تبیان، دستیار زندگی
شستن پرده كركره افقی: برای شستن پرده كركره از این روش كمك بگیرید: ابتدا پرده ها را پایین بكشید. حالا همین طور كه پرده ها پایین است آن را ازجایگاه درآورید و روی زمین پهن كنید و با آب و پودر شوینده و برس نرم ابتدا یك طرف پرده ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نظافت وسایل منزل

شستن پرده كركره افقی:

برای شستن پرده كركره از این روش كمك بگیرید: ابتدا پرده ها را پایین بكشید. حالا همین طور كه پرده ها پایین است آن را ازجایگاه درآورید و روی زمین پهن كنید و با آب و پودر شوینده و برس نرم ابتدا یك طرف پرده را كاملاً برس بكشید . سپس با كمك یك نفر دیگر پرده را برگردانید وطرف دیگر را هم برس بكشید . پس از شستن دو طرف پرده، از یك سمت شروع به آبكشی نمایید و آن را لوله كنید ؛ حالا پرده ها را ایستاده  كنار دیوار قرار دهید تا آب آنها برود و خشك شوند.

تمیز كردن شیشه:

برای بهتر پاك كردن شیشه و صرفه جویی درهزینه ،  به جای شیشه پاك كن می توانید از محلول آب و سركه( 2 قاشق غذا خوری سركه) استفاده كنید و با روزنامه یا دستمال ، شیشه ها را پاك نمایید .

تمیز كردن وسایل چوبی:

برای تمیز كردن وسایل چوبی مانند میز تلویزیون، كمد، ویترین و ... می توانید از روغن چرخ استفاده كنید. به این صورت كه چند قطره روغن چرخ  بر روی پارچه نرمی بریزید و بعد بر روی میز و یا اشیاء دیگر بكشید ؛ خواهید دید  كه چقدر تمیز و براق می شوند و حتی  این كار باعث می شود كه اشیاء چوبی خاك به خود نگیرند.

تمیز كردن كاشی اطراف شومینه:

اگر آجرهای اطراف شومینه كثیف شد ، از سركه استفاده كنید . قلم مو را داخل سركه سفید زده و روی آجرها بكشید . و با دستمال خشك ، آجرها را كاملاً تمیز كنید.

تمیز كردن پشت تلویزیون یا وسایل برقی دیگر:

همان طور كه می دانید وسایل برقی مانند یخچال و تلویزیون هر چه بیشتر خاك بگیرند زودتر خراب می شوند برای دوام این وسایل ، از هوای جاروبرقی استفاده كنید. هر دو هفته یكبار هوای جاروبرقی را روی سوراخهای تلویزیون بگیرید، تا خاك های داخل آن خارج شود. اگر جاروی شما هوا ندارد از همان قسمت مكش هم می توانید استفاده كنید. با این روش، جاروبرقی خاك ها را به داخل خود می كشد.

تمیز كردن دیوارهای نقاشی شده :

اگر دیوارهای شما دارای رنگ روغن هستند ، به هیچ عنوان از مواد پاك كننده برای تمیز كردن آن استفاده نكنید؛ زیرا باعث می شود كه رنگ دیوار بر اثرمواد پاك كننده از بین برود و حالت زیبایی خودش را از دست بدهد. بلكه فقط از یك دستمال و آب سرد استفاده كنید.

تمیز كردن اجاق گاز:

اگرغذا یا شیرسررفته واجاق گازتان را كثیف كرده و تمیزكردن آن برایتان مشكل است، كافی است تا مقداری رب گوجه فرنگی را روی لكه ها مالیده و شب تا صبح بگذارید، بماند. صبح با استفاده از یك اسفنج یا ابر نرم و مقداری آب گرم وصابون ، لكه ها را پاك كنید.

تمیز كردن آباژورهای كاغذی :

برای تمیز كردن این نوع آباژور، هرگز از اسفنج مرطوب یا پارچه ی نمدار استفاده نكنید، بلكه كافی است هر روز سطح داخلی و بیرونی آباژور را با یك پارچه نرم پاك كنید و در مواردی كه خیلی كثیف شده آن را از روی لامپ بردارید و با یك مداد پاك كن سفید و تمیز به آرامی آن را پاك كنید.

تمیز كردن آباژورهای پلاستیكی :

برای تمیز كردن این نوع آباژورها می توان از آب نیم گرم و صابون استفاده كرد كافی است پارچه سفیدی را در این محلول خیس كنید و روی آباژور بكشید، سپس با یك پارچه خیس دیگر آنرا تمیز كرده و بلافاصله خشك كنید.

تمیزكردن آباژورهای كاغذ مخملی :

این نوع آباژورها را با یك برس معمولی یا جاروبرقی پاك كنید.

نكته ای در مورد تمیز كردن چرم:

اگربا گردگیری اولیه ، چرم تمیز نشد، مقداری كف صابون درست كنید و با فرچه، كف صابون را روی وسیله چرمی بمالید و با پارچه خشك كنید . حالا صبر كنید تا چرم ، خوب خشك شود، بعد آن را چرب كنید و واكس بزنید.

تمیزكردن اتو:

1- اتو را به شدت گرم كنید و سپس روی پارچه خشن و بی مصرفی بكشید تا تمیز شود.

2- در صورتی كه كف اتوی شما از جنس تفلون نباشد ، می توانید با كشیدن یك تكه سنباده به كف اتو آن را تمیز كنید.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.