منبع کمک درسی «مبانی زیبایی شناسی هنر اسلامی» و همچنین برای دانشجویان رشته ادیان و عرفان اسلامی به عنوان منبع کمک درسی تدوین شده است. با این همه در مقدمه کتاب آمده که امید است از این کتاب علاوه بر جامعه دانشگاهی، طلاب علوم دینی و سایر علاقه‌مندان نیز بهره‌مند شوند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم که عارفان مسلمان هر زیبایی و جمالی را اثری از آثار جمال، فیض و فرع وجود خداوند می‌دانند. از این رو به سالکان کوی وصل توصیه می‌کنند که به جلوه‌های ناسوتی هستی التفات بیش از حد ننمایند و برای زینت و آرایش عاریتی که محدود به حدودند حساب مستقل باز نکنند.

کتاب مبانی زیبایی شناسی در عرفان اسلامی به قلم دکتر علی کریمیان صیقلانی با شمارگان 1000 نسخه در 276 صفحه  به بهای 70 هزار ریال برای نخستین بار با همکاری دانشگاه گیلان، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت) و مرکز تحقیق و توسعه علوم انسانی منتشر شده است .

از علی کریمیان صیقلانی پیش ازاین آثاری چون خودباوری، سیره عشقبازان، ازسقط تا سقوط (کنکاشی اخلاقی بر پدیده سقط جنین)، تقابل ارزشها در کربلا، اسوه حسنه، درآمدی بر تاریخ فلسفه غرب (یونان باستان تا پایان قرون وسطی)، عروج عاطفه، تجسم اعمال از منظر قرآن کریم، علم اخلاق، ریزشها در حکومت علوی، عشق در سه مکتب، اعتدال و مبانی اخلاق جنسی دراسلام منتشر شده است.

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: ایبنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین